Na sednici Narodne skupštine narodni poslanik Zeleno-levog poslaničkog kluba Ne davimo Beograd (NDBGD) zatražio je od ministra prosvete Branka Ružića odgovore o tome koliko tačno nastavnog kadra nedostaje u osnovnim i srednjim školama u Srbiji. Pavićević je tražio objašnjenje i za koje predmete nedostaju nastavnici, kao i koliko nastavnika nedostaje po regionima Srbije.
Pojavili su se zahtevi od direktora škola da se nastavni kadar popuni tako što će se angažovati nesvršeni studenti ili nastavnici koji su već u penziji. Na manjak nastavnog kadra ukazuje i smanjen upis studenata na šta upozoravaju dekani fakulteta koji obrazuju nastavnike. Ako se tome doda i manjak interesa studenata za upis na smerove srpski jezik i kniževnost Filološkog fakulteta koji ne mogu da popune ni budžetske kvote, situacija postaje još alarmantnija, poručio je Pavićević na sednici Narodne skupštine.
Direktori srpskih škola traže mere za popunjavanje kadrova
Upravni odbor Društva direktora Srbije uputiće predlog Ministarsvtu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja da dozvoli angažovanje profesora u penziji ili studenata nastavničkih fakulteta da predaju predmete za koje nema dovoljno kadra.
„Direktori škola nemaju precizne podatke o tome koliko nedostaje nastavnika, ali ta tema se nametnula zato što svako od direktora ima problem sa nedostatkom kadrova. Ne radi se samo o tome da vi stupite na nastavu od prvog septembra, nego i kada vam neko ode na mesec, dva ili tri na bolovanje, vi ne možete da nađete zamenu, a mi smo u obavezi da organizujemo nastavu. Zato smo predložili da se angažuju penzionisani nastavnici i studenti nastavničkih fakulteta“, prenela je Nova.rs.
Budući nastavnici razočarani
Direktori škola ukazali su i na to da je broj maturanata koji žele da upišu matematiku, srpski, nemački jednocifren. Oni upozoravaju da su ta deca ne samo razočarana, nego su unižena. Plate u prosveti su do nedavno bile ispod proseka.
Osim lekara i istaknutih pravnika, Srbiji nedostaju i nastavnici i profesori. Materijalno i statusno unižavanje profesije nastavnika dovelo je do toga da malo ko želi da radi u obrazovanju, posebno u oblastima poput matematike, fizike ili informatike. Važno je da znamo da li je ovaj manjak jednako prisutan i u različitim školama i u različitim regionima i da li je Srbija odustala od politike jednako dostupnog i kvalitetnog obrazovanja za sve, navodi se u saopštenju NDBGD.
Z.S./Nova.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com