
Obrazovanje
Počinje upisni rok: Gde je najveća navala?
Blokade fakulteta traju mesecima, ali uprkos tome na državnim univerzitetima u Srbiji počeo je upis brucoša
Nekadašnji zaposleni zrenjaninske poslovnice "Robnih kuća Beograd“, u Zrenjaninu poznate kao „Nama“ (Narodni magacin), čekaju da dobiju zakinute plate i doprinose od pre skoro tri decenije, piše "Dnevnik". Umesto da ih isplati, država se povlači po sudovima što samo diže troškove
Na oko dve stotine nekadašnjih radnika Robnih kuća iz Zrenjanina su „jednostavno zaboravili“ u Agenciji za privatizaciju i licenciranje stečajnih upravnika i svim nadležnim ministarstvima, piše novosadski „Dnevnik“. Neki ni dinara nisu videli od 1995. godine.
Tako oni sudskim putem potražuju plate i doprinose koji im nisu uplaćivani čak ni nekoliko godina pre stečaja i privatizacije.
„Kada su Robne kuće, koje su svoje ispostave imale bukvalno u svim većim gradovima bivše Jugoslavije, prodate Verano motorsu 2007. godine, većini zaposlenih isplaćene su plate i doprinosi za nekoliko godina unazad, koliko im poslodavac zarade nije isplaćivao“, objašnjava Konstantin Rankov, zrenjaninski advokat koji zastupa sve bivše radnike zrenjaninske „Name“.
„Nekom greškom ili previdom, ne znam kako, ali ceo Zrenjanin i svi zaposleni su zaboravljeni, pa radnici, a bilo ih je oko 200, nisu dobili ni dinar“, kaže on.
„Ne bih voleo da idemo do Strazbura“
Zrenjanincima nije preostalo ništa drugo nego da tuže državu. Jer, pre odlaska u stečaj, Robne kuće „Beograd“ bile su u gotovo stopostotnom društvenom vlasništvu. Povlačenje po sudovima traje već dve decenije.
„Nedavno su počele da stižu prve pravosnažne presude i verujem da će se to dogoditi i sa svim ostalima“, kaže advokat. Dodaje da osnovna svota nije velika, do dvesta hiljada dinara, ali da sudovi određuju i kamate. „Država je proces otegla, žali se stalno, a to samo povećava troškove. Obavestio sam o tome sve koji treba da znaju, ali zabadava“, ističe Rankov.
Mnogi bivši radnici „Robnih kuća Beograd“ više nisu među živima, pa će novac stići na račune naslednika. „Nadam se, jer ne bih voleo da idemo do Strazbura. Ko bi mogao svetu da objasni da su nadležni iz Agencije koji su, uzgred rečeno, dobro nagrađeni kad je okončan stečaj, prvo zaboravili na 200 ljudi, a onda još i sudski procesi traju dve decenije“, zaključuje advokat za Dnevnik.
Inače, bivši zaposleni, mali akcionari Robnih kuća „Beograd“ već duže protestuju i dovode u pitanje privatizaciju Robnih kuća koje su 2007. godini kupili Verano motors i MIG real estate za 360 miliona evra, ali i opravdanost uvođenja stečaja u kompaniju 2002. godine. Stečaj je okončan 2009. godine.
Blokade fakulteta traju mesecima, ali uprkos tome na državnim univerzitetima u Srbiji počeo je upis brucoša
Prajd karavan prošao je kroz Niš i Leskovac i nastavlja ka Kruševcu, Kragujevcu, Užicu, Čačku. Prate ga negodovanje, pretnje i miris tamjana
Nestašica vode je posledica nemara države, a godišnje zbog toga izgubimo celo Zlatarsko jezero. Ekološki ustanak upozorava na vađenje šljunka iz Velike Morave, Ministarstvo se ne obazire
Prvi upisni rok na osnovne akademske, integrisane akademske i osnovne strukovne studije počinje u ponedeljak (21. jul) prijavljivanjem kandidata na fakultete, što će trajati do 23. jula. Polaganje prijemnih ispita biće održano od 24. do 29. jula
Na novopazarskoj gradskoj deponiji Golo brdo u subotu je došlo do eksplozije zbog curenja metana, čemu je prethodio požar. Nezadovoljni meštani traže hitne ostavke odgovornih i pozivaju na protest u nedelju, 20. jula
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve