Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Koluvijin duševni bol sud je procenio na 30.000 dinara, ostalo su troškovi suđenja. U KRIK-u smatraju da su izveštavali čisto i da je u pitanju ućutkivanje
Istraživački novinarski kolektiv KRIK poziva čitaoce da im uplate donacije kako bi isplatili 89.800 dinara na ime odštete i sudskih troškova Predragu Koluviji, optuženom da je šef grupe koja je proizvodila i prodavala marihuanu sa Jovanjice.
Kako je preneo KRIK, ovo je prva pravosnažna presuda na štetu KRIK-a. Najavljuju pokušaj revizije pred Vrhovnim sudom i ustavnu žalbu.
Iz presude Apelacionog suda se vidi da je medijska kuća osuđena jer je koristila formulacije „optuženi narko-bos“ i „plantaža marihuane“.
Zato je sud, baš kao i prvostepeni, smatrao da je KRIK označio Koluviju „učiniocem kažnjivog krivičnog dela, iako o tome ne postoji odluka suda.“
„Iznete činjenične tvrdnje u vezi sa tužiocem su netačne i po prirodi podobne da dovedu do duševnih bolova, te je tužilac nakon objavljivanja članka osećao veliku sramotu“, piše u presudi Apelacionog suda.
Velika sramota i bol vlasnika Jovanjice nisu bili toliko skupi – 30.000 dinara. Ostalo otpada na troškove suđenja. KRIK navodi da ih je ceo proces koštao oko dve hiljade evra.
Nisu priznati argumenti KRIK-a
Urednik Stevan Dojčinović je objašnjavao pred sudom da je u tekstovima uvek jasno navođeno da je Koluvija „optužen“, a ne „osuđen“ te da čitalac nikako nije mogao biti u zabludi.
„U slučaju (da koristimo isključivo pravne izraze), kada spomenemo Koluviju, morali bismo uvek za njega da napišemo da je – optužen kao organizator organizovane kriminalne grupe koja je imala za cilj vršenje krivičnih dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga“, objasnio je Dojčinović.
Istakao je i da se KRIK u ovom slučaju ugledao na vodeće svetske medije koji izveštavaju na isti način i koriste engleski izraz „accused narco boss“ – koji u doslovnom prevodu znači „optuženi narko-bos“.
Neka novinarska udruženja i medijske organizacije istakli su ranije da KRIK nije prekršio pretpostavku nevinosti i Koluvijinu tužbu ocenili kao pritisak na redakciju i pokušaj ućutkivanja.
Koluvija vodi još jedan postupak protiv KRIK-a u kome traži čak 2,8 miliona dinara zbog sedam KRIK-ovih vesti. I u ovim postupcima Koluviju zastupa advokat Vladimir Đukanović, vedeta Srpske napredne stranke.
Kako dodaje KRIK, protiv njih se trenutno vodi 16 postupaka, a redakcije te tužbe ocenjuje kao pritisak i način da se spreče da rade svoj posao.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve