Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Da li će nezavisni i profesionalni novinar još smeti da sede po kafićima i koračaju trotoarima? Je li je Srbija zaista osuđena na severnokorejski model informisanja – red kult ličnosti velikog vođe, red lova na „neprijatelje i izdajnike“? Nedelja je odličan dan da svemu ovome kažete ne
Napad na novinara „Radara“ Vuk Cvijića sabrao je u žižu više neuralgičnih točaka današnje Srbije. Prva je, svakako, sveprisutno nasilje. Druga – nedodirljivost tabloidne režimske pesnice za razbijanje zuba. Treća – jad i bijeda institucija, tako da niko ne zna hoće li napad na našeg kolegu dobiti adekvatan epilog. Četvrta – režimsko licemjerje kao mjera poštenja. I peta – čemer javnog života.
Ništa od ovog Vuk nije želio. Tih i skroman novinar, samo je prolazio Kosovskom ulicom i postao slučaj. No, režimskim opinion makerima nije dovoljno što ga je direktor „Srpskog telegrafa“ oborio pesnicom na pločnik – te iste tabloidne mašine za mljevenje živog ljudskog mesa sada Vuka izvrgavaju ruglu i pretvaraju iz žrtve u napadača.
Hoće li ministar za informiranje Dejan Ristić reagirati kako treba? Mala je šansa. Možda poslije izbora, a možda i ne – zavisi od političke konjukture. Za sada je izrazio snažnu zabrinutost i to bi bilo to.
Napadi na novinare imaju posebno mračnu dimenziju u Srbiji. Zna se da su optuženi za likvidaciju Slavka Ćuruvije pravosnažno oslobođeni u procesu sa čitavim nizom volšebnih odluka viših instanci; zna se da ubojice novinara Milana Pantića u Jagodini nikad nisu otkrivene; zna se da i dalje nije rasvijetljen pokušaj ubojstva pokojnog člana naše redakcije Dejana Anastasijevića i njegove porodice ručnim bombama.
No, sve ovo ni najmanje ne sprečava vlast da od samog vrha do najnižeg ešalona svakodnevno demonizira profesionalne i nezavisne novinare, štanca im mete na leđima, vrijeđa ih i ugrožava prijetnjama sa pozicije moći. Broj napada raste, a Srbija konstantno tone na listama medijskih sloboda.
U tom kontekstu, kanda je postalo sasvim prihvatljivo da tabloidni direktor razvali pesnicom Vuka Cvijića zato što mu se nije dopao neki od njegovih tekstova. Isto tako i da tabloidi pokrenu kampanju prijesnih laži i obmanjivanja. Tužilaštvo se, a i kako bi drugačije, pravi mrtvo. Vlast ionako ni u čemu ovom ne vidi problem, a ustravljeni građani gledaju svoja posla.
Hoće li nas zaista loviti na ulicama u skladu sa crnohumornom novinarskom izrekom? Je li je Srbija zaista osuđena na sjevernokorejski model informiranja – red kult ličnosti velikog vođe, red lova na „neprijatelje i izdajnike“, pa opet red kulta ličnosti… Koliko još treba vremena da laži postanu istine i obrnuto?
Poštovani čitaoče, nedjelja je odličan dan da svemu ovome kažete ne.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve