
Vlada Srbije
Hoće li opozicija ići na konsultacije o Vladi?
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi
“Uredbom Centralne kosovske banke se ne ukida upotreba dinara na Kosovu jer to nikada nije ni bilo dozvoljeno”, kaže zamenika kosovskog premijera Besnik Bisljimi. On tvrdi da ova odluka ima za cilj i da spreči zloupotrebe u ime socijalne pomoći. Zvanični Beograd tvrdi da je ovo jedna od najtežih jednostranih odluka Prištine koja udara na opstanak srpskog naroda na KiM
Nakon najave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će Priština ukinuti platni promet u dinarima na Kosovu, doneta je i zvanična uredba Centralne banke Kosova (CBK) u kojoj se utvrđuje da je evro jedina zvanična valuta na Kosovu.
Vest je uznemirila srpsku zajednicu na Kosovu, a potom je izjava zamenika kosovskog premijera Besnika Bisljimija izazvala dodatne nedoumice.
Naime, on je rekao da se uredbom ne ukida upotreba dinara jer to nikada nije ni bilo dozvoljeno.
Ova tvrdnja izazvala je brojne nedoumice jer dinar u kontinuitetu funkcioniše na Kosovu i nakon rata 1999. godine u većinskim srpskim sredinama.
Potpuno suprotno optužbama srpskog predsednika da Priština ovime ponovo ruši dijalog, Bisljimi kaže da uredba nije proizvod političkih pregovora u Briselu i da transparentnost uvoza drugih valuta i njihova konverzija u evre ne može da utiče na smanjenje kupovne moći.
Novac u kesama
Ono što se, kako kaže, u velikoj meri smanjuje je ogroman prostor za zloupotrebe od strane Beograda.
„Zloupotrebe u ime socijalne pomoći, praksu koju su usavršili politički agenti u Beogradu, koji su za svaki dinar koji su poslali porodicama srpske zajednice na Kosovu krali po pet dinara“, tvrdi Bisljimi.
Stoga, dodaje, insistiranje da se transfer novca preko prelaza vrši i toleriše na tajni način i u, kako kaže, „kesama“, a da se potom distribuira preko „neregistrovanih i nelicenciranih kancelarija ne samo da liči na ideju iz 19. veka, već ima za cilj da zadrži građane u nezakonitosti i stalnoj zavisnosti od istih agenata za nekretnine“.
Diplomatski pristup
Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković kaže da Beograd vodi diplomatske razgovore i sastanke sa preddstvnicima bankarskog sistema kako bi sprečio ukidanje platnog prometa Srbije na teritoriji Kosova i Metohije.
On je za RTS ocenio da je „pokušaj ukidanja platnog prometa Srbije na prostoru KiM jedna od najtežih jednostranih odluka kosovskog premijera Aljbina Kurtija koja ima za cilj egzodus srpskog naroda, koja udara na opstanak srpskog naroda na KiM“.
„Kada hoćete nekome da ukinite plate, penzije, socijalna davanja, jasno je da želite da se obračunate sa srpskim narodom“, rekao je Petković.
Priča o ukidanju dinara poklopila se sa povlačenjem NLB banke iz svih srpskih sredina na Kosovu.
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi
Korupcija je glavni problem Srbije, smatra 22 odsto građana, dok su niska primanja ili siromaštvo najveći problem za 10 odsto građana, pokazalo je istraživanje čije je rezultate predstavila organizacija Transparentnost Srbija
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da MUP još nije dostavio izveštaj o napadu i povređivanju policajca Lazara Baćića na protestu ispred Radio-televizije Srbije 10. marta 2025. godine
Osumnjičenima za pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu produžen je pritvor
U tri niške gimnazije, dobar deo profesora odlučio je da prekine obustavu rada. Učenici „preuzimaju teret borbe sa nastavnika“, fizički blokiraju škole i poručuju: “Pravdu ne možemo nadoknaditi”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve