Istoričar Milan St. Protić izjavio je za zrenjaninsku KTV da Srbija nije iskrena ni prema Rusiji, ni prema Zapadu i da se Srbi u prošlosti nisu tako ponašali, već su birali svoj put „dostojanstveno, čak i kada su klečali“.
„Mi smo nekada bili narod častan i zbog toga smo trpeli“, rekao je Protić, navodeći da Srbija nije izašla i rekla da „100 odsto podržava ono što Rusija radi“ i da neće u Evropsku uniju“, kao što od Zapada hoće pare, „hoćemo verbalno u EU, hoćemo njihove investicije, a onda se ritamo i kažemo oni nas ucenjuju. Čime nas ucenjuju, kako nas ucenjuju?“
Rekao je i da je dobar deo života posvetio proučavanju ruske istorije i da ono što sada dolazi iz Moskve nema „veze s onim negdašnjim rustvom“, već je pokušaj obnove Sovjetskog Saveza, da ovo danas nisu negdašnji Rusi, već Sovjeti, a ovaj „drekač iz Moskve“ samo takvu politiku i vodi i on je pravi izdanak KGB-a – „nemilosrdan, amoralan, bestidan“, kazao je Protić
Rekao je i da su sudbine Srbije i Rusije podudarne, a ako ne podudarne, onda slične, da ni Rusija posle 1917. nije ista ona kakva je bila pre, kao što ni srpstvo nije isto posle 1945. godine.
Govoreći o pitanju Kosova rekao je da mu je „kao dan jasno“ da je Kosovo za Srbiju izgubljeno „sistematskom antisrpskom politikom u vreme titoizma i pogubnom politikom u doba Miloševićeve vlasti“ jer je u vreme SFRJ dopuštena afirmacija albanskog faktora na Kosovu, zaokruživanje teritorije, bio zabranjen povratak Srba na Kosovo posle Drugog svetskog rata, pa Ustavom iz 1974. Kosovo, i to „albansko Kosovo“, postalo je konstititutivni element ne samo Srbije, već SFRJ.
Milošević je pokušao nasilno to da promeni pa je sve okončano oružanim sukobom na Kosovu, bombardovanjem Srbije i potpisivanjem Kumanovskog sporazuma i „tu je udarena tačka na realnu mogućnost da Srbija Kosovo zadrži u okviru svoje državne teritorije“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com