Uvrede, izbacivanje, napuštanje sednica, opšti haos – slika je parlamenata sa prostora bivše Jugoslavije koja se može videti ovih dana. Veru u parlamentarizam malo je popravila skupština Crne Gore, gde je oduzet imunitet poslanicima za koje se sumnja da su zloupotrebili svoj položaj. Ono malo što sreću kvari je činjenica da je bivši predsednik Milo Đukanović raspustio skupštinu 16. marta.
Parlament svake demokratske države trebalo bi da bude „hram“ demokratije, mesto gde se otvaraju sve teme od značaja za jedno društvo, čak i one najškakljivije.
Predstavnici naroda izabrani na izborima trebalo bi da štite prava i interese građana, slušaju jedni druge i bez obzira na razmimoilaženja dođu do konzenusa. Na ovako idiličan i pre svega civilizovan parlamentarni život građani regiona moraće još da sačekaju.
U samo jednom danu prostorom bivše Jugoslavije proširile su se vesti o „haosu“ u hrvatskom Saboru i Predstavničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine. Istog dana počelo je i prolećno zasedanje Narodne skupštine u Srbiji, koje ipak nije propraćeno takvim naslovima, jer je haos permanentno stanje u kom ova institucija radi već čitavu deceniju.
Ustaški pokliči u Zagrebu
Na jučerašnjoj sednici na dnevnom redu trebalo je da bude rasprava o novom prekršajnom zakonu. Ipak, takvo pitanje potpuno je palo drugi plan i sve je eskaliralo pre nego što je i počelo.
Gde su skandali tu su i zastupnici Mosta i Miro Buljo. „Hrvatskim veteranima onemogućujete njihov legitiman pozdrav, a ja ga ponavljam – za dom spremni“.
Kako piše Index.hr, posle tog ustaškog pozdrava nastaje potpuni verbalni haos između Bulja i predsedavajućeg Gordana Jandrokovića, kom se pridružuju zastupnici Krešo Beljak iz Hrvatske seljačke stranke i Željko Sačić koji dolazi iz redova Hrvatskih suverenista. Poslanici su se naglas vređali, a neki od njih krenuli su ka stolu predsedavajućeg.
„Slava Ukrajini vam je u redu, a ’za dom spremni’ ne smemo ni reči“, izjavio je Bulj i dobio treću opomenu nakon čega je udaljen sa sednice. Zbog vikanja iz klupa izbačeni su i Sačić i Beljak.
Do usijanja došlo i u Sarajevu
Šestu redovnu sednicu Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine napustili su poslanici i vlasti i opozicije u Republici Srpskoj. Mada su uvek dinamičnije sednice entiteta, ovog puta rasprava o Predlogu zakona o graničnoj kontroli koji je predložilo Veće Ministara BiH, načinila je sednicu Predstavničkog doma Parlamenta BiH burnom.
Kamen spoticanja je bilo pitanje državne imovine, a poslanici iz RS-a tvrde da im je predlog zakona „perfidno“ izradio bivši ministar sigurnosti BiH kako bi se uklonila obeležja Republike Srpske u blizini graničnih prelaza.
„Bošnjački političari žele da otmu zemlju“, tako je opisana izjava o državnoj imovini koju su potpisali članovi Predsedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović.
Napuštanju sednice kao i uvek prethodila je rasprava poslanika iz Republike sa predsedavajućim doma Denisom Zvizdićem koji je „sa gnušanjem odbacio“ sve primedbe o njegovoj netoleranciji prema srpskim poslanicima.
„Sa velikom indignacijom odbacujem sve što ste rekli. Više nikada meni nemojte pripisivati reči koje ste sada rekli o Srbima“, rekao je Zvizdić.
Ukidanje imuniteta u Podgorici
Skupština u Podgorici u sredu je oduzela poslanički imuniteta za četiri poslanika iz redova bivše vladajuće većine, Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokrata (SD). Razlog za oduzimanje imuniteta su sumnje da su zloupotrebili službeni položaj.
Odluka o oduzimanju imuniteta došla je nakon što je to od skupštine zatražilo Specijalno državno tužilaštvo (SDT) zbog sumnje da su četiri poslanika bili članovi stambene komisije koja je donosila odluku o rešavanju stambenih potreba funkcionera suprotno propisima i tako za sebe pribavili imovinsku korist više od 30 hiljada evra.
Lepu sliku da su i funkcioneri dodirljivi kvari činjenica da je bivši predsednik Milo Đukanović još 16. marta doneo ukaz o raspuštanju skupštine i raspisao vanredne parlamentarne izbore za 11. jun. Bez obzira na to, vladajuća većina nastavila je rad skupštine.
U Beogradu ništa novo
Redovno zasedanje Narodne skupštine Srbije počelo je sa 50 dana zakašnjenja bez ikakvog obrazloženja. Tokom prvog radnog dana pričao je ko je šta hteo. Govorilo se o litijumu, Kosovu, izboru novog/starog Zaštitnika građana Zorana Pašalića.
Nakon jučerašnjeg zagrevanja, u četvrtak Skupština izgleda onako kako smo i navikli. Međusobne optužbe i prepucavanja.
Nebojša Bakarec, poslanik vladajuće Srpske napredne stranke, ocenio je da se opozicija ponaša gore od Kurtijevog režima. Optužio ih je da kupuje snajpere i iznajmljuje snajperiste i preti smrću predsedniku Srbije.
Miroslav Aleksić poslanik Narodne stranke rekao je: „Teško Aleksandru Vučiču i vašoj vlasti, ako vas takvi ljudi brane“. Bakarec mu nije ostao dužan pa ga je nazvao „primerkom“ i poručio mu da će napadati svako političkog neprijatelja „baš kao Atila Bič Božiji“.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com