Statistički podaci pokazuju da je prosečna zarada bez poreza i doprinosa za mart ove godine iznosila 85.485 dinara.
Međutim, prema podacima Republički zavod za statistiku, medijalna neto zarada za mart iznosila je 64.363 dinara, što je oko 545 evra, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do tog iznosa.
Prosečna bruto zarada iznosi 17.669 dinara.
U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečne bruto i neto zarade za mart ove godine nominalno su veće 14,5 odsto, a realno su manje 1,5 odsto.
Bruto i neto zarade u periodu januar–mart 2023. godine, u odnosu na isti period prošle godine, nominalno su veće 15,5 odsto, a realno su manje 0,4 odsto.
Gledano po oblastima, najveće prosečne plate u martu su bile u Beeogradu – 109.050 dinara. U Novom Sadu 102.278 dinara, a u Nišu 80.600 dinara.
Najniža prosečna plata bila je u Preševu, 78.911 dinara.
Šta će biti sa minimalcem
U aprilu ove godine prvi put posle gotovo dve godine u Srbiji je zabeleženo usporavanje inflacije. Potrošačke cene u aprilu 2023, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su 15,1 odsto, dok je u martu taj procenat bio 16,2 odsto.
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović proglasio je pobudu nad inflacijom, iako je prema podacima Eurostata Srbija u aprilu imala najveću inflaciju u regionu, a u samo dve države u Evropi je zabeležena veća stopa inflacije.
„Iza nas su teške nedelje, možda i najteže u ovom veku. Ali i pod tim okolnostima država mora da radi svoj posao i ne sme da stane. Predhodnih godinu dana bijemo ljutu bitku sa visokom inflacijom uvezenom sa istoka Evrope. Danas slobodno mogu da kažem da smo u toj borbi pobedili. Trend rasta cena se zaustavio i cene polako počinju da padaju, a to ćete najbolje videti na velikom broju akcija u vašim supermarketima. Uskoro će taj trend ostati trajan“, izjavio je Momirović.
Kako prenosi Euronews Srbija, pregovori o minimalnoj ceni rada ove godine su počeli ranije nego što je uobičajeno, ali još nije jasno da li će se pregovarati o novoj minimalnoj ceni rada za ovu godinu, što je inicijativa sindikata, ili o minimalcu za 2024. godinu.
Sindikati traže da se minimalna zarada poveća na 50.000 dinara i to ove godine, odnosno da dostigne nivo minimalne potrošačke korpe jer je, kako navode, ranije utvrđenu minimalnu cenu rada za 2023. godinu, koja iznosi oko 40.000 dinara, „pojela“ inflacija.
Savez samostalnih sindikata (SSSS) Srbije je na današnjem sastanku pregovaračkih timova oko utvrđivanja nove minimalne cene rada predložio da ona od juna bude 289 dinara po satu, saopštio je taj sindikat.
Taj predlog je, kako je istaknuto, u skladu sa već postignutim dogovorom socijalnih partnera da od 2021. godine minimalna zarada bude na nivou minimalne potrošačke korpe, poslednje objavljene za februar – 50.299 dinara.
B.G./FoNet/Euronews Srbija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com