Mentalno zdravlje
Južna Koreja se bori protiv samoubistava: Šta radi Srbija?
Južna Koreja je zemlja sa najvišom stopom suicida. Sada se preduzimaju neke mere protiv toga. Srbija takođe nije daleko od vrha crne liste
Ravnopravnost u nasleđivanju između muških i ženskih potomaka podržava samo 43 odsto mladih u Srbiji, a beleži se i veliki broj slučajeva žena koje se odriču nasledstva u korist braće
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je navela da se žene odriču nasledstva u korist muškog potomstva pod pritiskom društvene sredine i zbog očekivanih obrazaca ponašanja.
„One time sebe i svoju porodicu često stavljaju u još kompleksniji položaj od onog u kojem se već nalaze. Često je reč o ženama koje nemaju finansijsku stabilnost i zavisne su od svojih muževa i partnera, a pre toga su bile zavisne od svojih očeva i braće“, ukazala je poverenica.
Ona je navela da oko 60 odsto svih ispitanika podržava rodnu ravnopravnost u nasleđivanju, 39 odsto ne podržava ili je nesigurno po tom pitanju. Veći je procenat podrške ravnopravnom nasleđivanju u gradovima nego u selima.
Prema rečima poverenice, u Beogradu je za ravnopravno nasleđivanje čak 90 procenata ispitanika.
Brankica Janković je istakla i da bi se posebno trebalo pozabaviti nedovoljnim procentom mladih koji se protive ravnopravnom nasleđivanju, a kao glavni uzrok te pojave ona vidi uticaj vaspitanja i začaran krug koji se prenosi sa generacije na generaciju.
„Taj podatak bi trebalo da nas posebno brine i da nas vodi u kreiranje politika koje bi mogle pomoći u pravom razumevanju ovog društvenog fenomena“, kazala je poverenica.
Ona je podsetila i da je prošlo više od 80 godina od izjednačavanja prava na nasleđivanje po osnovu pola i da je država u potpunosti uredila zakonodavni okvir, ali i dalje su sporne kulturološke norme i običaji.
Istraživanje o nasleđivanju urađeno je uz podršku Nemačke razvojne agencije GIZ, u saradnji sa Koalicijom nevladinih organizacija za pravedno nasleđivanje.
„Koliki je moj deo?”
Koalicija za pravedno nasleđivanje, zajedno sa organizacijom Žensko udurženje, već neko vreme vodi kampanju pod nazivom „Koliki je moj deo?”, koja za cilj ima jačanje mehanizama za rodnu ravnopravnost, ekonomsko jačanje žena i podsticanje političke participacije žena.
Na Instagram nalogu kampanje, nedavno su predstavljeni rezultati ankete, koja pokazuje da 31 odsto mladih smatra da je jedini način da steknu imovinu- nasleđivanje.
Treba uzeti u obzir i podatak da žene poseduju svega 25 odsto imovine na svoje ime, iako čine govoto polovinu društva.
Takođe, gotovo svaka druga žena se odriče svog dela nasledstva u korist muških srodnika, kaže Alternativni izveštaj Krovne organizacije mladih Srbije.
„Ostaje pitanje da li je kupovina nekretnina za mlade u Srbiji, a pogotovu žene, realnost ili samo želja?”, zaključuju učesnice kampanje.
Južna Koreja je zemlja sa najvišom stopom suicida. Sada se preduzimaju neke mere protiv toga. Srbija takođe nije daleko od vrha crne liste
Teži oblik gojaznosti ima svaki peti građanin Srbije. Više od polovine stanovništa bori se sa viškom kilograma. Svako osmo dete je gojazno
Zavod za statistiku je izneo podatke o tome koliko je ljudi, u periodu od januara do avgusta, rođeno i preminulo na teritoriji zemlje. Statistika pokazuje da je na jugu i istoku zemlje, preminulo duplo više ljudi u odnosu na broj živorođenih
Dugotrajna suša sa ekstremno visokim temperaturama negativno se odrazila na rod grožđa u Šumadiji, pa će ovogodišnja berba biti jedna od najslabijih u 21. veku
Članovi organizacije „Fortis” „su se raskrinkavanjem” pedofila proslavili preko noći. Tvrde da štite decu i ugrožene grupe u društvu. Međutim, advokat Vladimir Tupanjac kaže za „Vreme” da uzimanje pravde u svoje ruke samo otežava rad institucija
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve