Novi sistem ulaska u Evropsku uniju i druge zemlje Šengenske zone počinje sa radom 10. novembra ove godine. Među zemljama za koje će se primenjivati tzv. Entry/Exit System (EES) nalaze se i države Zapadnog Balkana, piše RSE.
Od novembra će putnici morati da skeniraju svoje pasoše ili drugu putnu ispravu na samouslužnom automatizovanom punktu svaki put kad prelaze spoljnu granicu EU. Ovaj sistem se neće primenjivati na legalne državljane EU ili one koji imaju boravišnu dozvolu u nekoj od zemalja članica.
Sistem će registrovati ime putnika, biometrijske podatke i datum i mesto ulaska i izlaska. Skeniranje lica i podaci o otiscima prstiju će se uzimati svake tri godine i važe za više putovanja u tom periodu.
Primenjivaće se prilikom ulaska u sve zemlje članice EU, osim Kipra i Irske, kao i četiri zemlje koje nisu članice EU, ali jesu u šengenskom prostoru: Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku.
Zašto se uvodi EES
Novi EES sistem je uspostavljen kako bi baze članica EU-a bile povezanije. Tako bi se olakšalo praćenje vremena i mesta boravka i osiguralo da putnici u EU ne borave duže od 90 dana u periodu od šest meseci.
Jedan od ciljeva novih mera jeste i otežavanje ulaska u EU kriminalcima ili teroristima s lažnim pasošima jer će se biometrijska kontrola vršiti prilikom svakog prelaska granice.
Putnici neće plaćati naknadu za uzimanje biometrijskih podataka.
Podacima će moći da pristupe policijske službe zemalja članica Šengenskog sistema i policijska agencija EUROPOL tokom istraga kaznenih dela, posebno terorizma i organizovanog kriminala.
Slične sisteme su već uvele Sjedinjene Američke Države, Kanada i Australija.
Moguće veće gužve na granicama
Uvođenjem EES-a prestaje unošenje pečata u pasoše na graničnom prelazu, ali bi uzimanje otisaka prstiju i slikanje koje će se vršiti pri svakom prelasku granice moglo da produži čekanje u kolonama.
Na aerodromima će se provere vršiti po sletanju.
Države članice su izmenile svoje zakone kako bi se smanjile potencijalne gužve na kopnenim prelazima. Uzimanje biometrijskih podataka i provere kroz baze podataka države EU mogu obavljati i pre graničnih kućica, dok putnici čekaju u redu, kako bi se omogućila bolja prohodnost.
To znači da će granični policajci moći da s posebnim uređajima hodaju od vozila do vozila ili da ulaze u autobuse kako bi uradili proveru putnika.
Nove promene narednog leta
Za iduće leto najavljena je implementacija i drugog, Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS) koji će podrazumevati da putnici iz zemalja koje imaju bezvizni režim s EU putem interneta apliciraju za dozvolu za ulazak, uz plaćanje takse od sedam evra bankovnom karticom.
Pasoši u svim zemljama Zapadnog Balkana su biometrijski, u čipovima se nalaze otisci prstiju i fotografija, te su u potpunosti usklađeni s uslovima koje je tražila EU kako bi zemlje Zapadnog Balkana dobile bezvizni režim.
I dalje ostaju opšti uslovi – da putna isprava ne sme da ističe za manje od tri meseca od datuma kad osoba planira da se vrati u svoju zemlju ili da pasoš ne sme biti stariji od deset godina.
Promene koje donosi ETIAS
ETIAS će zahtevati da pre putovanja državljani oko 60 zemalja preko interneta ili mobilne aplikacije popune poseban formular.
Pri prvom ispunjavanju prijave putnik unosi lične podatke, e-mail i broj telefona, kao i pojedinosti o putnoj ispravi. Putnik će morati da unese i detalje o obrazovanju i trenutnom zaposlenju, te pojedinosti o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU.
Isto tako, tražiće se i pojedinosti o bilo kakvih kaznenim presudama, prošlim putovanjima u ratne zone ili zone sukoba, kao i informacije da li je osoba bila proterana iz bilo koje zemlje.
Od putnika će se tražiti i da plate dodatnu taksu od sedam evra koja se plaća platnom karticom. Plaćanje se vrši kao i bilo koja internetska kupovina.
Taksu neće plaćati mlađi od 18 i stariji od 70 godina, supružnici/registrovani partneri i deca državljana EU i zemalja Šengenskog sistema, kao ni deca supružnika/partnera koji dolaze izvan EU.
Kako navode na zvaničnoj stranici sistema ETIAS, obrada zahteva bi trebalo da traje „nekoliko minuta“. Ako se desi da potraje duže, putnik bi obaveštenje trebalo da dobije u roku od četiri dana.
Od putnika se mogu tražiti i dodatne informacije ili dokumentacija, na primer, potvrda o rezervaciji hotela i potvrda o zaposlenju koje treba dostaviti u roku deset dana. U tom slučaju zahtev bi trebalo da bude obrađen u roku od dve nedelje.
Putnik može biti pozvan na razgovor u ambasadu zemlje u koju planira da putuje. Tada bi zahtev trebalo da bude obrađen u roku od 30 dana.
Zbog toga se savetuje putnicima da formular popune najmanje mesec dana pre kupovine karte ili rezervacije smeštaja.
ETIAS dozvola važi tri godine ili do zamene putne isprave kojom je neko aplicirao.
Moguće je i apliciranje putem posrednika, kao što su turističke agencije.
Izvor: Radio Slobodna Evropa (RSE)