Studenti prištinskog univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici sa trakama na ustima i indeksima u rukama protestovali su u sredu, 23. oktobra. U saopštenju su naveli da prelepljena usta pokazuju stanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji
Trake na ustima, indeksi u rukama, pa zatim njih uvis na svaku pojavu kosovske policije. Ovako su studenti prištinskog univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici prošetali kroz grad u sredu, 23. oktobra, piše KoSSev.
Foto: KoSSev
Oko stotinu studenata, simbolično u 12.44 časova, okupilo se kod studentske menze. Povod za protestnu šetnju, nije bio najavljen. U toj tišini su se uputili ka gradskom šetalištu, otišli do dna, pa se vratili nazad. Pozdravljali su ih iz lokalnih kafića.
Sa šetališta su se odmah uputili ka policijskoj stanici, pored nje prošetali i vratili do studentskih domova, gde su se i razišli.
Na protest su došli sa trakama na ustima, odbijajući da govore za medije. „Ostajemo nemi“, poruka je protesta.
„Naša prelepljena usta pokazuju stanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, koji danas nema slobodu govora, ali ni ostala osnovna ljudska prava. Upravo zato nismo želeli da dajemo kakve izjave medijima”, saopštili su studenti Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici na svom Instagram nalogu „Indeks za slobodu”.
Studenti najavljuju nove akcije, odnosno da je ovo početak „demokratske, civilne i nenasilne borbe“.
„Kroz performanse ćemo pokazati celom svetu sa čime se danas susreću Srbi na Kosovu i Metohiji, koji danas žive život nedostojan čoveka u 21. veku“.
Ujedno tvrde da su na kraju performansa koji je, kako dodaju, prošao bez najmanjeg incidenta, njihovim kolegama prišli inspektori u civilu i da im navodno „nisu dozvolili da se pomere nekoliko minuta dok su ih ispitivali“.
Foto: KoSSev
„Iako je teško i neprijatno, to nas neće pokolebati u borbi za naša prava i bolje sutra studenata i celokupnog srpskog naroda“.
Međutim, ni nakon protesta studenti nisu želeli da daju izjavu za medije, a neki od njih su kažu „slučajno bili tu”.
Kosovska policija: Protest nije prijavljen
Protestna šetnja nije bila prijavljena policiji.
Upitan o tvrdnjama studenata, Petrit Fejza iz Kosovske policije regiona Sever, izjavio je večeras za KoSSev da su se službenici tokom protesta raspitivali o tome ko je organizator.
Ipak, potvrdio je da je u međuvremenu jedna osoba pozvana na razgovor upravo s ciljem kako bi policija došla do ove informacije. „Pitali smo ga ko je organizator protesta zato što to treba da se prijavi policiji i mi smo se raspitivali ko je organizator“.
Saslušan je savetnik rektora
Savetnik rektora Prištinskog univerziteta sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici Nemanja Biševac saslušan je u policiji nakon mirnog protesta grupe studenata u tom gradu, prenosi RTS.
Biševac je RTS-u potvrdio da je pozvan na razgovor u stanici policije, pod sumnjom da je organizator protesta, iako nije učestvovao na njemu, niti ga je, kako kaže, organizovao.
Pušten je posle posla sata ispitivanja i upozoren da će ako se budu protesti ponovili, dobiti novčanu kaznu ili biti upućeni sudiji za prekršaje.
Biševac je uveren da njegovo ispitivanje u policiji neće zastrašiti studente da i dalje demonstriraju svoje neslaganje sa potezima lokalnih i vlasti u Prištini, te sa akcijama policije, kao produžene ruke vlasti.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Među uhapšenima za tragediju na železničkoj stanici u Novom Sadu su i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, kao i Jelena Tanasković, vršilac dužnosti generalne direktorke „Infrastruktura železnice Srbije". Vesić demantuje da je uhapšen i tvrdi da se sam prijavio istražnim organima
Raspala se država, raspao se sistem; da li je barem jedno od toga moglo da opstane, makar nauštrb onog drugog? Ili su bili vezani istom bodljikavom žicom?
Porast vojnog budžeta Srbije izazvaće reakcije drugih zemalja u našem regionu u kojem nismo uspeli izgraditi međusobno poverenje i predvidljivost. Ne treba biti spoljnopolitički ekspert da se već sada predvidi virtuelna trka u naoružanju zemalja u regionu koje to sebi ne mogu priuštiti
Privatni univerziteti, domaći i strani, dobiće pravo na finansiranje iz budžeta, a status budžetskog studenta verovatno će se deliti više po naklonosti i lojalnosti nego po zasluzi. Ne delim mišljenje ministarke prosvete da mladi ljudi odlaze iz ove zemlje zato što u njoj nema dobrih univerziteta. Oni odlaze iz ove zemlje zato što u njoj više nema nade. A bez kvalitetnog obrazovanja, nema ni budućnosti
Alija Balijagić ne može biti ni junak, ni hajduk, već samo dokaz nemoći države da kontroliše ekstremno nasilje. On je samo do kraja razgolićena slika surove društvene stvarnosti koja razume samo strah
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!