Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Vlada je donošenjem Uredbe preduzela mere kojima bi se pravni poredak vratio u stanje koje je bilo pre donošenja Uredbe koja je proglašena neustavnom. Uredba stupa na snagu dan nakon što bude objavljena u „Službenom glasniku”
Vlada Srbije usvojila je 16. jula Uredbu o primeni uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita „Jadar“ na osnovu koje će preduzeti mere za vraćanje pravnog poretka u stanje pre donošenja uredbe kojom je bio proglašen prestanak važenja uredbe, koju je Ustavni sud proglasio nedavno neustavnom.
„U cilju realizacije odluke Ustavnog suda, kako bi se obezbedila mogućnost dalje primene Uredbe i kako bi se započeti postupci okončali na ustavan i zakonit način, Vlada donošenjem Uredbe preduzima mere kojima bi se pravni poredak vratio u stanje koje je bilo pre donošenja Uredbe koja je proglašena neustavnom“, navedeno je u saopštenju Vlade.
Odlukom Ustavnog suda od 11. jula utvrđeno je da Uredba o prestanku važenja Uredbe o projektu „Jadar“, usvojena 2022. godine nije u saglasnosti sa Ustavom i zakonom.
Najavljen dolazak Olafa Šolca u Beograd
Vlada je usvojila uredbu istog dana kada se u medijima pojavila informacija da će nemački kancelar Olaf Šolc posetiti Beograd 19. jula kako bi prisustvovao potpisivanju Memoranduma o razumevanju između Evropske unije i Srbije o „strateškom partnerstvu o održivim sirovinama i lancima proizvodnje baterija i električnih vozila“.
Nova Uredba stupa na snagu dan nakon što ta uredba bude objavljena u „Službenom glasniku”.
Vlada Srbije je 2022. godine, nakon višemesečnih ekoloških protesta, stopirala projekat „Jadar“, tako što je ukinula prostorni plan Loznice koji u tom kraju predviđa rudnik, kao i sve dozvole i uredbe u vezi sa kompanijom Rio Tinto.
Meštani sela u tom delu Srbije i ekološki aktivisti, godinama se protive najavama izgradnje rudnika, navodeći da bio on bio štetan po životnu okolinu.
Visoki zvaničnici podržavaju projekat
Kompanija Rio Tinto je nedavno objavila nacrt studije uticaja na životnu sredinu, o tome da bi projekat „Jadar“ ipak trebalo da bude realizovan u proteklih nekoliko meseci intenzivno su govorili državni zvaničnici, a predsednik Srbije Aleksandra Vučića je izjavio da je otvaranje rudnika „moguće 2028. godine“.
„Dok nam Nemci ne budu garantovali da će reke i planine biti čiste i da će odlaganje za deponiju biti u skladu sa najvišim evropskim standardima, nećemo ni da pokušavamo, ni da počinjemo“, rekao je Vučić.
U Loznici je zato 28. juna održan veliki protest organizacije „Ne damo Jadar“ i na tom protestu istaknut je samo jedan zahtev, da budu zabranjena geološka istraživanja i eksploatacija litijuma i bora u Srbiji.
Tada su protivnici projekta „Jadar“ naveli da Vlada Srbije ima 40 dana da usvoji njihov zahtev i najavili „blokadu Srbije“ ukoliko taj zahtev u tom roku ne bude usvojen.
Opozicija negoduje
Zeleno-levi front (ZLF) najavio je da će sa kolegama iz opozicije tražiti sastanak sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom tokom njegove posete Srbiji kako bi mu preneli argumente protiv iskopavanja litijuma u Srbiji, ali i o evropskim integracijama, nedostatku vladavine prava i situaciji nakon „izborne krađe koju je Vučić usavršio“.
„Šolc bi iz prve ruke trebalo da čuje argumente zbog čega se ne slažemo sa idejom da se u Srbiji vrše ova visokorizična iskopavanja. Takođe, želimo i da ga upoznamo i sa činjenicom da se lokalna zajednica, organizacije civilnog društva, stručnjaci, političke partije opozicije i ogroman broj građana Srbije opravdano se protivi iskopavanju litijuma, a vlada vrši pritiske na ljude, hapsi aktiviste i krši sopstvene zakone“, izjavio je Radomir Lazović iz ZLF.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić izjavio je da se Vlada Srbije usvajanjem uredbe o oživljavanju projekta „Jadar“ jasno svrstala na stranu stranih kompanija i zastupanja njihovih interesa, umesto interesa naroda.
„Usvajanjem uredbe o primeni ranije odbačene uredbe o projektu ‘Jadar’, Vlada Srbije pokazala je kojim putem ide kada je reč o iskopavanju litijuma u dolini Jadra, a to je nesumnjivo put beznađa i opasnosti po život, zdravlje i opstanak građana Srbije“, naveo je Aleksić.
Stranka Zajedno ocenila je da je oživljavanjem uredbe o projektu „Jadar“ naprednjačka vlast objavila da će „nasiljem pokušati da zgazi volju više od 80 odsto građana Srbije“.
„Građani su u više navrata pokazali da neće dozvoliti otvaranje rudnika i uništavanje Srbije. Aleksandar Vučić je pokazao da ga narod ne zanima. U takvim uslovima, uzrokovanim pohlepom i političkom megalomanijom Aleksandra Vućića, nezainteresovanog za dobrobit i volju građana, on će biti odgovoran za svaki sukob i posledice“, poručila je stranka Zajedno.
Izvor: FoNet
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Inicijativa ProGlas pozvala je sve građane Srbije da u petak, 22. novembra, u 11:52 stanu na 15 minuta gde god da se nalazili i tako odaju poštu stradalima u Novom Sadu. Akcija treba da bude upozorenje vlastima da odgovorni moraju da budu kažnjeni i da istraga mora da bude transparentna
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve