Vremenska prognoza
Sneg izazvao saobraćajni kolaps u Beogradu
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Predsednica Kosova odbila je da joj policija na aerodromu u Skoplju pregleda torbu i telefon, oni su insistirali na tome, pa je Vjosa Osmani u pomoć pozvala predsednika severnomakedonske Skupštine Afrima Gašija koji je poslao svoje obezbeđenje. Došlo je do potezanja pištolja
Na aerodromu u Skoplju desio se incident u kome je glavni akter bila predsednica Kosova Vjosa Osmani, piše KoSSev.
Prema verziji njenog savetnika za medije Bekima Kupine, do sukoba je došlo kada je aerodromsko obezbeđenje tražilo za pregleda telefon i torbu Vjose Osmani, što je ona odbijala pozivajući se na međunarodna pravila pri posetama visokih zvaničnika.
Tvrdi čak da su severnomakedonski policajci pokušali da je gurnu, a da se u sve umešala, kako je prenela „Koha“, kosovsko obezbeđenje kako bi Osmani „raskrčili put“. Priština je osudila incident, tumači kao „pokušaj provokacije sa makedonske strane“ i „napad na Republiku Kosovo“.
Potezano oružje
Kada se situacija zahuktala, Osmani je zatražila pomoć od predsednika Skupštine Severne Makedonije Afrima Gašija, piše portal Infomax koji je izneo više detalja „mega skandalu“ na aerodromu. On je posla svoje obezbeđenje, pa je u razmirici između etnički makedonskih policjaca i albanskog obezbeđenja došlo do potezanja oružja.
„Osmani je odbila da izvrši naređenje i drsko i neprimereno se obratila obezbeđenju aerodroma. Odbijajući da otvori svoje kofere, pozvala je predsednika makedonskog Sobranja i od njega zatražila pomoć da prođe bez pregleda. Gaši je zloupotrebljavajući svoj položaj pristao da joj pomogne i poslao svoje obezbeđenje na čelu sa šefom Sabedinom Sinanijem, koji su se odmah uputili na aerodrom“, prenosi KoSSev.
Sinani i još nekoliko pripadnika Gašijevog obezbeđenja se pred desetak svedoka drsko i uvredljivo obratilo aerodromskom obezbeđenju i tražilo da kosovska predsednica prođe. Nakon što su zaposleni to odbili, Sinani je izvukao pištolj i uperio ga u čelo policijskog obezbeđenja na aerodromu, piše Infomax.
Ubrzo nakon toga je nekoliko policijskih automobila iz aerodromske policijske stanice sa napunjenim oružjem stiglo ispred VIP ulaza na aerodrom i uperilo ga u Sinanija. Posle kraće drame, oružje je odloženo. Nije bilo povređenih.
Saopštenje MUP-a Severne Makedonije
Da je Gašijevo obezbeđenje zaista bilo umešano u ceo događaj, potvrdilo je i Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije.
„Oko 10 časova na Međunarodnom aerodromu Skoplje, dok je predsednica Kosova prolazila graničnu kontrolu, u trenutku kada je od nje zatraženo da spusti telefon i prođe kroz skener, lice iz njenog obezbeđenja udaljilo je službenika TAV-a, kako bi prošla bez skeniranog telefona i ručnog prtljaga. Ali onda je prtljag vraćen i prošao kroz skener.
Posle pola sata došla je osoba iz obezbeđenja predsednika Skupštine (policajac) sa još dve osobe (policajci) i počela da preti zaposlenima na aerodromu i da pita ko je napravio problem predsednici. Istovremeno je gurnuo i policajca koji je radio na graničnom prelazu. Odmah je obavešteno Odeljenje za unutrašnju kontrolu, krivične istrage i profesionalne standarde i preduzimaju se mere za rasvetljavanje slučaja…“, navodi se saopštenju.
Gaši: Hteli smo da smirimo situaciju
Afrim Gaši negira da je njegovo obezbeđenje bilo umešano u incident, makar na način kako su to pisali mediji, prenela je „Koha“.
Njegovo je obezbeđenje intervenisalo, tvrdi, samo da „smiri situaciju“ i da službenicima aerodroma „objasni bezbednosne procedure tokom poseta VIP ličnosti“.
Skopski aerodrom: Standardna bezbednosna provera
A skopski aerodrom je u saopštenju naveo da je u skladu sa Zakonom o vazduhoplovstvu i međunarodnom zakonskom regulativom u vezi sa osiguranjem civilnog vazduhoplovstva – dužnost zaposlenih da izvrše bezbednosnu proveru svih putnika i njihovog prtljaga.
„Stoga je Odeljenje obezbeđenja TAV Makedonije, u okviru svojih nadležnosti, izvršilo standardnu bezbednosnu proveru spomenutog putnika kao i njegovog prtljaga, na bezbednosnom punktu u VIP salonu“, te da bezbednost na aerodromu u trenutku incidenta nije bila ugrožena.
„Spomenuti događaj odigrao se ispred punkta VIP salona, odakle se VIP putnici, nakon provere od strane obezbeđenja, upućuju u drugo područje aerodroma. Takođe želimo da istaknemo da je VIP sala posebna zgrada izolovana od glavne zgrade terminala skopskog aerodroma, što znači da je potpuno netačno da je bezbednost putnika bila ugrožena“.
Međuetnički problem
Iako je incident obelodanjen kasno sinoć, brzo je i u Severnoj Makedoniji i na Kosovu postao viralan.
Analitičar Burim Ramadani sumnja da je zapravo na skopskom aerodromu nastao „međuetnički problem“, novinar Dukađin Gorani kaže da je reč o „velikom diplomatskom incidentu“ kakvi se do sada nisu dešavali, a novinar Valjon Silja incident tumači i kao moguću „provokaciju“ na koju Kosovo treba da reaguje, jer: „Kakva je potreba makedonske države da uzme telefon predsednici Kosova, kakva je potreba da ga uzme i običnom građaninu, a ne predsednici. Naravno da je to provokacija. Diplomatija i država moraju brzo da reaguju“.
Skandalozan napad na Osmani
Univerzitetski profesor Bljerim Ljatifi kaže da se „Makedonija vraća u vreme pre 2001. godine“.
Savez Albanaca u Makedoniji sinoć je osudio ovaj incident koji vide kao provokaciju i traže istragu i sankcionisanje svih odgovornih osoba za „skandalozni napad na Osmani“.
Za njih to „nije običan incident, već ozbiljna provokacija za koju odgovorni moraju da snose odgovornost i da se izvine“.
Kosovsko ministarstvo spoljnih poslova traži zvanična pojašnjenja od ambasade Severne Makedonije u Prištini, kao i ministarstva spoljnih poslova u Skoplju.
Izvor: KoSSev
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve