Naprednjačka diplomatija
Kako je veleposlanica Milić napustila božićni domjenak
Ambasadorka Srbije Jelena Milić nadureno je napustila božićni prijem u Zagrebu jer joj se ne sviđa podrška studentskim protestima koju je tamo čula
Presudu je doneta 19. aprila 2023. godine, a objavljena 2. februara 2024. Više sudija ocenjuje da je ovo neuobičajno dug period
Presuda u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije objavljena je 2. februara ove godine, skoro deset meseci pošto je doneta, a kako je rečeno za Danas u Apelacionom sudu u Beogradu, to je urađeno zbog toga što je tek tada pismeni otpravak presude ekspedovan iz suda.
„Do tada, postupak je bio u nejavnom delu i nikome, sem članova veća, sadržina donete presude nije bila poznata“, navode iz Apelacionog suda.
Ekspedovanje presude podrazumeva da se napisana presuda iz pisarnice pošalje prvostepenom sudskom veću, koje ga onda šalje dalje strankama u postupku.
Osim samog sadržaja presude, kojim su optuženi za ubistvo Slavka Ćuruvije oslobođeni krivice, kontroverze je izazvao i rok koji je sudu bio potreban da presudu objavi.
Kako se navodi na sajtu Apelacionog suda, veće Posebnog odeljenja za organizovani kriminal je presudu donelo 19. aprila 2023. godine posle održanog pretresa. Saopštenje o presudi je na sajtu suda objavljeno 2. februara 2024. godine. Iz Apelacionog suda nisu pojasnili iz kog razloga je bilo potrebno deset meseci da se presuda pošalje prvostepenom sudu.
Više sudija sa kojima je Danas razgovarao, protok vremena između donošenja odluke i ekspedovanja presude označili su kao „neuobičajeno dugim“ uz opasku da ne mogu da znaju detalje zbog kojih je to toliko trajalo.
Dodali su da nema ničega nezakonitog u toliko dugačkom roku, ali da je za produženje roka za izradu presude potrebno tražiti dozvolu predsednika suda.
Ambasadorka Srbije Jelena Milić nadureno je napustila božićni prijem u Zagrebu jer joj se ne sviđa podrška studentskim protestima koju je tamo čula
Čoveka koji je u pondeljak uveče u kafani „Krug“ u Jagodini ubio vlasnika tog restorana i ranio drugu osobu likvidirali su pripadnici SAJ
Od „džentlmenskog dogovora“, sindroma „novog Bajatovića“ pa do neprijateljskog preuzimanja iz autokratskih režima…. Koje su opcije za NIS?
Ljudi različito osećaju hladnoću. Prirodno, ali to može i da se „trenira“ navikavanjem, kaže za Vreme američki profesor Kristofer Majnson, stručnjak za ljudsku fiziologiju
Nije izvesno da će vlast Aleksandra Vučića ove godine bežati u vanredne izbore, a još manje da bi opozicija na to pristala. Ali, ako se to desi, kako bi moglo da izgleda?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve