Kancelar nemačke Olaf Šolc će zajedno sa potpredsednikom Evropske komisije Marošem Šefčovićem prisustvovati samitu o sirovinama Critical Raw Material Summit u Beogradu, tokom kojeg će Srbija potpisati sporazum o razumevanju sa Evropskom unijom o strateškom partnerstvu u vezi sa održivim sirovinama, lancima prozvodnje baterija i električnih automobilima.
Šolcov kabinet je potvrdio da će on razgovarati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Zvanično, biće reči o “bilateralnim, međunarodnim i evropskim političkim temama”, ali je jasno da je centralna agenda kancelara Nemačke budućnost srpskog nalazišta litijuma. Zajednička konferencija za medije predviđena je u petak u 10:50 časova.
Poseta nemačkog kancelara najavljena je iznenadno i nije bila očekivana, s obzirom da je Vučić već neko vreme izolovan među evropskim liderima zbog kontroverzne saradnje Srbije sa Kinom i Rusijom, situacije na Kosovu, ali i zbog optužbi za izbornu krađu, piše „Politiko“.
Nemačka, kao najveći proizvođač automobila u Evropskoj uniji, ima ogroman interes da obezbedi litijum — posebno unutar Evrope kako bi smanjila svoju zavisnost od Kine. Neobično je, međutim, da se Šolc u tako kratkom roku odluči za ovakav put. Njegova kancelarija je za „Politiko“ odbila da komentariše posetu Beogradu.
Razvoj evropske agende o sirovinama
Ipak, oglasio se potparol nemačke vlade i potvrdio spekulacije o poseti Šolca.
„Pozadina ove posete je projekat održivog iskopavanja litijuma u Srbiji. Sve u svemu, radi se o daljem razvoju evropske agende o sirovinama i smanjenju rizika u njihovoj eksploataciji“, rekao je portparol nemačke vlade na redovnoj vladinoj konferenciji za novinare u Berlinu.
Vučević: Nema rudarenja bez podizanja fabrika
Do posete će doći nakon što je Vlada Srbije vratila licencu kompaniji Rio Tinto za razvoj najvećeg evropskog rudnika litijuma koji bi bio značajan za industriju električnih vozila na Starom kontinentu, tj. Ustavni sud poništio kao neustavnu uredbu Vlade da se stavlja tačka na Projekat „Jadar“, a Vlada ga zatim po hitnom postupku vratila u život. Otklanjanje „pravnih prepreka“ bio je uslov, saznaje „Vreme“, da se Šolc uputi u Beograd.
Ako zaživi, Projekat „Jadar“ vredan 2,4 milijarde dolara u zapadnoj Srbiji mogao bi da pokrije 90 odsto trenutnih potreba Evrope za litijumom, prenosi Rojters.
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da će se, ukoliko u petak u Beograd dođu nemački kancelar Olaf Šolc i predstavnici Evropske komisije za energetiku, sa razgovarati i o iskopavanju litijuma u Srbiji.
„Da bi se dalje razgovaralo o litijuma naš uslov je da nema rudarenja bez podizanja fabrika i inustrijalizacije u tom kraju gde bi bio rudnik, jer je to velika razvojna šansa za Srbiju“, rekao je Vučević.