"Možete da pročitate bezbroj enciklopedija, stare novine, možete da pričate sa ljudima, ali ako želite da znate kako je bilo u Srbiji ovih 40 godina, koliko Todor stvara za 'Vreme' i za druge novine, onda morate pročitati Dragana Todorovića, i sve će vam se kazati“
„Dragan Todorović je specifična pojava u našem novinarstvu, ne znam ni za koga sličnog. On je razvio jedan poseban stil reportaže koja se akademski proučava, ali pored toga, on je stvorio jedan poseban stil jezika“, rekao je odgovorni urednik „Vremena“ Filip Švarm na promociji nove knjige „Nemam pitanja“ Dragana Todorovića Todora, novinara nedeljnika „Vreme“, pišu Kolubarske.rs.
„Ova knjiga se razlikuje od svih prethodnih Todorovih knjiga. Razlikuje se, ne samo po izboru tema, nego i po jednom Todorovom ličnom prikazu. U svim knjigama on je pisao o njima i o nama. A sada imamo ispred sebe knjigu gde je, pišući o njima i o nama, Todor morao da kaže nešto i o sebi. I to se vidi i u stilu, jer to nije stil njegovih reportaža. To je stil intiman, stil svedoka našeg vremena, naših vrlina i naših mana, i da parafraziram Džona Milijusa, američkog scenaristu, da bi nam rekao nešto o nama Todor je u ovoj knjizi morao reći nešto i o sebi. Kada je govorio i o sebi, pogađao je naše junake, naša razočarenje, govorio o našem elanu, humoru… Todor je ironičan prema svima, a najviše prema samom sebi“, kazao je urednik „Vremena“ Filip Švarm.
Pisanje kao zadatak
Švarm navodi da je „Hoćeš pisati“, jedna od glava ove knjige, Todorov odnos prema onome što je stvarno, prema stilu, ne samo svom, nego i prema srpskom jeziku, i govori nam o pisanju kao unutrašnjoj potrebi, ali i o pisanju kao zadatku, pišu Kolubarske.rs
„Na kraju dolazimo do ‘Gluvarenja’ i ‘Dosade’, i te glave nam govore o vremenu gde smo sad. Odakle smo počeli, šta smo bili, šta smo mogli biti i gde smo na kraju stigli. Nismo neki put prevalili, nismo bog zna šta ostavrili, ali se ne bismo menjali. Siguran sam da bi put koji je Todor prešao, i koji se vidi iz ove knjige, da bi on taj put ponovo prešeo sve znajući kako je i šta bilo… Neću vam ništa reći novo, to svi znamo, da je humor Dragana Todorovića, zaista onaj gorko-slatki humor. Takav je i kada opisuje običnog čoveka i kada opisuje najvišu politiku. Taj humor spada u sam vrh naše književnosti. Njegovi tekstovi su novinarstvo po formi, ali to je književnost po sadržini“, rekao je Švarm i dodao:
„Možete da pročitate bezbroj enciklopedija, stare novine, možete da pričate sa ljudima, ali ako želite da znate kako je bilo u Srbiji ovih 40 godina, koliko Todor stvara za ‘Vreme’ i za druge novine, onda morate pročitati Dragana Todorovića, i sve će vam se kazati. A u ovoj knjizi nam se pokazalo i kakav je Dragan Todorović karakter i čovek. Naizgled oštar i žestok, beskompromisan, a zapravo vidimo da je on jedna osetljiva, umetnička duša koja oseti svako treperenje u zbivanjima, ljudima i događajima oko sebe“, zaključio Švarm.
„Todorovština“ s beskompromisnim integritetom
Dr Luka Tripković, akademski slikar, koji je napisao predgovor za knjigu „Nemam pitanja“, kaže da su u svim Todorovim tekstovima uočljive linije stava i neprilagođavanja, otpor i kritika društva.
„Tekstovima u ovoj knjizi ne manjka ni one čuvene, na prvu prepoznatljive todorovštine, koja se ogleda u zapažanju slikovitih detalja zahvaljujući kojim vam se u glavi tokom čitanja stvaraju slike nalik prizorima iz italijanskog novog realizma… Karnevalska, vesela i praznoglava atmosfera vodi vas iz teksta u tekst; opisi, priče i sudbine vinovnika vam svako malo izmame osmeh na lice; ne znate da li se krećete kroz književnost ili kroz novinski tekst, prenose Kolubarske.rs.
