U sredu je više beogradskih medija prenelo da će tobože na jesen beogradsko Narodno pozorište organizovati „Nedelju kosovskog pozorišta u Beogradu“.
Direktor Narodnog pozorišta i kadar Srpske napredne stranke Svetislav Goncić navodno je rekao: „Krajnje je vreme da naše dve zemlje okrenu pogled ka budućnosti.“
Zvuči neverovatno? Zato što i jeste neverovatno.
„Saopštenje“ je na Fejsbuku objavio, a potom i medijima prosledio najpoznatiji kosovski dramski pisac Jeton Neziraj.
Na ovo ironično saopštenje – očito napisano posle otkazivanja festivala „Mirdita, dobar dan“ i zabrane gostovanja predstave „Knjiga o Milutinu“ na Kosovu – naselo je nekoliko redakcija.
Oni su isprva kao ozbiljno preneli saopštenje Nezirajeve organizacije Ćendra Multimedija koja je navodno potpisala memorandum o saradnji sa Narodnim pozorištem.
Milan Radoičić knjigu piše
Tu se recimo navodi da će na tobožnjoj sedmici kosovskog pozorišta u Beogradu biti prikazana predstava „Handke projekt“ kao i predstava mladih srpskih glumca, pod nazivom „Banjska – naš bol i ponos“.
„Ova predstava će biti napravljena od iskaza svedoka, arhivske građe, fotografija, snimaka sa dronova, sadržaće i odlomke iz knjige ‘Dnevnik Banjske’ čiji je autor Milan Radoičić“, bilo je navedeno u ironičnom saopštenju.
Takođe je pisalo da će biti izvedena predstava o albanskoj porodici pedesetih godina u Beogradu, koja ima 43 člana, a bavi se odžačarskim zanatom. Posle premijere će Narodno pozorište iz Beograda će podići „spomen-odžak“ vrednim Albancima u obliku obeliska.
Neki mediji su potom izbrisali ovo saopštenje, a neki preradili tekst upoznajući čitaoce da je u pitanju bila „lažna informacija“.
Kritike na račun Beograda i Prištine
Neziraj je nedavno kritikovao vlasti u Beogradu i Prištini jer sprečavaju kulturnu razmenu i saradnju.
Festival „Mirdita“, koji je krajem juna zabranjen u Beogradu, trebalo je da počne predstavom „Otac i otac“ po Nezirajevom tekstu koji podseća na nestanak više od 1600 osoba na Kosovu posle završetka rata.
Pre zabrane, Neziraj je o huškanju protiv festivala za „Danas“ rekao: „Javno mnjenje se i dalje truje, dezinformiše i obmanjuje skoro svim što ima veze sa Kosovom, sa Albancima. Dakle, ne štedeći čak ni umetnike, intelektualce i aktiviste sa Kosova. Naša društva su sva bolesna, u jednom ili drugom obliku, međutim, bojim se da je epicentar bolesti u Srbiji.“
Mesec dana ranije, Neziraj je kritikovao zabranu gostovanja predstave Zvezdara teatra „Knjiga o Milutinu“ na Kosovu. On je zabranu nazvao „skandaloznom i sramnom“.
Još nije poznato šta je Neziraj hteo da postigne ironičnim saopštenjem o navodnoj saradnji sa Narodnim pozorištem u Beogradu. Možda da predoči kako bi moglo da bude ako ikada dođe do „normalizacije“ odnosa između Beograda i Prištine.
Možda je hteo da vidi da li će ijedan medij uopšte moći da poveruje u to da su odnosi toliko normalni da je „nedelja kosovskog pozorišta“ moguća u srpskoj nacionalnoj instituciji.
Ako je to bio performans, nije loše prošao – na „vest“ je naela nekolicina medija.