Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
U nepotpisanom članku briselskog „Politika“ o tome da je pritvoreni predsednik Vojnog sindikata Novica Antić tobože „ruski agent“ ima niz nelogičnosti. Ali, „Politiko“ u vezi sa tim nije odgovorio na upit „Vremena“. Antić u pritvoru nastavlja štrajk glađu
Dva dana nakon što je objavila nepotpisani tekst u kojem zapadne obaveštajne službe navodno tvrde da je vojni sindikalac Novica Antić zapravo „ruski agent“, redakcija „Politika“ nije odgovorila na upit „Vremena“ o nelogičnostima u tom tekstu.
U tekstu uglednog briselskog portala u naslovu se navodi da „Rusija koristi srpskog agenta da se infiltrira u tela EU“, i to prema tvrdnjama zapadnih obaveštajnih izvora.
Naslov su mnogi – ne samo srpski režimski mediji poput „Informera“ i „Aloa“ – pročitali kao optužbu da je Antić „ruski špijun“.
No, u tekstu „Politika“ se kasnije Antić naziva „agentom uticaja“ što ima bitno drukčije značenje – tako se nazivaju ljudi, od simpatizera do plaćenika, koji za nečiji račun vrše uticaj.
U tekstu „Politika“ takođe nema ni reči o tome da je Rusija „koristila“ Antića da se „infiltrira“ u tela EU.
Malo činjenica, mnogo tvrdnji
Od činjenica, navodi se da se Antić, kao srpski vojni sindikalac, u oktobru sastao sa nekoliko poslanika evropskog parlamenta kao i evropskim sindikalcima koji su naveli da se isključivo pričalo o sindikalnim temama.
Prema tvrdnjama „Politika“, zapadni obaveštajni krugovi vode Antića kao „agenta uticaja“ ruske službe FSB zbog njegovih navodnih veza sa Vjačeslavom Kalinjinom, penzionisanim oficirom i urednikom portala Veteran News koji se vodi kao „medijski partner“ FSB i ruskog Ministarstva odbrane.
U okruženju Novice Antića – koji se nalazi u pritvoru u Srbiji i štrajkuje glađu – može se čuti da se radi o „notornim glupostima“ i da Antić nije agent „ni uticaja niti bilo čega drugog“.
Antić i dalje u pritvoru
U tekstu „Politika“ koji nije potpisan imenom već kao „redakcijski“ – što je bez presedana na ovom portalu – navodi se da su Antićevi pravni zastupnici odbili da daju komentar.
Siniša Lunić, jedan od Antićevih advokata, za „Vreme“ pojašnjava da se drže slučaja u Srbiji i strogo pravne argumentacije, te da se za sada nisu bavili tekstom u „Politiku“.
„Antić je u pritvoru i štrajku glađu, u teškom stanju. Veliki je pritisak na sindikat i njegove članove. Mi zato potenciramo da nećemo izlaziti iz pravnog okvira, da imamo poverenje u pravosuđe“, kaže on.
Predsednik Vojnog sindikata Antić i generalni sekretar tog sindikata Predrag Jevtić privedeni su, pušteni, pa opet privedeni i određen im je pritvor od 30 dana.
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva u Novom Sadu saopštilo je da je protiv osumnjičenih rukovodilaca sindikata naredilo istragu zbog navodne pronevere više od 18 miliona dinara.
Optužbe koje je advokat Lunić u ranijem razgovoru za „Vreme“ odbacio kao „politički progon“. Antić je poznat kao sindikalac bez dlake na jeziku, koji raskrinkava loše stanje u Vojsci i kritikuje vlast.
Članak kao „tračarenje“
Iako je tužilaštvo saopštenje o razlogu pritvora izdalo prošlog petka (1. mart), u tekstu „Politika“ od utorka (5. mart) navodi se da optužbe još „nisu precizirane“.
Na sve te nelogičnosti iz redakcije „Politika“ nismo dobili odgovor do objavljivanja ovog teksta.
Vojni analitičar Aleksadar Radić rekao je televiziji Nova da tekst briselskog medija liči na „tračarenje“, a da se „veze“ Antića sa FSB zasnivaju na zajedničkim fotografijama Antića i Kalinjina objavljenim na Fejsbuku.
„Tekst u ‘Politiku’ pročitao sam vrlo pažljivo više puta i on izgleda kao da je iz bilo kog tabloida u Beogradu. Poziva se na anonimne obaveštajne izvore, ne znate ni čije ni kakve. Tekst ne navodi nijedan stvarni greh Antića već samo da je u više prilika imao susrete sa čovekom koji je navodno ruski agent, i iz toga proizilazi da je on štetan. Dakle, reč je o mehanizmu propagandne diskreditacije i vulgarnom i primitivnom tračarenju“, ocenio je Radić.
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve