img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Društvo

Stresna vremena: Koliko košta mentalno zdravlje u Srbiji?

09. maj 2023, 08:20 I.Đ.
Foto: Pixabay/Pexels
Copied

Jedna od posledica masakra u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i okolini Mladenovca je i povećana potreba za psiholizima. Ukoliko se problem rešava u državnim zdravstvenim institucijama, moramo se pripremiti za gužve i čekanja, dok je privatno za osam seansi potrebno izdvojiti najmanje 160 evra

Masakr koji se dogodio u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ kada je trinestogodišnji učenik ubio osmoro dece i čuvara škole, šokirao je celu zemlju.

Tek što su građani krenuli da procesuiraju ovu informaciju, usledila je masovna pucnjava u okolini Mladenovca. Dva horora u roku od 24 sata. Previše za bilo koga.

Dok smo se svi pitali šta dalje, ko je kriv i ko je najviše zakazao, psiholozi su preko noći postali veoma traženi. Kao posle prvog talasa epidemije koronavirusa. Usled nemogućnosti da se izbore sa stresom, užasnim informacijama, teskobom, strahom, pa i panikom, neki su odlučili da potraže pomoć. Ili bar da razmotre opciju odlaska na jedan ili više razgovora sa stručnim licem.

Koliko košta mentalno zdravlje?

Poseta psiholozima u državnim ustanovama se ne plaća, ali se čeka po nekoliko dana, pa i nedelja za termine. Cena privatne psihoterapije u Beogradu ili Novom Sadu zavisi od vrste psihoterapije koja je u pitanju – grupna, individualna ili ona za parove.

Takođe zavisi i od toga da li je psihoterapeut početnik ili sa iskustvom, odnosno da li je sertifikovan ili pod supervizijom. Cena individualne psihoterapeutske seanse u Srbiji kreće se od 15 do 40 evra, ali je obično u proseku oko 20 evra ako je reč o psiholozima koji su na početku svoje karijere. Razgovor traje ne više od 60 minuta.

Cene su gotovo identične kada je reč o posetama parova, dok je nešto povoljnija grupna psihoterapeutska seansa – od 15 do 30 evra za jedan dan rada, obično od tri do šest sati razgovora.

U praksi se problem anksioznosti najčešće rešava ili je makar na putu da se reši posle nekih osam seansi. Dakle, najmanje 160 evra je u proseku potrebno nekom da dođe do zdravstvenog pomaka. Ovo je najpovoljnija privatna opcija. Pojedini beogradski psihoterapeuti rade i onlajn i tada naplaćuju od 30 do 40 evra. Najskuplji su poznati psihoterapeuti koji samo jedan razgovor naplaćuju oko 50 evra.

Podaci Evrostata iz 2020. godine pokazuju da u Srbiji na 100.000 stanovnika dolazi 11,9 psihijatara. To je neki evropski prosek. Zemlje Evropske unije sa najvećim brojem psihijatara na 100.000 stanovnika su Nemačka (28,8), Grčka (26,2), Finska (25,1) i Litvanija (24,8), dok je u Hrvatskoj recimo taj odnos 16,8 psihijatara na 100.000 stanovnika a u Crnoj Gori 11,3 na 100.000.

Deci je pomoć najpotrebnija

Dečiji psihijatar Roberto Grujičić jedan je od članova tima Instituta za mentalno zdravlje koji je formiran kako bi radio sa decom, roditeljima i osobljem škole u prevazilaženju trauma prouzrokovane masakrom u “Vladislavu Ribnikaru”.

„Mi smo kao Institut za mentalno zdravlje uključeni u razne vidove podrške, dakle prva inicijalna podrška koju je institut organizovao nakon ovog užasnog događaja koji se desio bila je telefonska podrška, jer je to bilo nekako najbrže organizovati, mi smo organizovali dva telefona na kojima dežuraju psihijatri i saradnici koji rade u Institutu za mentalno zdravlje. Dobijamo raznolike pozive za različite vrtste podrške i pomoći“, kaže Grujičić.

Objašnjava da druga vrsta podrške jeste podrška uživo, da su formirani mobilni timovi na inicijativu Ministarstva prsovete, a preko ministarstva zdravlja, da su počeli da odlaze u škole gde podršku pružaju kako individualno, tako i grupno, kako deci, tako i roditeljima i nastavnicima.

Treba reći i da učenici škole “Vladislav Ribnikar” i Treće beogradske gimnazije posle masovnog ubistva mogu da odu do Palmotićeve ulice u Institut za mentalno zdravlje u kojem će imati prednost dobijanja usluge u odnosu na druge škole.

Ključna je uloga roditelja i porodice

Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije, nakon pandemije globalna prevencija anksioznih i depresivnih poremećaja, koji su najčešći poremećaji mentalnog zdravlja, porasla je za čak 25 posto. S druge strane, vodeći američki zdravstveni instituti više puta su u bližoj prošlosti istakli podatak da se neposredno nakon masovnih pucnjava po školama i drugim ustanovama, taj broj penje i do 35 posto.

Roberto Grujičić istakao je da dete ne treba da se posmatra kao odrasla osoba jer ono ima sopstvena pravila, mogućnosti i poseban emocionalan život.

„Naš mozak sazreva u potpunosti tek u adolescenciji i tek je tada, nakon puberteta, spreman da preuzme kontrolu nad emocionalnim životom. Mozak do adolescencije uči kako da se nosi s takvom količinom emocionalnog naboja. Kod deteta normalno da postoji nemogućnost kontrolisanja socijalnog doživljaja, a da se kao posledica toga javljaju prenaglašene reakcije deteta, smatra Grujičić i dodaje da je na ovom putu ključna uloga roditelja, a da neadekvatno roditeljstvo može ostaviti negativne posledice.

„Najbitnija je uloga roditelja jer roditelj je taj mozak, ta kontrola koja mora da uspostavi jasne i dosledne granice prema detetovom ponašanju kako bi dete bilo u okvirima socijalno prihvatljivog i kako ne bi došlo do ispoljavanja psihopatologije“, navodi Grujičić.

Za ono što se dogodilo u Beogradu i Mladenovcu biće mnogima potrebno vreme da informacije i sav stres procesuiraju na adekvatan način. Poseta psihologu svakako je jedan od najboljih načina za to ako podrška okoline izostane.

I.Đ./Danas/RTCG

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Institut za mentalno zdravlje koliko košta psihijatar koliko košta psiholog koliko košta psihoterapija koliko košta seansa kod psihologa masakr u Mladenovcu Masovno ubistvo OŠ Vladislav Ribnikar Palmotićeva poseta psihijatru Psiholog
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Ubistvo Olivera Ivanovića

28.jul 2025. M. L. J.

Manipualcija Oliverom: Zašto je Priština skinula Radoičića sa poternice

Izjava glavnog tužilaca Kosova tome kako je Milan Radoičić hteo da trguje informacijama o ubistvu Olivera Ivanovića u zamenu za slobodu, otvorila je pandorinu kutiju odnosa politike i biznisa moćnika na Kosovu

Osveta

28.jul 2025. D. T.

„Ne mogu protiv dece“: U Valjevu polupan izlog kafića simpatizera studenata

U ranim jutarnjim satima razbijen je izlog kafića „Korner“ u centru Valjeva. Vlasnik Đorđe Momić tvrdi da je meta napada zbog podrške Studentskom pokretu

Dragan Šutanovac

28.jul 2025. M. L. J.

Blistavi osmesi sa Trampom: Šutanovac i zvanično u fotelji u Vašingtonu

Poslednji preletač među demokratama, nekadašnji predsednik DS-ad Dragan Šutanovac, predao je akreditive Donaldu Trampu i tako i zvanično postao ambasador Srbije u Americi

Javni električni trotineti

28.jul 2025. M. L. J.

Zar ni električni trotinet ne možemo da sačuvamo?

Niš ponovo uvodi javne električne trotinete. Zašto ih ostali gradovi Srbije nemaju

Protest

27.jul 2025. S.Ć.

Student iz Rume: Strah je promenio stranu

Srce protesta u nedelju kucalo je u Rumi. Jedan od govornika, student, poručio je da nema nazad jer „nazad je diktatura“

Komentar

Komentar

Drama i Srbija: Zašto je bilo lako poverovati da Iva Štrljić dobija funkciju

Svi su na keca poverovali da će Iva Štrljić biti direktorka Drame Narodnog pozorišta iako vest nije bila potvrđena – ne bez razloga. Glavni je: živimo u Srbiji

Sonja Ćirić

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Povezane vesti

Mentalno zdravlje mladih

09.mart Jelena Jorgačević

Život na čekanju

Kako pandemijske okolnosti utiču na mentalno zdravlje mladih? Koji su uzroci suicida kod populacije u ovom dobu? Na koji način se može prepoznati poziv u pomoć? Kako bi sistem – institucije, struka, škole – mogao da radi na prevenciji samoubistva i, uopšte, pristupu mentalnom zdravlju mladih? Gde je Srbija danas? U kojoj je meri psihičko zdravlje (tabu) tema? Kakva je uloga medija, odnosno kolika je njihova odgovornost

Mentalno zdravlje i pandemija

09.novembar Jovana Gligorijević

Nekako ćemo izgurati

Neizvesnost, izolovanost, strah i zazor od drugih, izbegavanje fizičkog kontakta... Zvuči kao opis simptoma poremećaja raspoloženja. Ali, nije reč o tome, nego o pravilima ponašanja kojih se moramo pridržavati poslednjih godinu i po dana iz najljudskijeg mogućeg razloga – da bismo ostali živi i zdravi

Tribina – Mentalno zdravlje i sistem

09.decembar Priredio: Radmilo Marković

Čekajući primenu nove strategije

"Slušanje – to je sve. Suština je u tome da, ako vas nešto muči, nezavisno od problema mentalne poteškoće sa kojom se suočavate, taj neko kome se poverava neće ‘složiti facu’, da mu neće izleteti komentar tipa ‘ma, proći će’. Ne, ne prolazi, zato ti i pričam, zato ti se i obraćam, zato što me nešto jako muči i ne mogu sa tim da izađem na kraj"

Intervju – Nataša Todorović

09.septembar J. Jorgačević

Beskonačno dugi dani

"Pandemija je sa sobom donela neizvesnosti i strah kod starijih – strah da li će imati dovoljno novca, hrane, strah i neizvesnost povezane sa rizikom od infekcije i kako će to uticati na njihovo zdravlje, strah da će infekcija dovesti do potencijalnog smrtnog ishoda, zatim neizvesnost koliko pandemija može trajati, ali i u vezi sa finansijskom sigurnošću starije osobe kao i njene porodice. Drugi problem kao posledica izolacije je svakako usamljenost. Pa sada govorimo o ‘epidemiji usamljenosti’ kod starijih osoba"

Pregled nedelje

09.maj Filip Švarm

Stanje nacije: Doktore pomozi – bolesni smo

Da li je normalno da se predsednik države takmiči sa tabloidima u opskurnom senzacionalizmu, a da gradonačelnik Beograda, premijerka i njeni ministri za 48 sati nisu našli za shodno da na mestu tragedije zapale sveću

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure