Tronedeljni štrajk dela radnika u kompaniji „Jura“ u Leskovcu prekinut je danas odlukom štrajkačkog odbora Samostalnog sindikata metalaca, a to je odlučeno jer, i pored evidetnih kršenja prava radnika, što su utvrdili i nadležni državni organi, poslodavac nije i neće snositi nikakve posledice.
Međutim, predstavnici štrajkačkog odbora istakli su da borba radnika za veće zarade i bolje uslove rada time neće prestati, a predsednik štrajkačkog odbora Predrag Stojanović rekao je da je u fabriku u utorak, 25. juna, dolazila inspekcija rada koja je proveravala da li se poštuju propisi za prekovremeni rad, za nedeljni i dnevni odmor, piše Radio-televizija Srbije.
Stojanović tvrdi da su dovođeni novi radnici što se „ne sme kada je štrajk u toku i da je inspekcija sve to evidentirala“.
On je napomenuo da inspekcija već peti ili šesti put dolazi u „Juru“ i da je čuo da se kompanija ne kažnjava uopšte i manjak koji je nastane preko nedelje zbog štrajka, poslodavac nadoknađuje davanjem bonusa radnicima koji rade vikendom.
Stojanović je rekao da čelnici fabrike radnicima kojima su u štrajku sprema posebne prozivodne trake, koje naziva „štrajkačke trake“
Predsednik Samostalnog sindikata Metalaca Srbije Zoran Marković rekao je da je Zoran Marković „Jura“ prekršila Ustav i zakone Srbije i da su to nadležni i utvrdili.
On je istakao da Srbija nema institucije koje mogu da ih natera „Juru“ da poštuje zakone.
Zahtevi štrajkača
Radnici „Jure” u Leskovcu su štrajkom zahtevali da osnovna zarada ne bude minimalna i da se uveća za 20 odsto.
Pored toga, tražili su i osnovne higijenske uslove – toalet papir i sapun.
Jedna od radnica u leskovačkoj fabrici Radmila Dimitrijević za „Vreme“ je rekla da radi u „Juri“ već dvanaest i po godina i da je sve boli.
„Ovde su muškarci zaštićeni više nego žene, jer oni uvek u principu dobijaju lakše poslove, one gde imaju i stolice pa mogu da sednu“, objašnjava Dimitrijević.
Ova radnica ukazuje na to i da žene kada dođu sa neke operacije, odmah rade. A skoro je jedna od radnica dobila i deformitet šake.
„Inspekcija kaže da je kao na našoj strani, u šta sumnjam”, zaključuje Dimitrijević.
Uprava „Jure”
Na pitanje novinara da li je tačno da se radnici „privode” na razgovore u prostorije uprave fabrike, iz „Jure” kažu za „Vreme” da to nije tačno.
„Od 3200 zaposlenih u Kompaniji u obustavi rada je oko 150 zaposlenih – članova Sindikalne organizacije. Kompanija nema ništa protiv zalaganja za bolje uslove rada, ali kroz organizovan i razumni dijalog. Međutim, ovde svedočimo nezakonitom štrajku u kome lica koja nisu ni zaposlena u Kompaniji postavljaju poslodavcu ultimativne uslove i sprečavaju poslodavca da koristi sredstva rada, povodom čega će Kompanija preduzeti odgovarajuće korake i iskoristiti pravna sredstva”, naveli su iz uprave fabrike „Jure”.
Ceo tekst o štrajku u fabrici „Jura“ u Leskovcu čitajte u novom broju „Vremena“ koji na kioske stiže u četvrtak (27. jun). Ovde se možete pretplatiti na štampano ili na digitalno izdanje.