
Vlada Srbije
Hoće li opozicija ići na konsultacije o Vladi?
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi
Američki državni sekretar Entoni Blinken nije neko ko tek tako nekoga zove telefonom. To što je zvao predsednika Vučića govori o ozbiljnosti s kojom je SAD shvatila ovaj događaj, kaže za "Vreme" nekadašnji ambasador Srbije u Vašingtonu
Sjedinjenjene Američke Države uputile su jasnu opomenu predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da se situacija posle poslednjih događaja na Kosovu mora smirit, kaže za portal „Vremena“ nekadašnji ambasador Srbije u Vašingtonu Ivan Vujačić.
„Američki državni sekretar Entoni Blinken nije neko ko tek tako nekoga zove telefonom. To što je zvao predsednika Vučića govori o ozbiljnosti s kojom je SAD shvatila ovaj događaj. Osim toga SAD, bez obzira šta kaže predsednik, veruju svojim informacijama u smisli da se zna tačno koliko na jugu Srbije ima trupa. I na kraju krajeva, dobili smo dokaz da je broj trupa smanjivan. Kako sam čuo, to će se protumačiti kao mera deeskalacije i da će se to pozdraviti“, kaže Vujačić.
Da podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom o situaciji na KiM, a nakon toga je izjavio da je telefonski razgovor bio „dug i ne lak“.
Na pitanje, kako tumači što je poslednjih dana predsednik Srbije govorio za više stranih medija, od španske televiziji do „Fajnenšel tajmsa“ i CNN-a, Vujačiä navodi da Vučić sada mora da se pravda.
„Mora da se pravda i da nađe izgovor za ovo što se desilo jer odgovornost je očigledno na Srbiji. Da li je znao ili ne, odgovrnost je na nama, odnosno na ovoj zemlji. Ako 30 naoružanih ljudi upadne bilo gde, to prvo zahteva ozbiljno procesuiranje. To znači hapšenje. To znači ispitivanje odgovornosti onih koji su trebali da znaju, a nisu upozorili. Od šefa policije, šefa BIA, Vojno-obaveštajne službe, da vidimo šta su oni radili, a nisu ništa učinili da se to spreči“, navodi Vujačić.
Ka#e da bi takva istraga morala da dovede do saznanja koja će se smatrati istinitim.
„S tim što će međunarodna zajednica ceniti istinitost na bazi sopstvenih informacij jer su oni na Kosovu prisutni u velikom broju. Prisutni su kao KFOR, kao EULEX, kao ambasade i raznorazne organizacije. Mislim da će Zapad izađi sa nekom verzijom koju će smatrati istinitom i u skladu sa tim će preduzeti neke mere. Na primer, sankcionisanje pojedinca i tako dalje. Mi već imamo ljude koji su pod sankcijama“, ističe Vujačić.
Nekadašnji ambasador Srbije u SAD kaže kako mu se čini da se Vučiću više ne toleriše kad govori o zapadnim političarima kao o „lažovima i licemerima“.
„Čini mi se da su Nemci to vrlo ozbiljno shvatili, vređanje njihove ministarke spoljnih poslova. Mislim da je skrenuta pažnja na jezik, barem od nekih zemalja i da se sada malo više vodi računa o tome. Verovatno se to smatra pričom za njegovu unutrašnju upotrebu gde će on to morati da objašnjava kako je morao da zadovolji svoje biračko telo, pa tako priča. U svakom slučaju, to ne bi trebalo da se radi i neko će to kad tad upotrebiti protivi Vučića i to svakako ne olakšva položaj Srbije“, smatra Vujačić.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi
Korupcija je glavni problem Srbije, smatra 22 odsto građana, dok su niska primanja ili siromaštvo najveći problem za 10 odsto građana, pokazalo je istraživanje čije je rezultate predstavila organizacija Transparentnost Srbija
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da MUP još nije dostavio izveštaj o napadu i povređivanju policajca Lazara Baćića na protestu ispred Radio-televizije Srbije 10. marta 2025. godine
Osumnjičenima za pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu produžen je pritvor
U tri niške gimnazije, dobar deo profesora odlučio je da prekine obustavu rada. Učenici „preuzimaju teret borbe sa nastavnika“, fizički blokiraju škole i poručuju: “Pravdu ne možemo nadoknaditi”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve