Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odaju poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Samo tokom juna iz tekuće bužetske rezerve u beogradsku gradsku kasu uplaćeno je 200 miliona dinara, a od početka ove godine ukupno 436,5 miliona, odnosno 3,7 miliona evra
Tokom druge polovine juna, i to u vreme kad je usvojen rebalans budžeta Grada Beograda, u gradsku kasu iz tekuće bužetske rezerve uplaćeno je 200 miliona dinara.
Kako piše Nova ekonomija, prema rešenju Vlade Srbije objavljenom 30. juna u Službenom glasniku, Gradu Beogradu daje se još 110 miliona dinara iz tekuće budžetske rezerve. Beograd je novac iz tekuće budžetske rezerve dobio i pre nekoliko nedelja – rešenjem koje je objavljeno 16. juna Gradu je dodeljeno 90 miliona dinara.
Tih (ukupno) 200 miliona dinara (oko 1,7 miliona evra) koje je grad dobio u poslednjih mesec dana prvobitno je bilo namenjeno Ministarsvu rudarstva i energetike za „projekat nabavke osnovne rudarske mehanizacije za površinske kopove EPS-a“.
Kao obrazloženje za to što se novac prebacuje u tekuću budžetsku rezervu i potom dodeljuje Gradu Beogradu navedeno je „izvršavanje obaveza (od strane Grada Beograda) iz razloga koje nije bilo moguće predvideti u postupku pripreme i donošanja budžeta“.
Radi se o obavezama koje, kako se navodi, „mogu dovesti do ugrožavanja tekuće likvidnosti“ Beograda.
Odbornik Demokratske stranke u Skupštini grada Beograda Milan Aleksić kaže za portal “Vremena” da ovo nije ni prvi, a veruje ni poslednji put da grad traži pozajmice.
“To je sasvim neshvatljivo jer smo mi usvojili rebalans budžeta pre nekoliko nedelja pri čemu je Grad povećao budžet za oko 20 milijardi dinara. Ako su tad predvideli da je potrebno da se potroši više sredstava, kako je moguće da se sad traže neke dodatne pare, odsnoso da to nisu ukalkulisali pre mesec dana”, navodi Alekić.
Prema njegovim rečima, sve to znači da gradonačelnik i gradska upava planiraju da mimo onoga što stoji u budžetu potroše neka sredstva.
“Ili planiraju da upotrebe neka sredstva za pokrivanje dugova, budžetskih rupa i ko zna čega sve ne, jer odbornici nisu bili obavešteni, niti je postojao neki formalni kanal komunikacije, niti je bilo reči o bilo kakvim dodatnim sredstvima iz budžetske rezreve na sednici na kojoj je usvojen rebalans”, ističe Aleksić.
O načinu kako se vode gradske finansije za prošli broj nedeljnika „Vreme“ govorio i je odbornik Pokreta “Ne davimo Beograd” u Skupštini grada Dobrica Veselinović.
“Imajući u vidu da je gradonačelnik na desetoj sednici Skupštine grada (u tih desetak minuta koliko je bio u sali) rekao da on ne veruje u planiranje budžeta, i da, eto, nikada ništa ne može da se predvidi, već da treba donositi odluke na osnovu trenutne situacije, mislim da će posledice biti veoma velike“, rekao je Veselinović.
Grad Beograd je novac iz republičke budžetske rezerve dobijao u nekoliko navrata tokom ove godine.
Kako piše Nova ekonomija, u rešenjima koje donosila Vlada je uglavnom stajalo isto obrazloženje – to da se novac raspoređuje „za izrvšavanje obaveza iz razloga koje nije bilo moguće predvideti u postupku donošenja budžeta“, te da „može doći do ugrožavanje tekuće likvidnosti“.
Tako je Beograd u februaru dobio 88,5 miliona dinara, početkom aprila 98 miliona dinara, a krajem aprila dobio 50 miliona dinara. Tako je u prvih šeste meseci ove godine Beograda od dražve dobio 436,5 miliona dinara, odnosno 3,7 milona evra.
B.G./Nova ekonomija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odaju poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve