
Zdravlje
„Sindrom slomljenog srca”: Smrtonosan kao infarkt
„Sindrom slomljenog srca“ (Broken-Heart-Syndrom, poznat i kao Takotsubo-sindrom), bolest je koja i dalje predstavlja zagonetku za lekare. A opasan je skoro kao srčani udar
Saobraćaj u Vasinoj ulici biće obustaveljen do ponedeljka u četiri sata ujutru
U Ulici Vase Čarapića, u centru Beograda, od sinoć je obustavljen saobraćaj zbog vađenja popucalih i potonulih kocki. Iz Sekretarijata za javni prevoz saopštili su da će saobraćaj biti zatvoren 12. februara do četiri sata.
Zbog toga se privremeno ukidaju trolejbuske linije 28 i 41, a pojačava se trolejbuska linija 40. Trolejbusi sa linije 29 će saobraćati na skraćenoj trasi od Trga Slavija i nosiće oznaku 29L.
Autobusi sa linije EKO 2 će saobraćati na skraćenoj trasi od Trga Slavija prema Beogradu na vodi i nosiće oznaku EKO2L.
Autobusi sa linije 31, kao i sa noćnih linija 29N, 31N i 33N i minibus linije E9, će saobraćati na skraćenoj trasi od stajališta „Trg republike” u Kolarčevoj ulici.
Vozila će menjati smer kretanja kroz Kolarčevu ulicu, Trg republike, terminus „Trg republike”, Ulicu braće Jugovića, Francusku, Trg republike i Kolarčevu ulicu.
Radovi na temeljnoj rekonstrukciji Trga republike su izvršeni 2019. godine i tada su urađene pešačke zone, postavljena je kontaktna mreža i kocke na ulici.
Nedugo zatim, usledile su žalbe vozača motornih vozila i kocke su morale da budu okrenute na drugu stranu.
Nakon toga, kocke su počele da tonu i da pucaju, zbog čega su rađene sitne popravke, ali one nisu urodile plodom.
Trg – ni manja reč, ni veća bruka
Svedoci smo ovih dana nove gradske sportske discipline: ko može više i dalje da pljune po Trgu Republike, pisao je svojevremeno arhitekta Dragoljub Bakić.
Tema je veoma privlačna i veoma slojevita po raznim aspektima, pa joj je teško odoleti i ne uključiti se. Naročitu pažnju privlače glavni protagonisti, investitori iz gradske uprave koji su se na ovom svom ostvarenju pokazali kao vrlo razuđene ličnosti, čak bi se moglo reći renesansne, sve vreme ističući svoje poznavanje raznih veština, pisao je Bakić.
Najdalje su odmakli u vršenju mutnih radnji koje su doprinele da ovu našu Upravu grada Beograda globalna mreža Transparency International između 27 evropskih prestonica svrsta na najnižu lestvicu nalupavši im sve same nule za tajnovitost njihovih mahinacija.
Građani Beograda se opravdano pitaju odakle im pravo da nas tako brukaju u svetu. To pravo im svakako nije dato pobedom na prošlogodišnjim izborima. To pravo su sami sebi bahato i bestidno – nasilnički prigrabili.
Kako god, nstavlja Bakić, urbanističko-arhitektonski aspekt čitave priče mogao bi da se provuče i sa prelaznom ocenom uz brojne veoma ozbiljne primedbe. Onaj moralni aspekt, izražen u netransparentnosti, neverovatnoj količini utrošenog novca, neopravdanoj dužini trajanja radova, time izazvanoj nemoći u organizaciji saobraćaja, neprihvatljivim izmenama osnovnog projektantskog koncepta autora i u parametrima urbanističkog komfora u krajnjoj materijalizaciji, nažalost, svrstava čitav poduhvat u jednu veliku bruku i sramotu.
Najbanalniji urbanističi egzibicionizam
Kao prvo, postavlja se pitanje kako je uopšte rekonstrukcija Trga dobila pravo prioriteta u gradu čija je ukupna infrastruktura u stanju raspadanja, pitao je Bakić. Kako to da igranke sa popločavanjima trgova budu važnije od kanalizacije, vode, struje, saobraćaja pre svega? Kada se o ovakvim stvarima odlučuje nema prirodnijeg nego da se za to pitaju građani.
Nažalost, svedoci smo najbanalnijeg urbanističkog egzibicionizma i ogoljenog populizma koji nanose nenadoknadivu štetu ovom gradu, koji njegova uprava tretira kao plen dobijen na izborima i nanosi mu nenadoknadive štete na dnevnoj bazi. No i tome mora jednom doći kraj.
Svakim danom odzvanja prva rečenica koja se izgovara u predstavi Zlatka Pakovića Vox Dei: „Dali smo im opšte dobro na čuvanje, a oni su ga prisvojili“.
„Sindrom slomljenog srca“ (Broken-Heart-Syndrom, poznat i kao Takotsubo-sindrom), bolest je koja i dalje predstavlja zagonetku za lekare. A opasan je skoro kao srčani udar
Pre 80 godina, od marta do novembra, objavljena su tri romana Ive Andrića: Na Drini ćuprija, Travnička hronika i Gospođica. Uz pola veka od njegove smrti, ovo je drugi jubilej našeg jedinog nobelovca koji obeležavamo ove godine
Zgrada subotičkog Narodnog pozorišta posle nekoliko decenija je izgrađena, istina bez velike sale zbog koje je najviše i počela obnova
Sredinom osme decenije prošlog veka grupa studenata – petoro arheologa i jedan fizičar – krenula je prvi put na letovanje u Grčku, u antičku Teru koju je ove zime zadesila serija zemljotresa
Popularni elektronski sastav iz Ujedinjenog Kraljevstva Massive Attack oborio je jedan specifičan rekord - ne muzički, već ekološki. U julu bend gostuje u Kragujevcu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve