Osim zamenika generalnog direktora Kosovske policije Dejana Jankovića, srpske vlasti su u sredu zadržale još devetoro pripadnika kosovske policije, Srbe i Albance, na graničnim prelazima Merdare, Jarinje, Bela Zemlja i na granici između Srbije i Hrvatske, saopštio je kosovski MUP.
U saopštenju se tvrdi da je od ukupno desetoro zadržanih, pet policajaca pušteno.
Kosovski MUP je naveo da se Janković nalazi u Raški i da sa njim razgovaraju različiti državni akteri Srbije. Kažu da pomno prate informacije koje dobijaju u vezi sa ovim zadržavanjima i privođenjima i da ih dele sa međunarodnim partnerima, a srpske vlasti su pozvali da hitno puste na slobodu sve koje su privedeni.
„Privedeni su bez ikakvog opravdanja u znak osvete Republici Kosovo“, tvrde iz kosovskog MUP-a i traže od međunarodne zajednice da najoštrije osudi „ovakvo ponašanje Srbije prema građanima Republike Kosovo“.
Kosovski MUP je dva puta pozvao građane sa Kosova da izbegavaju putovanja kroz Srbiju, a ostavili su i brojeve „za hitne slučajeve“ na koje im se građani mogu javiti ako imaju problema.
Čudan tajming
Milica Andrić Rakić iz nevladine organizacije Nove društvene inicijative iz Kosovske Mitrovice kaže za „Vreme” da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u ponedeljak najavio hapšenje Srba i Albanaca za koje se sumnja da bi mogli da narušavaju ustavni poredak Srbije.
Okidač za tu najavu je, kaže, bilo hapšenje Srećka Sofronijevića 13. aprila na graničnom prelazu Brnjak Srećka Sofronijevića zbog učešća u protestima 2021. godine, tokom akcije usmerene protiv krijumčarenja robe.
Pre tri godine na Kosovu je došlo do sukoba policije i demonstranata, što je rezultiralo desetinama povređenih na obe strane, među kojima je bio i Sofronijević.
„To je nešto što se dešava od sredine 2022. godine, od prvih barikada. Ovo je odgovor na to, s tim što tajming jeste čudan. Da se počne sa sprovođenjem ove mere baš u trenutku kada je Kosovo primljeno u Savet Evrope. Ali, iako je ovo dodatni povod, pretpostavljam da bi se ova mera sprovodila bez obzira na to kako je prošlo glasanje u parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope“, kaže Andrić-Rakić.
Sagovornica „Vremena“ kaže i da su informacije sa srpske strane vrlo škrte.
„Kosovska policija je sinoć oko 21 čas izašla sa nekim informacijama. Jedino se zna da je zameniku generalnog direktora Kosovske policije Dejanu Jankoviću iz Štrpca određeno zadržavanje od 48 sati. Za ostale se pretpostavlja isto”, kaže ona i ukazuje da je zabrinjavajuće jer se ne zna zvanično koliko je zaista građana zadržano.
Mislila je i na one koji su morali da čekaju provere na granici, kao i na građane koji su zadržani na informativnim razgovorima.
„Samo smo tokom dana saznali da je deo građana sa granica sa Mađarskom i Hrvtskom pušten”, kaže ona.
Odmazda ili pojačana kontrola
Vlasti Srbije zaustavile su autobuse s kosovskim registarskim tablicama na granici sa Hrvatskom i Mađarskom, „u znak odmazde“ zbog podrške Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za članstvo Kosova u ovoj organizaciji, poručile su bile vlasti u Prištini i pozvale građane Kosova da „po svaku cenu“ izbegnu prolaz kroz Srbiju.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije je objavilo da su navodi o zadržavanju autobusa „neosnovani“ i da policija „nije nikoga zadržavala niti ciljano sprečavala ulazak i prolazak građanima sa teritorije Kosova, nego da se radi o „pojačanoj kontroli svih putnika na graničnim prelazima i bezbednosnim proverama“.
Parlamentarna skupština je 16. aprila usvojila preporuku za prijem Kosova u Savetu Evrope. Pitanje će sada biti upućeno Komitetu ministara koji se sastaje u maju i ima konačnu reč kada je u pitanju prijem neke zemlje u tu organizaciju.
Srbija se protivi članstvu Kosova u Savetu Evrope, a ministar spoljnih poslova Ivica Dačić je nakon glasanja poručio da će nastaviti borbu „svim snagama“ da ta odluka ne bude usvojena na Komitetu ministara 16. maja.
Državljani Kosova koji prolaze kroz Srbiju su i ranije bili zaustavljani, a neke od njih su srpske vlasti i privodile zbog sumnje da su počinili ratne zločine.