img
Loader
Beograd, 30°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Autizam

Sistem zaboravlja osobe sa autizmom nakon srednje škole

21. mart 2024, 10:39 Milica Srejić
Inicijativa za dostupnost usluge personalne asistencije osobama sa autizmom. Foto: Vreme
Inicijativa za dostupnost usluge personalne asistencije osobama sa autizmom.
Copied

Osobe sa autizmom u Srbiji posle srednje škole nemaju pravo na personalnog asistenta. Tako se drastično sužavaju njihove mogućnosti, kaže za “Vreme” Radunka Lazić, majka dečaka sa autizmom koja učestvuje u inicijativi za promenu pravilnika

Osobe sa autizmom, kada izađu iz sistema obrazovanja, nakon srednje škole, kada se završava i usluga ličnog pratioca, ne dobijaju mogućnost podrške u vidu personalnog asistenta jer to ne predviđa Pravilnik o pružanju usluga socijalne zaštite. Time ljudi sa autizmom bivaju prepušteni svojim porodicama, ponekad i sami sebi.

Udruženje za pomoć osobama sa autizmom „Bazi Mili“ iz Lajkovca je započelo rad na šestomesečnom projektu „Spajalica – inicijativa za dostupnost usluge personalne asistencije za osobama sa autizmom“ , koji za cilj ima promenu Pravilnika koji je objavilo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Projekat „Spajalica“ se realizuje u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji” koji Beogradska otvorena škola sprovodi u partnerstvu sa organizacijama civilnog društva.

Radunka Lazić, majka dečaka sa autizmom i jedna od učesnica u projektu, za „Vreme“ kaže da bi dostupnost ove usluge za osobe sa autizmom značila dostojanstven život.

„Meni kao roditelju čije je dete od samog početka bilo uključeno u redovan sistem obrazovanja uz saznanje da će po završetku srednje škole ostati bez dodatne podrške za nastavak života u zajednici, njegov budući život izgleda tužno i frustrirajuće”, navodi Lazić.

Dodaje da nakon što osobe sa autizmom izađu iz sistema obrazovanja naprasno i drastično se sužava krug u kojem mogu da se kreću, mesta koja mogu da posete, aktivnosti koje imaju, te da stvari koje se nama podrazumevaju, njima nedostaju. Recimo odlazak u park, prodavnicu, dodatna edukacija, pronalaženje hobija, posao i druge aktivnosti.

„Usluga ličnog asistenta bi za osobe sa autizmom i višestrukim smetnjama omogućila da svaki pojedinac u našem društvu nastavi da živi inkluzivan život posle završetka obrazovnog ciklusa, a koji podrazumeva da u potpunosti učestvuje u društvenom životu u skladu sa svojim potrebama i afinitetima”, kaže naša sagovornica.

Informisanje mladih

U okviru ovog projekta sprovode se i tri radionice u Gimnaziji “Stefan Nemanja” koje imaju za cilj, prema rečima Radunke Lazić, da senzibilišu mlade tipičnog razvoja, pobude empatiju i aktivizam. Da mladi, stavljajući se u cipele svojih vršnjaka koji ne mogu da iskažu svoje potrebe, u društvu zastupaju osobe sa autizmom.

Menadžerka Gimanzije „Stefan Nemanja“, Aneta Pavlica za „Vreme“ kaže da nije prvi put da se njihovi učenici susreću sa autizmom, te da su do sada imali nekoliko radionica, kao što je na primer likovna radionica na kojoj su zajednički radovi doprineli da deca sa autizmom osete podršku i pripadnost zajednici, kao i radinoca na kojoj je autizam njihovim učenicima predstavljen kao stanje, a ne kao bolest.

Takođe, učenici ove Gimnazije pripremaju i humanitarni mjuzikl koji će biti izveden 13. maja u Akademiji 28.

„Škola je mesto gde se deli znanje, ali isto tako i mesto gde decu učimo da u ovom vremenu u kome je sve više prisutno i vršnjačko nasilje i u kome definitivno manjka tolerancije i razumevanja, oni budu empatični i da razumeju svet koji ih okružuje“, ukazuje Pavlica.

Cilj da Ministarstvo izmeni Pravilnik

U sredu (20. mart) je održana druga radionica na kojoj je bilo prisutno 25 učenika ove gimnazije. Na jučerašnjoj radionici učenici su razgovarali o tome šta je aktivizam i na koje sve načine aktivizmom mogu da se bave, te su kroz debatu uz prisustvo stručnih saradnika škole i autorke radionice Radunke Lazić učili kako da zauzmu stav i iznesu mišljenje u ime onih koji, kaže Lazić, “nemaju svoj glas”.

Konačno, krajnji cilj projekta „Spajalica“ jeste da, zaključuje Lazić, sve informacije koje prikupe kao i sam predlog izmene pomenutog Pravilnika predaju Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, sve dok se on ne uskladi sa Zakonom o socijalnoj zaštiti i definiše uslugu dodatne podrške koja će izlaziti u susret realnim potrebama osoba sa autizmom i višestrukim smetnjama u razvoju i tako im omogući što duži ostanak i život u zajednici.

Tagovi:

Autizam Personalna asistencija Pravilnik o pružanju usluga socijalne zaštite
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Turizam

25.jul 2025. Novak Marković

Veliki pad turizma: Da li su krivi protesti ili nemaština?

Osetno pada broj domaćih turista u Srbiji, još osetnije rastu cene paket-aranžmana. Za sve to prema, rečima vlasti, krivi su studenti

Junajted grupa

25.jul 2025. N. M.

Blumberg: Pobuna u Junajted grupi zbog smene Šolaka

Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg

Lični stav

25.jul 2025. Jelena Jerinić

Zašto je SNS-u važan birački spisak, a ne želi da ga menja

Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.

Stočari Srbije

25.jul 2025. Novak Marković

Zbog suše rasprodaju goveda: „Nema zarade, samo da se preživi“

Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija

Zdravlje

25.jul 2025. M. L. J.

Da li je pronađena pilula protiv starenja?

Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure