
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Kako „Vreme“ saznaje, investicioni fond BC Partners je pokrenuo proces prodaje većinskog udela u Junajted grupi. Na upit „Vremena“ izvršnom direktoru grupacije nismo dobili ni potvrdu ni demanti
Kapital velikih investicionih fondova je nomadski: firme širom sveta se kupuju povoljno, razvijaju i prodaju skupo. Investicioni fondovi tako funkcionišu, to im je posao. Tako je Salford svojevremeno kupio, pa prodao vodeće srpske kompanije Knjaz Miloš, Bambi i Imlek.
Kada je investicioni fond BC Partners sa sedištem u Londonu u martu 2019. postao većinski partner u Junajted grupi (UG), u čijem sastavu u Srbiji posluju SBB, televizije N1 i Nova S, dnevne novine „Danas“ i, od nedavno, nedeljnik „Radar“, bilo je jasno da to neće biti doveka. Prosečno zadržavanje kapitala investicionih fondova na jednom poslovnom projektu traje nekoliko godina, što kraće, to bolje.
BC Partners je vlasnik 55 odsto udela u Junajted grupi, kоji su оtkupili оd KKR fоnda za 2,6 milijarde evra. Dragan Šоlak je manjinski vlasnik UG.
Javno nadmetanje
Kako „Vreme“ saznaje u krugovima uključenim u prodaju, BC Partners je pokrenuo proces prodaje većinskog udela u Junajted grupi koja pre svega u domenu telekomunikacija posluje u Grčkoj, Bugarskoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji. U tu svrhu je angažovao investicione banke Morgan Stenli i JP Morgan.
Cilj je da se odjednom proda celokupni vlasnički paket u Junajted grupi. Očekuje se da u tu svrhu bude organizovano javno nadmetanje.
Na upit „Vremena“ upućen izvršnom direktoru BC Partners Nikosu Statopulosu, dobili smo odgovor: „BC Partners odbija da komentariše, ali ceni što ste nam se obratili.“
Grčki portal Naftemporiki piše da su za kupovinu zainteresovani telekomunikacijska kompanija Etisalat iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijski Telekom. Saudijski Telekоm je prekо svоje firme TAWAL prоšle gоdine оtkupiо telekomunikacijske tоrnjeve u vlasništvu Junajted Grupe u Bugarskоj, Hrvatskоj i Slоveniji.
Grčki mediji su ranije pisali da ukоlikо ne prоnađu kupca za celоkupni udeо u Junajted grupi, BC Partners razmatra prvo prоdaju samо grčke medijske firme i tamošnjeg оperatоra Nоva.
Bojazan od medijskog mraka
Prodaja većinskog paketa u Junajted grupi za Srbiju bi mogla da ima političke posledice. Srpska vlast u kontinuitetu napada medije koji u Srbiji posluju u sklopu Junajted grupe.
Već godinama iz Junajted grupe upozoravaju da zbog toga vlast na nelegalan način raznim mahinacijama sputava poslovanje i širenje kablovskog operatera SBB koji emituje televizije N1 i Novu S, koje pak predsednik države Aleksandar Vučić redovno proziva.
O bojaznima da vlasnici dignu ruke od medijskog biznisa u Srbiji javno je govorio i programski direktor N1 Igor Božić. „Naravno da ima (bojazni), kada vidite u kojem pravcu sve ide. Hipotetički pričam, ali ko je lud da se takmiči sa državom?“
Božić je to rekao za Dojče vele u oktobru, kad je skupštinska većina „legalizovala“ to što državni Telekom osniva svoje medije. Prema njegovim rečima, režimu smeta „svaki slobodan ekran“.
„Vlast ne može da zivka vlasnike BC Partnersa, investicionog fonda koji je većinski vlasnik UG. Zato vlast vrši pritisak na čoveka srpskog porekla (Dragana Šolaka) koji ima pojedinačno najviše akcija UG, svakodnevno ga šikanira kroz medije sa ciljem da se UG otera iz Srbije“, naveo je tada Božić.
Ko god da otkupi većinski udeo u Junajted grupi cilj će mu biti da podigne vrednost kompanije pre nego što proda svoj udeo, a naprednjačka vlast je demonstrirala da to neće dozvoliti dok se ne ukloni politička smetnja koju predstavljaju pre svega televizije N1 i Nova S.
Otuda bojazan da bi kao posledica prodaje većinskog paketa u Junajted grupi medijski mrak u Srbiji mogao da postane još mnogo tamniji.
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve