Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Na sastanku Komiteta za politiku i bezbednost EU mnoge zemlje iznele su stav da treba da se preduzmu mere protiv Srbije ukoliko se dokaže njena povezanost sa napadima u selu Banjska ili uloga u slanju oružja na Kosovo
Nakon uzdržanih reakcija zapadnih zvaničnika na oružani sukob koji se u nedelju dogodio u selu Banjska na Kosovu, u kojem su ubijene četiri osobe – trojica Srba i jedan kososki policajac, počele su da sitžu poruke upućene zvaničnom Beogradu.
Tako je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok povodom najnovije eskalacije nasilja na severu Kosova poručila da „Srbija mora nedvosmisleno da pozove na uzdržanost od nasilja“.
„Posle napada na policiju na Kosovu svi moraju da budu svesni svoje uloge u uspostavljanju mira. U napetoj situaciji na Zapadnom Balkanu odgovornost se meri onim što činite da deeskalirate. situaciju Srbija posebno mora nedvosmisleno da pozove na uzdržanost od nasilja“, napisala je Analena Berbok na društvenoj mreži Iks.
Berbok nije jedini nemački političark koji se oglasio ovim povodom i uputio kritike Srbiji.
Tako je šef Komiteta Bundestaga za Zapadni Balkan Josip Juratović reako da je dan žalosti u Srbiji loš signal, te da politika Aleksandra Vučića „više nema smisla, to je jedna mučna borba za opstanak na vlasti, politika kakvu je nekada vodio Slobodan Milošević“.
Poruka iz SAD
Savetnik američkog državnog sekretara Entonija Blinkena Derek Šole objavio je da je razgovarao sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem posle napada na severu Kosova.
Šole je preneo da je u razgovoru sa predsednikom Srbije ukazao na važnost smirivanja napetosti.
“Istakao sam značaj hitne deeskalacije na severu Kosova i suzdržavanja od poteza koji bi mogli da raspiruju tenzije. Gubitak ljudskih života ističe potrebu hitnog uspostavljanja mira i povratka dijalogu kojim posreduje Evropska unija”, objavio je Šole.
To je bio teroristički akt
Evropska unija osudila je napad na policijske snage na severu Kosova ocenivši ga kao „teroristički“, a takođe stižu poruke da se ne isključuje mogućnost uvođenja mera protiv Srbije.
Portparol Evropske komisije Peter Stano izjavio je da će Evropska unija, pre odluke i zaključaka o bilo kakvim merama i posledicama, sačekati završetak pune istrage o terorističkom napadu u nedelju u selu Banjska na severu Kosova, ne želeći da komentariše navode da su pojedine države članice tražile uvođenje mera protiv Srbije.
„Nije moja kompetencija da dajem informacije iz poverljivih razgovora, a informaciju o sastanku Komiteta za politiku i bezbednost sam dao u utorak, kao ilustraciju tekućih aktivnosti EU o situaciji na severu Kosova“, rekao je Stano.
On je podsetio da je EU i ranije rekla da mere koje su izrečene Prištini mogu da se primene i na Srbiju, a kada države članice EU donesu formalnu odluku o njima, kada i koje mere, iz kog razloga, biće javno i objavljene.
Mere protiv Srbije
Međutim, kako prenosi Radio Slobodna Evropa, više zemlja članica Evropske unije traži uvođenje mera protiv Srbije ukoliko se dokaže njena povezanost sa napadom u Banjskoj.
Sastanak Komiteta za politiku i bezbednost koji čine ambasadori država članica EU održan je u utorak uveče, a na njemu se raspravljalo o novonastaloj situaciji na Kosovu.
„Ono što se desilo u nedelju na severu Kosova, količina oružja koja je pronađena i informacije koje nam stalno stižu sa lica mesta menjaju igru“, rekao je izvor iz EU.
Sastanku je prisustvovao i specijalni predstavnik EU za dijalog između Beograda i Prištine Miroslav Lajčak kao i predstavnici evropske misije za vladavinu prava na Kosovu EULEX.
Zemlje članice su na sastanku osudile napad na kosovsku policiju i zatražile da se nastavi istraga o tome šta se tačno desilo u Banjskoj dok se ne rasvetle svi detalji.
Izvori RSE, upućeni u sastanak, spomenuli su da su ambasadori nekih država članica zahtevali da EU ima „balans“ u pristupu Kosovu i Srbiji.
Dolazi Lajčak, ali ne sam
Prema navodima RSE, izvori su potvrdili da je tokom diskusije na sastanku izražena puna podrška izaslaniku za dijalog Lajčaku sa zahtevom da se nastavi proces dijaloga i implementacije dogovora.
Lajčak namerava da u narednim danima poseti Prištinu, mada se i dalje radi na modalitetima te posete, piše RSE i dodaje da Lajčak, kako se saznaje, neće sam posetiti Prištinu već će sa sobom najverovatnije imati i delegaciju predstavnika iz ključnih EU država koje su uključene u proces normalizacije odnosa Kosova i Srbije.
B.G./FoNet/Slobodna Evropa/Dojče vele
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Inicijativa ProGlas pozvala je sve građane Srbije da u petak, 22. novembra, u 11:52 stanu na 15 minuta gde god da se nalazili i tako odaju poštu stradalima u Novom Sadu. Akcija treba da bude upozorenje vlastima da odgovorni moraju da budu kažnjeni i da istraga mora da bude transparentna
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve