Opozicija svakodnevno protestuje zbog izbornih neregularnosti. U tom svetlu ovih dana u javnosti se pojavila tema da li će poslanici da prihvate ili odbiju mandat, te tako “spreče” konstituisanje Narodne skupštine.
Poslanik Demokratske stranke Miodrag Gavrilović je na društvenoj mreži X objasnio postupak konstituisanja Narodne skupštine.
Da bi se Narodna skupština konstituisala, neophodno je da se potvrdi mandat za dve trećine narodnih poslanika.
Dalje je napisao: “Da li narodni poslanik može da odbije potvrđivanje mandata, odnosno da ne prihvati mandat? Odgovor je: Ne može.”
“Da li može da se spreči potvrđivanje mandata za dve trećine narodnih poslanika i time konstituisanje Narodne skupštine? Odgovor je: Ne može.”
Dovoljna je potvrda RIK-a
Ustavom Republike Srbije, članom 101, propisano je da Narodna Skupština na prvoj sednici potvrđuje poslaničke mandate.
Prva sednica se zakazuje najkasnije 30 dana od kako RIK proglasi konačne rezultate. Zakazuje je predsednik Narodne skupštine u prethodnom sazivu, u ovom slučaju Vladimir Orlić i prva tačka dnevnog reda jeste potvrđivanje mandata narodnim poslanicima, objasnio je Gavrilović na društvenoj mreži X.
Mandati se potvrđuju samo na osnovu izveštaja Republičke izborne komisije. Dakle, poslanik nema mogućnost da ga odbija ili ne odbija. Jedino može da prestane da bude poslanik, u kojem slučaju mesto zauzima sledeći na listi.
“Ne znam čemu toliki rat oko toga da li neko hoće da mu se potvrdi ili neće da mu se potvrdi mandat? Niko te ne pita, to će se desiti sledom stvari, skoro pa liči na automatizam – čim RIK proglasi konačne rezultate, realno se ne može sprečiti potvrđivanje mandata”, naveo je Gavrilović.
Takođe, automatski različite liste dobijaju novac koji im sleduje na osnovu broja mandata, a koji se onda koristi za stranački rad.
M.S.