Američki zastupnički dom danas će glasati o zakonu koji bi mogao značajno da utiče na budućnost popularne aplikacije TikTok, koja drži prvo mesto po broju preuzimanja u svetu.
Zakon predviđa da kineski vlasnik TikToka, kompanija ByteDance, mora da proda aplikaciju vlasniku druge nacionalnosti ili će se suočiti sa zabranom rada u Americi koja je najveće tržište TikToka.
Ovaj potez dolazi usred sve većih zabrinutosti zapadnih zemalja u vezi sa povezanošću aplikacije sa kineskim vlastima, i zato što ne samo da drže korisnike budnima do kasno u noć zbog viralnog sadržaja, već izazivaju nesanicu i među političarima.
Njihova strahovanja se posebno odnose na potencijalnu zloupotrebu podataka korisnika od strane kineskih vlasti, što bi predstavljalo rizik za nacionalnu bezbednost.
Ne samo Sjedinjene Američke Države, već i druge zemlje, uključujući Britaniju, Francusku i Australiju, počele su da uvode određena ograničenja za korišćenje ove aplikacije.
Žestoka reakcija Kine
Kina je danas žestoko prekorila članove američkog Predstavničkog doma zbog toga što su razmatrali nacrt zakona koji insistira na prodaji TikToka, tvrdeći da nema dokaza da ta platforma predstavlja pretnju.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da tretman Kongresa prema kineskim kompanijama „podriva fer konkurenciju i investicije i da će se na kraju to odraziti i na same Sjedinjene Američke Države“, preneo je Vašington post.
„Iako SAD nikada nisu pronašle dokaze da TikTok predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost SAD, nikada nisu prestale da ga progone“, rekao je on.
Predsednik Džo Bajden je rekao da će potpisati zakon o prodaji ako dođe do njega, dok je njegov prethodnik u Beloj kući i predsednički kandidat na novembarskim izborima Donald Tramp istakao da bi zabrana TikToka podigla Metin Fejsbuk i njegovog direktora Marka Zakerberga.