Nakon izjave predsednika Srbije Aleksandar Vučić da će se Srbija prema sankcionisanim zvaničnicima Republike Srpske ophoditi kao da sankcije ne postoje, stižu ocene da takav stava ugrožava poziciju Srbije kao kredibilnog partnera Sjedinjenih Država.
“Razočaravajuć je stav vlasti Srbije prema sankcijama koje su Sjedinjene Države uvele liderima Republike Srpske”, ocenio je za Glas Amerike Danijel Frid – penzionisani diplomata koji je znatan deo karijere proveo na Balkanu.
Time je dugogodišnji zvaničnik Stejt departmenta reagovao na tvrdnju predsednika Srbije Aleksandra Vučića izreknutu u Banjaluci, da su nedavno uvedene američke sankcije za četvoro visokih funkcionera Bosne i Hercegovine (BiH) i njenog entiteta Republike Srpske (RS) nezaslužene, i da ih se Srbija neće pridržavati.
“Na tom spisku našli su se zbog pokušaja da naštete sopstvenoj zemlji i ideri Srbije ne bi trebalo da ih podržavaju”, podvlači Frid – koji je tokom karijere obavljao i funkciju pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju.
Vučićev alibi
Majkl Kirbi, bivši američki ambasador u Srbiji, podseća na neke od tvrdnji koje je Aleksandar Vučić koristio nastojeći da obrazloži ustezanje Srbije, kandidata za članstvo u Uniji, da se pridruži zapadnim partnerima u sankcijama protiv Rusije zbog invazije na Ukrajinu.
“Predsednik Vučić nevoljno je primenjivao ili nametao sankcije bilo kojoj državi ili pojedincu – povezujući to sa iskustvima Jugoslavije i Srbije. Ta averzija pruža mu alibi da se ponaša kao da osobe ili subjekti, koje su sankcionisale Sjedinjene Države ili Evropska unija, nisu odgovorni za nedela. Nije potrebno prihvatiti da su sankcije primerene da bi se prepoznalo da su četiri nedavno sankcionisana zvaničnika Republike Srpske aktivno nastojala da potkopaju Dejtonski sporazum, oslabe ili ugroze državu i sistem vlasti Bosne i Hercegovine”, ocenjuje Kirbi koji je funkciju ambasadora u Beogradu obavljao od 2012. do 2016.
Sagovornik Glasa Amerike podcrtava da ponašanje Srbije ugrožava poziciju kredibilnog partnera Sjedinjenih Država.
“Predsednik Vučić se sve više poigrava sa elementima revanšizma unutar Srpske napedne stranke i Srbije nastojeći da, na neki način, vrati vreme u period raspada Jugoslavije. Umesto da pokušava da izgradi dinamičnu državu u njenim sadašnjim granicama i usredsredi se na stvaranje uslova u kojima bi Srbi mogli da napreduju u budućnosti. Pravi lideri građanima saopštavaju neprijatne istine i usmeravaju ih ka sutrašnjici. Takvo vas vođstvo, međutim, može koštati u vreme izbora. Predsednik Vučić više razmišlja o zadržavanju vlasti – nego o dobrobiti srpskog naroda”, podvlači Kirbi.
Zvaničnici BiH i RS sankcionisani su u nedeljama pošto se na istovetnom spisku našao šef srpske tajne policije Aleksandar Vulin – koga američke vlasti smatraju odgovornim za krivična dela iz oblasti organizovanog kriminala, korupcije, pa čak i šverca droge.
Vučić i srpske vlasti, međutim, Vulinovo stavljanje na crnu listu povezivali su sa njegovim rusofilstvom i bliskim odnosima koje gaji sa zvaničnicima te zemlje.
“Moguće je istovremeno biti korumpiran, prevarant i proruski ili proamerički orijentisan”, primećuje u osvrtu za Glas Amerike Majkl Kirbi.
Sankcije nisu antisrpske
Američka amabasada u Sarajevu saopštila je da je apsurdna tvrdnja da su sankcije protiv rukovodstva Republike Srpske antisrpske.
Kako se navodi, SAD su 31. jula uvele sankcije članici Predsedništva BiH Željki Cvijanović, predsedniku Skupštine Republike Srpske Nenadu Stevandiću, premijeru Radovanu Viškoviću i ministru pravde Milošu Bukeljoviću, jer su svojim postupcima ugrozili stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH, a ne zbog njihove etničke pripadnosti.
Navodi se da predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i njegovo društvo mogu da smišljaju bajke i teorije zavere da su žrtve nekakvih izmišljenih antisrpskih politika, ali da to nije tačno.
„Tvrdnja da su sankcije antisrpske, jer su neki od onih koji su pod sankcijama Srbi, je apsurdna“, ističe se u objavi na Tviteru i dodaje da se ignoriše činjenica da je jedan od onih koji su pod sankcijama Hrvat.
B.G./Glas Amerike/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com