U Beogradu je 8. juna održan skup pod nazivom “Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Republika Srpska”, tj. Svesrpski sabor 2024. Celog dana po Beogradu su se šetali Milorad Dodik i Aleksandar Vučić, potpisivani su neki sporazumi, Srbija će dati Republici Srpskoj neke pare, bio je moleban na početku i vatromet na kraju. A između – jedno veliko i bespotrebno ništa, pisalo je „Vreme“.
Molilo se, dakle, jelo, pilo, pretilo, klelo u mir i jedinstvo, doneta je deklaracija o svim Srbima igde ikada, a na kraju se prigodno zaigralo kolo.
Mile i Aca demonstrirali su neraskidivo prijateljastvo, s tim što je Aca podvlačio svoju privrženost Dejtonskom sporazumu i jedinstvenoj Bosni i Hercegovini, jer to je jedna od baš debelo podvučenih crvenih linija Zapada. A Mile je terao po svom, ono, da će se jednog dana ono što pripada jedno drugome, matica Srbija i Republika Srbija, stopiti u jedno. Aca se smeškao dok je to slušao.
S verom u „raspad“ BiH
Na krilima jednog naroda i jednog sabora predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u četvrtak da će uskoro biti finalizovan predlog kojim će biti predloženo „političko razgraničenje sa Federacijom“, te da će jednog dana „raspad Bosne i Hercegovine postati činjenica“.
„Amerikanci su, bez obzira koliko bili zli, napravili granicu između entiteta i postavili tu liniju da ne moramo da se svađamo oko nje“, rekao je Dodik za televizuju Avaz, a prenosi Srna.
Pa je podsetio da je Evropa, koja je na početku pokušavala da spasi Јugoslaviju, na kraju prva podržala njen raspad, a jednog dana će i raspad BiH postati činjenica.
„Bošnjaci su pogrešili zato što kao najveći i najodgovorniji narod u BiH nisu sa Srbima i Hrvatima videli kako dalje. Mislim da greše ako misle da BiH može biti uspešna bez neke vrste zadovoljenja Srba i Hrvata“, kazao je Dodik.
Ipak, nije on ni za kakva ratovanja, već za mirno i nenasilno „političko i teritorijalno“ razdruživanje.
Ima Milorad Dodik i konkretna rešenja: da tri do pet godina ostane monetarni i fiskalni sistem, a da se odvoje dve službe da se stalno ne bi pričalo šta kome pripada od indirektnih poreza; da ostane i konvertibilna marka i mehanizam dogovaranja između Republike Srpske i Federacije BiH.
Ukazao je predsednik RS na to „da trenutno stanje ne vodi nigde, osim u eskalaciju nekih problema“, te da „Srbi neće ratovati, ali da će se braniti, u što niko ne treba da sumnja, jer se u istoriji nisu povlačili“.
To sa istorijom i srpskim povlačenjem malo je sporno, ne treba se osvrtati dalje od Srpske Krajine 1995. i Kosova 1999.
Pošto je otpor Srba koji žive na Kosovu pod pritiskom Zapada potpuno slomljen, sa ovakvim izjavama Milorada Dodika predsednik Srbije Aleksandar Vučić može da nastavi da izigrava nužno potrebnog regionalnog mirotvorca, ovog puta u Bosni i Hercegovini, a da sve to istovremeno Srbima predstavlja kao prkosno srbovanje.