Nesreća na dalekovodu sa visokim naponom uništila je većinu lica i jedno oko Arona Džejmsa. On i dalje vidi na desno oko. Hirurzi u njujorškoj bolnici „Langone Health“ su se nadali da će zamena levog oka doneti bolje kozmetičke rezultate za njegovo novo lice, tako što će moći da podupiure i transplantiranu očnu duplju i kapak, piše Glas Amerike.
Tim lekara je objavio da za sada to funkciniše. Džejms se dobro oporavlja od dvostruke transplantacije prošlog maja i donirano oko izgleda izuzetno zdravo.
„Deluje dobro. Još nemam nikakav pokret oka. Što se tiče kapka, ne mogu da trepnem. Ali osećam nešto“, rekao je Džejms za Asošijeted pres dok su lekari nedavno ispitivali kako napreduje.
„Negde morate da se počne, neko mora da bude prvi pacijent.Možda ćete naučiti nešto iz toga što će pomoći sledećoj osobi“, dodao je Džejms, koji ima 46 godina i dolazi iz Hot Springsa u Arkanzasu.
Nema znakova odbacivanja
Danas su transplantacije rožnjače, čistog tkiva ispred oka, uobičajene za lečenje određenih vrsta gubitka vida. Ali transplantacija celog oka, očne jabučice, snabdevanja krvlju i optičkog nerva koji ga povezuje sa mozgom, smatra se odskočnom daskom u potrazi za izlečenjem slepila.
Šta god da se desi sledeće, Džejmsova operacija nudi naučnicima neverovatni uvid u to kako ljudsko oko pokušava da se izleči.
„Ne tvrdimo da možemo da povratimo vid, ali nema sumnje da smo korak bliže“, rekao je dr Eduardo Rodrigez, šef plastične hirurgije koji je bio glavni hirurg.
Neki stručnjaci su se plašili da će se oko brzo smežurati kao suvo grožđe. Umesto toga, kada je Rodrigez prošlog meseca otvorio Džejmsov levi kapak, donirano oko boje lešnika bilo je normalne veličine i puno tečnosti kao njegovo sopstveno plavo oko. Doktori su zapazili dobar protok krvi i da nema znakova odbacivanja.
Ceo tekst čitajte na Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com