Da nema zabeleške o godini nastanka, svojski bi se pomučili da razlučite da li je neka od kolumni pisana dok su na vlasti bili bivši, bivši pre bivših ili i jedni i drugi, a od gorkog ukusa u ustima zbog utiska da je ovo podneblje zaista komad zemlje koji se otcepio i pluta na pučini dok ekipa za stolom derneči, kao u onom Kusturičinom filmu, jedino vas spasava Todorov jezik, jer iz njega, uprkos pomenutoj ironiji, izbija životna radost koja nadahnjuje. Valjda je to onaj naboj koji je u stanju da svaku tragediju ponizi tako što uspe da je ukroti i iskoristi kako bi od nje napravio jednu tako plemenitu stvar kakva je umetnost.
Učiniti tako nešto zahteva posebnu veštinu i umeće, zahteva beskompromisnost i integritet; zahteva, dakle, sve ono što vladajućem poretku smrdi na osebujnost i nepotkupljivost. U tom detalju možda i leži ključ Todorovog umeća. Čovek koji izgubi pomenuta svojstva, ma koliko da je talentovan, postaće, kao maločas pomenuti režiser, pojava lišena svake supstance. U društvu kao što je srpsko, baviti se Todorovim poslom znači biti incident. Zahteva da ti, onako, iza leđa, sa podsmehom kažu: vidi ga kakav je, nije ni za Partiju“, napisao je, između ostalog, Luka Tripković u predgovoru knjige „Nemam pitanja“.
„Vreme uživanja“ pretočeno u knjigu
Dragan Todorović Todor rekao je da su svi tekstovi, koji su se našli u knjizi „Nemam pitanja“, objavljeni u rubrici nedeljnika „Vreme“ – „Vreme uživanja“.
„Ova sedma knjiga se u dobroj meri razlikuje po tome što su sve prethodne bile reportaže, a ovo su zapisi. Te zapise-crtice podelio sam u nekoliko glava o novinarstvu, politici, odrastanju, ima i o boemštini…, i tako na razne teme. Knjiga je, kao što vidite lepa, bez šale. Autor fotografije je Đorđe Đoković, a fotografija je nastala na protestu u Popučkama protiv eksploatacije litijuma“, rekao je Todorović na predstavljanju svoje sedme knjige u Grand hotelu u Valjevu.
Odlomke iz knjige „Nemam pitanja“ čitala je voditeljka i spiker Radmila Novaković.
Novinar nedeljnika „Vreme“ i pisac, član Srpskog književnog društva, Dragan Todorović Todor je objavio sedam knjiga: „Čevapčiči su bili otlični“, „Živela naša Srbija“, „Trupni portret“, „Nije narod sapun da se potroši“, „U tri lepe“, „Kilometar od 800 metara“ i „Nemam pitanja“.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Grupa građana okupila se u sredu (2. april) uveče spontano ispred sedišta Srpske napredne stranke na Novom Beogradu. Pošto je navodno nekoliko okupljenih privedeno, okupljeni su otišli ispre policijske stanice
Aleksandar Kavčić, filantrop i dugogodišnji borac za besplatne udžbenike, sada prikuplja novac za prosvetare kojima su ukinute plate. Kaže da se tim ljudima divi
Inicijativa Košutnjak ostaje najoštrije osuđuje nezakonitu seču šume u Pionirskom gradu na Košutnjaku i zahteva od nadležnih da saopšte ko i zašto seče zdravu šumu
Razvojna banka Crne Gore je u prvom kvartalu 2025. godine ostvarila rast plasmana 35 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, kada je poslovala pod nazivom Investiciono-razvojni fond (IRF)
Na mestu susreta privida i stvarnosti nalazi se nož u rukama građanke koja je skoknula do prodavnice po konzervu graška, pa onda tu konzervu, onako u mimohodu, hitnula na omraženi lik
Psihički labilna žena u Nišu nije napala slučajnog prolaznika, nego je napala ciljano. A ko je to mesecima crtao metu na čelu Natalije Jovanović i mnogih drugih?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!