Svesrpski sabor, koji je planiran u subotu 8. juna u Beogradu, okupiće nekoliko hiljada ljudi iz Srbije i Republike Srpske, prenosi RTS.
Odluka da se održi Svesrpski sabor doneta je na osnovu dogovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Republike Srpske Milorada Dodika. Tom prilikom Vučić je izjavio da je prihvatio Dodikovu ideju da Sabor srpskog naroda, Srbije i Srpske, bude održan odmah po usvajanju rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, te će se sabor održati po okončanju glasanja u GS UN.
U subotu sabor će početi molebanom u Hramu Svetog Save, nastavlja se susretima predsednika, zajedničkom sednicom Vlada, ali i privrednika, predstavnika različitih udruženja, kulturnih institucija Srbije i Republike Srpske.
Prvi put na jednom mestu okupiće se gotovo svi folklorni ansambli Srbije i Republike Srpske. Oko 2.500 igrača iz čak 48 kulturno-umetničkih društava pokazaće splet srpskih narodnih igara na beogradskom Trgu republike.
Osim u glavnom gradu, programi su planirani širom Srbije.
„Drina ne treba da bude razdelnica već kičma i ona to jeste. Jako je važno da Srbi sa obe strane u identitetskom smislu, ne državnom, budu jedinstveni po svim važnim pitanjima za budućnost srpskog naroda”, rekao je ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić.
Cvijanović: Ovo je znak sabornosti
Potvrda jedinstva, nastavak saradnje, jačanje povezanosti uz dobrosusedske odnose, tako u Banjaluci vide neke od ciljeva Sabora. Odgovaraju i onima koji strepe od ovakvog okupljanja.
„Niko nema potrebe da se plaši, ovo je znak naše sabornosti, ovo nije protiv bilo čijeg drugog interesa. Uvek ćete imati one koji su nezadovoljni, ovo je jedna čista ideja, zasnovana na čistim namerama, takva će ostati i kad se završi saborovanje, ali će trasirati put za zajedničke ciljeve”, ističe srpska članica Predsedništva BiH Željka Cvijanović.
Biće predstavljena i deklaracija o situaciji sa srpskim narodom
„Imaćemo mnogo toga važnog i zajedničkog u sferi kulture i da se konačno odrede svi zadaci po pitanju izgradnje i u Donjoj Gradini i u Beogradu Muzeja žrtava Jasenovca. Strašno je važno da se s tim krene”, smatra Vučić.
Na predstojećem Svesrpskom saboru biće predstavljena i deklaracija, a koju bi nakon toga trebalo da usvoje skupštine Srbije i Republike Srpske. U toj deklaraciji biće opisana aktuelna situacija sa srpskim narodom gde god on živi, ali i budući koraci.