
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Pokret "Mi-glas iz naroda" osvojio je šest odborničkih mesta. "Imamo čvrsta uveravanja odborničkih kandidata, osim Aleksandra Jerkovića i jedne njegove saradnice, da neće prodati svoje mandate“, izjavio je jedan od osnivača pokreta Dragan Stanojević
Politička saga zvana „da li postoji većina za formiranje vlasti u Beogradu“ se nastavlja. Oni za koje se proteklih nedelja govorilo da su „jezičak na vagi“ i da od njihove odluke zavisi da li će Beograđani ponovo morati da idu na izbore, sada ni sami ne znaju šta da kažu.
Naravno, reč je o Pokretu „Mi-glas iz naroda“. Jedan od njegovih osnivača Dragan Stanojević izjavio je da niko iz tog pokreta nije razgovarao sa Srpskom naprednom strankom (SNS) o formiranju vlasti u Beogradu i da razgovora na tu temu neće ni biti, te da taj pokret insistira na ponavljanju gradskih izbora.
Mežutim, rekao je Stanojević agenciji Beta, on ne može da kaže da će svi odbornici izabrani sa te liste za Skupštinu grada Beograda taj stav pokreta i poštovati. Nije isključio mogućnost da neko sa liste „Mi-glas iz naroda“, kako je rekao, „proda svoj mandat“.
„Imamo čvrsta uveravanja odborničkih kandidata, osim Aleksandra Jerkovića i jedne njegove saradnice, da neće prodati svoje mandate“, naglasio je Stanojević.
Ko su mogući preletači?
„Nemojte isključiti mogućnost da mi dobijemo mesto gradonačelnika. Videli ste kako je prošla Crna Gora, ne bih isključio nijednu mogućnost“, rekao je nasmejani Aleksadar Jerković u izbornoj decembarskoj noći za RTS.
Za Jerkovića se već duže vreme spekuliše da bi on mogao da bude odbornik sa liste „Mi-glas iz naroda“ koji će da „preleti“ u naprednjačku većinu. Bio je nosilac beogradske liste koja je osvojila šest odborničkih mandata, a od nedavno je u svojevrsnom verbalnom ratu sa osnivačima pokreta.
Nedavno je na pitanje portala Nova o tome da li će nekoga podržati u Skupštini grada dao ne baš precizan odgovor.
“Ne vidim zašto ne bismo razgovarali sa bilo kim ko želi da prihvati program za Beograd pokreta ‘Nema nazad iza je Srbija’ i da ga sprovodi. Upravo onako kako je pre izbora govorio i gospodin Branko Pavlović“. Nisu im, kaže, bitna kadrovska rešenja, niti ko će da sprovodi njihov program, ako će da se realizuje „u interesu građana Srbije“. Oni ne odustati ni od jedne reči izgovorene pre izbora, obećava Jerković, neće, dakle, „osnovati partiju, niti se integrisati sa bilo kojom drugom”.
Druga osoba za koju se sada spekuliše da onima koji su je stavili na beogradsku listi nije dala garanciju da neće, kako su rekli, „prodati svoje odborničko mesto“ je Vesna Jakić.
Ona je nedavno izjavila da je do sad niko nije zvao, ali nije želela da odgovori na pitanje da li bi ponudu prihvatila ako bi je bilo.
“Ja to vama sada neću da kažem. To će sve reći Aleksandar Jerković, ja neću davati te izjave bez njega”, poručila je ona.
Vesna Jakić je članica pokreta „Nema nazad – iza je Srbija“ na čijem je čelu Jerković.
Sukob – pravi ili fingiran?
Jerković se raniije nije predstavljao kao čovek iz drugog pokreta koji je svojevremeno osnovao pokojni general Božidar Delić. U poslednje vreme, međutim, tvrdi da je taj pokret u „koaliciji“ sa Nestorovićevim pokretom izašao na izbore, što iz Nestorovićevog pokreta negiraju. Kažu, Jerković je bio na njihovoj listi.
Na to je Jerković odgovorio da, ako nije bilo koalicije, „neka se onda više ne petljaju u listu Aleksandar Jerković. Niti su bili na mojoj listi, niti su pomenuli Beograd u kampanji (sem dr. Nestorovića). Broj 13 nisu stavili ni na jedan bilbord. Ni dinar nisu dali za Beogradsku kampanju.“
Na beogradskim izborima Srpska napredna stranka osvojila je 49 od 110 odborničkih mesta, a SPS-JS pet. Lista „Srbija protiv nasilja“ osvojila je 43, Koalicija NADA 7 mandata. Da bi imali većinu, SNS-u i SPS-u nedostaju dva glasa.
Prema Ustavu Republike Srbije vlasnici mandata su poslanici, odnosno odbronici, a ne stranke i izborne liste.
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve