Na Bežanijskoj kosi jednog dana su se bez ikakvog upozorenja pojavili bageri nepoznatog investitora i brzinski sravnili sa zemljom jedan hektar zelene površine. Građani protestuju i traže objašnjenje od nadležnih. Odgovor vlasti je kao i mnogo puta do sada - izostao
Deo šumovite površine između Dubočke i Ulice Aleksandra Borodina na Staroj Bežaniji posečen je, a prema nepotvrđenim informacijama lokalnog stanovništva u toku je izmena građevinske dozvole za objekat koji godinama stoji nezavršen na obližnjoj parceli.
Prema rečima meštana, šuma je stara više od 80 godina i nekada je bila pod zaštitom.
Stanovnik tog naselja Sergej Nikolić kaže za „Vreme“ da se sve odigralo za samo nekoliko dana, krajem jula.
„Uništena je površina od oko hektar zemljišta, što nije mala materijalna, ni ekološka šteta. Karakteristično za ceo ovaj proces sečenja šume je bilo što su se bageri pojavili preko noći i za samo nekoliko dana posekli sve. Bageri su radili punom parom i za dan, dva je nestala cela šuma“, kaže Nikolić.
Prema njegovim rečima, nikakva najava o sečenju šume nije postojala, niti je istaknuta bilo kakva investitorska tabla.
„Niko građane koji žive ovde niti je bilo šta pitao, niti ih je obavestio o bilo čemu“, ukazuje Nikolić.
Iznenađenje za građane Bežanije je utoliko veće, što se ne zna ni ko to radi, ni ko stoji iza toga.
„Ne znamo ko je ovo uradio niti ko je investitor. Zbog toga smo se preko poslanika u lokalnom parlamentu obratili vlastima kako bi saznali o čemu se radi. Još čekamo odgovor, nije nam stigao“, ističe Nikolić.
Kaže da je nakon ovog što je urađeno održan protestni skup stanara ovog naselja 4. avgusta na kome je poručeno da „ne daju svoju Bežaniju“.
Još jedan u nizu urbicida
Na tom protestu potpredsednica Gradskog odbora Demokratske stranke Vesna Petković rekla je da je nepoznati investitor ušao sa bagerom guseničarom i buldožerom na parcele u vlasništvu grada Beograda.
„Taj investitor je raskrčio i isekao deo šume, a potom na tom mestu posekao drveće staro 80 godina. Činjenica je da je ovo još jedan u nizu urbicida u glavnom gradu kome i inače nedostaje zelenila“, rekla je Vesna Petković.
Ona je istakla da Demokratska stranka od aktuelne vlasti zahteva da se preostale javne površine zakonom zaštite, da se legalizuju, da se pretvore u javne zelene površine, urede i predaju građanima na korišćenje.
Miloš Vučković iz udruženja „Naša mesna zajednica“ rekao je okupljenima da su radovi obavljeni očigledno bez dozvole jer nije istaknuta nikakva građevinska tabla o radovima i naglasio kako je potrebno da se svi građani bore za opstanak i zaštitu preostalih zelenih površina da se one ne bi pretvorila i placeve za izgradnju zgrada.
Sagovornik „Vremena“ se nada da će institucije odraditi svoj deo posla, kao i da će se nadležni iz opštine obratiti i objasniti o čemu se ovde radi.
Foto: Fonet / Marko DragoslavićGrađanski bunt na Bežanijskoj kosi
Veliko interesovanje komšija
„Nadamo se da će doći do odgovora nadležnih organa. Ako ne dođe, pravićemo dalje planove o sledećim protestima. Sada je neka vrsta zatišja. Nema ni table, ali nema ni bagera. Ništa se novo ne dešava“, objašnjava Nikolić.
Ukazuje da je ovo problem svih stanovnika Bežanijske kose i da vlada veliko interesovanje.
„Komšije žele da saznaju o čemu se radi. Zaustavljaju me non stop na ulici sa pitanjima o ovoj parceli. Pitaju šta dalje i primećuje se da su veoma nezadovoljni zbog seče tolike zelene površine koja je nekada služila mnogima kao mesto gde su mogli da nađu spas od velikih vrućina ili gde mogu da se prošetaju“, zaključuje Nikolić.
Podseća da se zeleni prostor novobeogradske opštine nepovratno uništava, da nestaju parkovi i šume a da niko ne odgovara za to.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Put Brisela 25. aprila kreće 16 studenata-trkača kako bi evroparlamentarcima predali pisma i pokazali da nam nijedna prepreka ne može stati na put ka pravednijem društvu u kom žive
Macutov izbor obeležile su kontroverze, a oni koji su se tom izboru protivili najpre su zamerili to što Macut, koji je endokrinolog po zanimanju, nema nikakvog političkog iskustva
Četvrti put od početka studentskih protesta policija je privela tviteraša Kristal Met Dejmona (Marka Marjanovića) zbog objava na društvenim mrežama. Ovog puta zbog objavljivanja ličnih podataka novinarke RTS-a i Ane Brnabić
Kako „Vreme" saznaje, zbog nesreće u kojoj je život izgubilo 16 građana, Viši sud u Beogradu potvrdio je optužnicu protiv troje lica odgovornih za tehnički nadzor nad rekonstrukcijom železničke stanice u Novom Sadu
Ministar Darko Glišić ponovo je javno označio rektora Vladana Đokića kao glavnog organizatora studentskih protesta, nazivajući ga „glavom hobotnice“. Ponovo je pozvao na krivično gonjenje rektora i dekana
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!