Italijanski Senat odobrio je kontroverzni vladin plan kojim se dozvoljava grupama koje se zalažu za majčinstvo da pokušaju da odvrate žene od prekida trudnoće na klinikama za abortus.
Stranka „Braća Italije“ premijerke Đorđe Meloni uvrstila je taj predlog u amandman na predlog zakona o oporavku od virusa kovid-19, koji uključuje i poglavlje o zdravstvenom sektoru.
Žestoke kritike opozicije
Senat je odobrio nacrt zakona koji bi omogućio grupama protiv abortusa da rade u javnim porodičnim savetovalištem.
Predlog je usvojen sa 95 glasova za i 68 protiv.
Predlog je prvi put dobio zeleno svetlo prošle nedelje u Donjem domu, što je izazvalo žestoke kritike opozicionih partija koje ga vide kao napad na prava na abortus uvedena 1978. godine.
“Braća Italije” tvrde da će nova odredba ženama dati samo priliku da ponovo razmisle pre donošenja konačne odluke o abortusu i da ne zadire u njihova prava.
Bog, otadžbina i porodica
„Ja sam Đorđa, ja sam žena, ja sam majka, ja sam hrišćanka“, govorila je šefica vade Italije u predizbornoj kampanji, nakon čega je i pobedila.
U njenim rečima su bile sabrane osnove njene politike koju njeni protivnici nazivaju populističkom: radikalni, pa i profašistički konzervazivizam, proterivanje migranata, oduzimanje prava LGBTQ+ zajednici, okretanje od Evropske unije ka Italiji.
Politički protivnici Đorđe Meloni kažu da jednostavan jezik kojim se ona obraća biračima nije taktika, već da ona drugačije i ne ume. Bilo tačno jedno ili drugo, to joj je donelo uspeh.
Simbolično snažna i ozbiljna mera
Prema podacima Ministarstva zdravlja iz 2021, oko 63 posto ginekologa odbija da obavi abortus. Luisa Riciteli, aktivistkinja za prava žena, koja vodi kampanju za zaustavljanje nasilja nad ženama, kaže kako se radi o ozbiljnoj meri.
“Ova mera može izgledati kao mala stvar, ali simbolično je vrlo snažna i ozbiljna – vlada daje jasan znak da žele učiniti sve što je moguće kako bi uverili žene da se predomisle. Ovo se ne bi trebalo događati”, rekla je za Guardian.