U Specijalnom sudu počelo je suđenje Urošu Blažiću, optuženom da je 4. maja prošle godine u selima Malo Orašje i Dubona ubio devet i ranio 12 osoba. Optuženi priznao da je počinio ubistvo. Članovi porodica ubijenih i ranjenih nalaze se u sudnici
Optuženi za ubistvo devetoro ljudi u Malom Orašju i Duboni Uroš Blažić je na suđenju u Specijalnom sudu u Beogradu priznao izvršenje krivičnog dela koje mu se stavlja na teret.
On je izjavio saučešće porodicama ubijenih i dodao da ne može da vrati one koje je ubio.
Blažić je tražio da ne odgovara na pitanje tužilaštva o noći 4. maja, navodeći da su hteli da prave da je hteo da izvrši teoristički akt, a to „nije tačno“.
„Kriv sam i spreman sam da podnesem bilo koju osudu“, rekao je Blažić koji se tereti za ubistvo, nedozvoljeno držanje i nošenje oružja, otmicu i neovlašćeno korišenje tuđeg vozila, dodavši da njegov otac nema veze sa njegovim delima i da nema razloga da ispašta zbog njega.
On je dodao da je sklonost prema oružju kod sebe zapazio 2020. godine kada je postao punoletan, kao i da se osećao nebezbedno, te da je nelegalno nabavio oružje.
Blažić je rekao da njegova porodica nije znala da je nabavio oružje, jer je živeo sam u kući, a posebno ne njegov otac.
On je dodao i da je shvatio da legalna kupovina oružja nema smisla i da se u kupovinu oružja upustio, a da toga nije bio ni svestan.
Kako je rekao, prvo je kupio signalni pištolj, pa je video da to nije to što je želeo i potom je nabavio automatsku pušku za koju je imao 30 metaka i onda je isprobao pušku u podrumu.
Hteo da postane oficir, ali mu se nije dalo
„Onda ne mogu da objasnim začarani krug nabavljanja tog oružja. Kao miš u rupu sir i lišće, ja sam tako navlačio oružje“, kazao je Blažić i dodao da mu je mnogo nepravdi učinjeno, da su mu u selu krali, ali da ga je bilo sramota da to kaže porodici.
Uruš Blažić je rekao da ne želi da ispadne razbojnik, da je „klošar“, „da taksistu obijam“ i da je želeo da „bude domaćin“, da je hteo da postane oficir, ali da mu se nije dalo.
Njegov otac Radiša Blažić, koga tužilaštvo tereti da je u stanju smanjene uračunljivosti, ali ne bitne, nabavljao oružje, delove oružja, eksplozivna sredstva i municiju, koje nisu dozvoljene građanima da poseduju, izjavio je da nije kriv i porodicama oštećenih izjavio najdublje saučešće.
Naveo je da je kao zaposleni u Vojsci znao da to nije legalno i da može imati posledice po živote ljudi, dodavši i da je znao da su protiv njegovg sina Uroša i kada je bio maloletan i punoletan podnošene porekšajne prijave sa elementima nasilja.
„Oružje ne znam odakle potiče, sa koje strane i odakle je došlo“, rekao je Radiša Blažić.
Pripremno ročište u ovom predmetu održano je krajem jula u sudnici Okružnog zatvora u Beogradu, a zbog veličine sudnice samo četvoro oštećenih je moglo da prisustvuje.
Prethodno je u maju pripremno ročište prekinuto čim su optuženi uvedeni u sudnicu Višeg suda u Smederevu jer su porodice ubijenih i ranjenih nasrnuli na njih.
Predsednica Vrhovnog suda je početkom avgusta donela odluku da se suđenje održi u najvećoj sudnici u zgradi Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu, odnosno u Specijalnom sudu.
Ova sudnica podeljena je na tri dela rešetkama i debelim staklom.
U prvom delu će sedeti sudija, tužioci, advokati i oštećeni i oni će biti rešetkama i staklom odvojeni od Blažića.
Treći deo sudnice je predviđen za publiku.
Uroš Blažić je optužen da je 4. maja prošle godine ubio devet i ranio 12 osoba.
Njegov otac Radiša Blažić je optužen za oružje koje je pronađeno u njegovoj kući.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Posle četvrtog privođenja od početka studentskih protesta tviterašu Kristalu Met Dejmonu (Marko Marjanović) zabranjen je pristup društvenim mrežama, pojavljivanje na javnim skupovima, a dva puta mesečno mora da se javi u policiju
Više od 200 Ruskinja i Rusa dobilo je srspko državljanstvo van standardne procedure, odlukom Vlade u kojoj se navodi da je to „u nacionalnom interesu“ Srbije
„Pozivam studente na još snažniju blokadu, a građane da snažno podrže studente u ratu. Mi smo zemlja kojoj je režim objavio rat. U ratu nema ni Velikog petka, ni Vaskrsa, ni praznika, ni rođendana“, kaže za „Vreme“ predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević, povodom njegove izjave da je Vučić naredio hitno razbijanje blokada
U toku je četvrti dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu
Pokret Kreni-promeni tvrdi da su do sada primili prijave za čak 410 institucija koje su, navodno, vršile pritisak na zaposlene da prisustvuju mitinzima SNS-a. Među njima su najčešće škole, vrtići, centri za socijalni rad i domovi zdravlja
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!