Vlada Srbije dodelila je novčane nagrade u visini od 200.000 evra u dinarskoj protivvrednosti sportistima Damiru Mikecu i Zorani Arunović za osvojenu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu. Nagrada u istom iznosu dodeljena je i njihovom treneru Jeleni Arunović.
Strelci Zorana Arunović i Damir Mikec osvojili su zlatnu medalju u disciplini deset metara vazdušni pištolj – miks, što je prvo i još uvek jedino odličje za srpski tim na Olimpijskim igrama u Parizu.
Uz nagrade za Arunovićevu i Mikeca, na današnjoj sednici Vlade Srbije doneta su rešenja o dodeli nacionalnog sportskor priznanja i novčane nagrade sportistima Ivi Obradović, Miloradu Čaviću i Janku Tipsareviću.
Nagrade se dodeljuju sportistima sa navršenih 40 godina života, državljanima Republike Srbije, u vidu doživotnog mesečnog novčanog primanja, osvajačima medalja na Olimpijskim igrama, Paraolimpijskim igrama, Šahovskoj olimpijadi, svetskim i evropskim prvenstvima u olimpijskim i paraolimpijskim sportskim disciplinama ili za sportiste koji su bili nosioci svetskog rekorda u olimpijskim i paraolimpijskim sportskim disciplinama ili su postali osvajači Dejvis kupa ili FED kupa.
Donošenje ovih rešenja su od važnog interesa za razvoj i afirmaciju sporta, bolju motivaciju i pripremu sportista za postizanje što boljih rezultata koji će doprineti afirmaciji države, pa je samim tim od velikog značaja i interesa za Republiku Srbiju, navedeno je u saopštenju Vlade.
Samo Hong Kong i Izrael ispred Srbije
Inače, po visini nagrada Srbija se nalazi na trećem mestu u svetu.
Hrvatski RTL je objavio da najveću nagradu svojim sportistima daje Hong Kong – 710.000 evra za zlatnu medalju, zatim sledi Izrael sa 254.000 evra, na trećem mestu je Srbija, dok su četvrti Italijani, koji nagrađuju svoje olimpijce sa 181.000 za najsjajnije odličje.
Hrvatska daje znatno manje premije za prvo mesto na Olimpijskim igrama u Parizu, „samo“ 41.000 evra.
U mnogim slučajevima, novčani bonus za osvajače medalja samo je jedan od primera za nagrade koje su države pripremile za svoje elitne sportiste. Malezija i Bugarska nude doživotne mesečne naknade u iznosu iznad 1.000 dolara, dok Čile, Kosovo i Litvanija nude slične povlastice, ali samo do početka sljedećih Olimpijskih igara.