Edi Rama je najavio osnivanje bržave bektaša u Tirani poput Vastikana u Rimu, koja bi, kaže, bila centar umerenosti, tolerancije i mirne koegztistencije. Muftija Jusufspahić smatra da je to biznis pokret i pokušaj da se konsoliduju Albanci
Teritorija na kojoj se u Tirani sad nalazi Svetski centar bektaša, mogla bi da postane nova država – država bektaša. Najavio ju je Edi Rama, albanski predsednik, na nedavnoj Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku.
„Naš cilj je da Svetski centar bektaša pretvorimo u suverenu državu – novi centar umerenosti, tolerancije i mirne koegzistencije“, rekao je Rama.
„Dominacija Bektašijskog reda je važan korak ka jačanju vrednosti kao što su inkluzija, verska harmonija i dijalog u sve podeljenijem svetu“, navodi se u zvaničnom saopštenju ovog reda u Albaniji.
U Albaniji ima pet odsto bektaša
Ako bude osnovana, ta država će imati površinu od svega 27 hektara, što je manje od Vatikana. Svetski centar bektaša je osnovan 1930. godine, i nalazi se u istočnom delu albanske prestonice.
Bektaši su islamski mistici koji danas ispovedaju liberalniji oblik islama.
Prema rezultatima poslednjeg popisa u Albaniji, čine oko pet odsto stanovništva i predstavljaju treću najveću versku zajednicu, posle sunita i katolika.
Ramina najava naišla je na oštre kritike u zemlji, zato što bi osnivanje mikrodržave zahtevalo ustavne promene, ali i među bektašima u Turskoj koji na albanske gledaju kao na preterano liberalne, ali i u islamskoj zajednici u Srbiji.
Reagovanje u Srbiji
„Bektašije nisu muslimani, oni su politeistički pokret, a sve što nije monoteizam ne može da bude islam“, izjavio je u subotu predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić povodom najave Edija Rame.
On je za Tanjug rekao da bektašije u ovom slučaju i u ovim vremenima služe za svealbanstvo i da su oni ovde nacionalistički albanski pokret koji je u jednom trenutku igrao jednu od glavnih lobističkih uloga u priči o takozvanoj nezavisnosti Kosova.
Ocenio je da je „sve to u stvari borba protiv čistog monoteizma, biznis pokret da se „navuče koja para“ i da se albanstvo konsoliduje u svim zemljama gde žive Albanci.“
Ko su bektaši
Enciklopedija Britanika piše da su bektaši derviši – islamski mistici, čiji je red osnovan u 16. veku u Anadoliji odakle se proširio na Balkan tokom vladavine Osmanlija.
U Osmanskom carstvu nazivali su ih i Bektaški korpus. Bio je to elitni vojni odred povezan sa odvođenjem dečaka i mladića sa Balkana na školovanje u današnju Tursku, što je ostalo upamćeno kao danak u krvi.
Foto: KosovoonlineBaba Nondi
Njihov pokrovitelj Baba Mondija, ih opisuje kao islam koji je prihvatljiv novom vremenu, svim ljudima, zato što, kako je rekao, oni nemaju zakon sem zakona ljubavi, alkohol je dozvoljen, klanjanje nije obavezno, žene mogu da se oblače po svom nahođenju. Oni kao takvi predstavljaju sponu između zapadnog i islamskog sveta. Zbog svega toga, neki pokret zovu i hipi-islamom.
„Niti poste Ramazan, niti klanjaju pet dnevnih molitvi, niti bilo šta od muslimanskih verskih obreda. Onako kako je to Alah dragi u Kuranu objavio, oni to ne čine“, rekao je muftija Muhamed Jusufspahić.
Državno uređenje
Svetsko sedište bektašija u Tirani saopštilo je da podržava inicijativu Vlade Albanije kojom bi se priznao red bektaša „kao nezavisna država koja ima moć samoupravljanja, posvećena podršci svojoj viševekovnoj tradicija umerenosti i duhovnog angažovanja“.
Napominje se i da bi time red bektaša dobio suverenitet sličan Vatikanu .
„Za bektašije širom sveta, ovaj suverenitet obezbeđuje zvanično priznanje njihove verske zajednice i obezbeđuje zaštitu njihovih duhovnih praksi. Ova inicijativa se ne odnosi na samoopredeljenje; niti tražimo uticaj ili političku moć. Umesto toga, mi tražimo slobodu da nastavimo našu vekovnu tradiciju duhovne umerenosti i verske inkluzije“, navodi se u saopštenju.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Protest traje dok se ne raspiše novi konkurs za REM ili dok se RTS ne ugasi, naveli su studenti u pozivu. U Novom Sadu studenti u blokadi stigli su do zgrade Radio televizije Vojvodine na Mišeluku
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Studenti Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača oštro se protive imenovanju Dejana Vuka Stankovića za ministra prosvete, navodeći niz nepravilnosti u njegovom radu i svedočenja o seksualnom uznemiravanju koja već godinama kruže među studentkinjama.
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu najavilo je početak ispitivanja građana koji su prijavili zdravstvene tegobe nakon protesta održanog 15. marta. Za sada je identifikovano više od stotinu građana koji će dati izjave u okviru istrage
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!