Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je mimo svojih ustavnih nadležnosti najavio da će vanredni parlamentarni izbori biti održani 17. decembra. Da bi se to dogodilo, neophodno je da Vlada Srbije do 2. novembra formalno predloži raspuštanje Skupštine Srbije.
Kada taj „obrazloženi“ predlog stigne na Andrićev venac, a sad je već sasvim izvesno da hoće, predsednik države ima rok od 72 sata da donese ukaz o raspuštanju parlamenta. U teoriji, postoji i mogućnost da predsednik Srbije ne prihvati predlog Vlade.
Istovremeno sa raspuštanjem parlamenta šef države raspisuje izbore za narodne poslanike i to tako da se izbori okončaju najkasnije za 60 dana od dana raspisivanja.
Od dana raspisivanja izbora do dana glasanja ne može da prođe manje od 45 dana, što je zapravo vreme koje je ostavljeno za izbornu kampanju.
U praksi, to znači da Skupština Srbije može da bude raspuštena najranije 18. oktobra, a najkasnije 2. novembra, da bi vanredni parlamentarni izbori, kako je i najavljeno, bili održani 17. decembra.
Pokrajinski parlament sam sebe raspušta
Aleksandar Vučić je najavom održavanja vanrednih pokrajinskih izbora preuzeo i ulogu predsednika vojvođanskog parlamenta, u čijoj je isključivoj nadležnosti raspisivanje izbora na tom nivou. Da bi se 17. decembra glasalo i za vojvođanske poslanike, jedina mogućnost je da pokrajinski parlament sam sebe raspusti jer za drugu opciju, a to je ostavka predsednika Pokrajinske vlade, vremena više nema.
Statut Autonomne pokrajine Vojvodine propisuje da parlamentu može prevremeno prestati mandat na predlog jedne trećine poslanika, a odluku o prevremenom prestanku mandata Skupština donosi većinom glasova od ukupnog broja poslanika.
Nakon prevremenog prestanka mandata parlamenta predsednik Skupštine raspisuje izbore za poslanike.
Propisano je i da od dana raspisivanja do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 30 dana ni više od 60 dana, što znači da izbori za novi saziv vojvođanskog parlamenta moraju biti raspisani najkasnije 17. novembra da bi bili održani 17. decembra.
Inače, mandat aktuelnom sazivu vojvođanskog parlamenta ističe 31. jula 2024. godine.
U međuvremenu, na zasedanju u Skupštini Vojvodine usvojene su nove procedure za promenu izbornih pravila u pokrajini koja, očekivano, idu u prilog isključivo vladajućoj stranci.
Dva glasačka listića
Beograđani će 17. decembra na svojim biračkim mestima dobiti dva glasačka listića, jer će glasati i za novi saziv gradskog parlamenta.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić podneo je ostavku 29. septembra, a uslov za raspisivanje prevremenih izbora u Beogradu je i da u roku od trideset dana ne bude izabran novi gradonačelnik.
U tom slučaju Vlada Srbije donosi odluku o raspuštanju beogradske skupštine i uvođenju privremene uprave, a predsednik Narodne skupštine zatim dobija rok od 60 dana da raspiše izbore za odbornike.
Vanredni lokalni izbori, osim u Beogradu, biće održani u još 65 gradova i opština, čiji čelnici su podneli ostavke u periodu od 28. septembra do 2. oktobra. Baš kao i u Beogradu, izbori u tim jedinicama lokalne samouprave mogu biti raspisani 30 dana nakon podnošenja ostavke predsednika opštine, odnosno gradonačelnika.
Odmah nakon ovog TV nastupa predsednika Vučića, kada je najavio datum izbora, kao na traci su krenule ostavke gradonačelnika i predsednika opština, što je bio siguran znak da će i mnoge lokalne samouprave dobiti novu vlast istovremeno sa glasanjem za nove sastave skupština Srbije i grada Beograda. Međutim gradonačelnici Novog Sada i Leskovca još uvek nisu podneli ostavku. Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski takođe to nije još uradila jer, kako je rekla, niko to iz vrha SNS-a nije tražio.
Očekuje se da će predsednik Skupštine Srbije istovremeno raspisati vanredne izbore u svih 66 gradova i opština za 17. decembar, a to je izvodljivo jedino 2. novembra.
Z.S/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com