Nakon najtoplijeg juna u istoriji i niza ekstremnih vremenskih događaja, uključujući toplotne talase u Evropi, Severnoj Americi i Aziji i šumske požare u Kanadi i Grčkoj, podaci Službe za klimatske promene Copernicus (C3S) pokazuju da je jul 2023. bio najtopliji mesec na globalnom nivou i oborio nekoliko rekorda u toku meseca.
Početkom jula, između 3. i 6. jula, oboren je dnevni globalni rekord srednje temperature vazduha. Svi dani tokom ostatka jula bili su topliji od prethodnog, gde je ukupno u julu bilo 29 ekstremno toplih dana, a najtopliji dan je bio 6. jul.
Pročitajte još Klimatski scenario u Srbiji u narednih 50 godina
„Ekstremno vreme koje je pogodilo milione ljudi u julu je nažalost surova realnost klimatskih promena i osećaj budućnosti“, rekao je generalni sekretar Svetske meteorološke organizacije prof. Petteri Taalas. „Potreba za smanjenjem emisije gasova staklene bašte je hitnija nego ikada ranije. Klimatska akcija nije luksuz već je obaveza.”
Izuzetno toplom julu za svet u celini doprinosi dug period neobično visokih temperatura površine mora. Od aprila, globalna prosečna dnevna temperatura površine mora je na rekordnim vrednostima za to doba godine.
Pročitajte još Naučnik koji je 80-ih upozorio na klimatske promene: “Mi smo proklete budale”
Karlo Buontempo, direktor C3S, komentariše da su rekordne temperature deo trenda drastičnog povećanja globalnih temperatura. “Antropogene emisije su na kraju glavni pokretač ovih porasta temperatura”.
Dodao je da je malo verovatno da će julski rekord biti jedini ove godine, sezonske prognoze C3S pokazuju da će temperature na kopnenim područjima verovatno biti znatno iznad proseka.
M.S./Copernicus
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com