U Saudijskoj Arabiji počeo je veliki islamsko-arapski samit na kojem će lideri zemalja razgovarati o sukobu u Gazi. Lideri zemalja koji će prisustvovati samitu radiće na ujedinjavanju i iznalaženju jedinstvenog kolektivnog stava o dešavanjima u Gazi, saopštilo je saudijsko ministarstvo spoljnih poslova.
Ovaj samit održava se dva dana nakon što se u Parizu u četvrtak sastalo oko 80 država i međunarodnih organizacija kako bi koordinirali slanje pomoći i procijenili na koji način da se pomogne ranjenim osobama na palestinskom teritoriju Gazi.
Došao i iranski predsednik
U Rijad je doputovao i iranski predsednik Ebrahim Raisi.
Dočekao ga je saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman, što je njihov prvi susret otkako su se Saudijska Arabija i Iran dogovorili da obnove diplomatske odnose ranije ove godine. Ovo je takođe i prva poseta jednog iranskog predsednika Saudijskoj Arabiji nakon 11 godina.
Otvarajući samit u Rijadu, Bin Salman je pozvao na trenutni prekid vojnih operacija u Gazi i oslobađanje svih zarobljenika. On je kritikovao Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija zbog nemogućnosti da izvrši pritisak na Izrael.
Predsednik Palestinske samouprave Mahmud Abas istakao je da se Palestinci suočavaju sa „genocidnim ratom bez premca“.
On je pozvao SAD da izvrše pritisak na Izrael da zaustavi ofanzivu na Gazu.
Egipatski predsednik Abdel Fatah el-Sisi pozvao je na samitu u Rijadu na hitnu i održivu obustavu vatre u Pojasu Gaze, bez uslovljavanja.
„Politika kolektivnog kažnjavanja naroda u Gazi je neprihvatljiva i ne može biti opravdana samoodbranom ili drugim tvrdnjama“, rekao je Al Sisi u govoru na samitu o situaciji u Gazi.
„Ono što nam treba u Gazi nisu pauze od nekoliko sati“
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan naveo je da je sramota da zapadne zemlje, koje se uvek zalažu za ljudska prava i slobode, ćute o masakru u Palestini.
„Od vitalnog je značaja dopremanje goriva na mesta kojima je to hitno potrebno, posebno bolnicama u Gazi“, rekao je Erdogan.
Istakao je da u okviru Organizacije islamske saradnje treba osnovati fond za obnovu Gaze.
Prema njegovim rečima, izraelska administracija dužna je da nadoknadi štetu koju je prouzrokovala.
„Ono što nam treba u Gazi nisu pauze od nekoliko sati, potreban nam je trajni prekid vatre“, rekao je Erdogan i istakao da treba sazvati međunarodnu mirovnu konferenciju da bi se pronašlo trajno rešenje.
Katarski emir Tamim bin Hamad Al Tani rekao je na samitu u Rijadu da njegova zemlja ulaže napore kao posrednik radi oslobađanja izraelskih talaca u Gazi i da se nada da će uskoro biti postignuto humanitarno primirje.
Obećanje iz Pariza
Poziv na prekid vatre čuo se i pre dva dana u Prizu. Međunarodne i humanitarne organizacije su pozvale na hitni prekid vatre da bi se zaustavio „gubitak ljudskih života“ u Gazi, i upozorile da bi situacija brzo mogla da izmakne kontroli.
Konferenciji i Parizu su prisustvovali predstavnici arapskih zemalja, zapadnih sila i zvaničnici G20. Izrael nije pozvan, a bio je prisutan mali broj šefova država, vlade i ministara.
Francuski predsednik Emanuel Makron poručio je da će Francuska povećati pomoć Palestincima sa 20 miliona evra na 100 miliona evra za 2023. godinu.
Makron je rekao i da se mora vrlo brzo postići „humanitarna pauza“ u sukobu Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze, i da je zaštita civila nešto o čemu se ne može pregovarati.
B.G./RTS/Slobodna Evropa/Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com