
Građevinarstvo
Kinezi koji su gradili srušeni soliter u Bangkoku, radili i na srušenoj nadstrešnici u Novom Sadu
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Sjedinjene Američke Države smatraju da ni jedna zemlja ne bi trebalo da proširuje saradnju sa Rusijom dok ona nastavlja sa agresijom na Ukrajinu. To pogotovo važi za kandidata za članstvo u Evropsku uniju Srbiju
Dok se očekuje najistorijskije od svih istorijskih obraćanja naciji predsednika Srbije Aleksandra Vučića odloženo za 8. oktobar, Sjedinjene Američke Države smatraju da ni jedna zemlja ne bi trebalo da proširuje saradnju sa Rusijom dok ona nastavlja sa agresijom na Ukrajinu, saopštio je Stejt department povodom odluke Ministarstva spoljnih poslova Srbije da sa ruskim ministarstvom potpiše Plan konsultacija za naredne dve godine.
Taj dokument su prošle nedelje, na marginama Generalne skupštine UN u Njujorku, pred ukljuenim kamerama i fotoreporterima potpisali srpski ministar spoljnih poslova Nikola Selaković i ruski šef diplomatije Sergej Lavrov, podseća Glas Amerike (VOA).
Selaković je nakon oštrih kritika iz EU i SAD naširoko objašnjavao da je u pitanju samo tehnički dokument koji se potpisuje od 1996. godine i da sadrži navode u vezi sa Kosovom i spoljnom politikom, a da u njemu nema elemenata bezbednosne politike. Nakon što je tražio i dobio uvid u taj bilatrani sporazum, ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil je potvrdio da u njemu nema ničeg naročito bitnog, ali da Srbije ne bi trebalo da poptpisuje bilo šta sa Rusijom.
Ruska ambasada u Srbiji je zbog toga oštro napala ambasadora Hila.
Portparol Stejt departmenta je, na zahtev Glasa Amerike za komentar, rekao da je „vest o sporazumu iznenađujuća i u potpunoj suprotnosti sa drugim konstruktivnim sastancima koji su vođeni sa zvaničnicima Srbije u Njujorku“. Nije precizirao o kojim je sastancima je reč.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Njujorku je, između ostalih, razgovarao sa savetnikom za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džejkom Salivenom i podsekretarkom za politička pitanja Viktorijom Nuland.
„Dalje svrstavanje uz Rusiju je korak u pogrešnom smeru i u suprotnosti je sa izraženim evropskim aspiracijama Srbije… Srbija bi trebalo da ubrza korake na evropskom putu, uključujući diversifikaciju energetskih izvora da bi smanjila energetsku zavisnost od Rusije i usklađivanje spoljne i bezbednosne politike sa Evropskom unijom“, poručeno je vlastima u Beogradu iz Stejt departmenta.
Rečeno je i da je „jasno da Rusija ne podržava pristupanje zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji i samo pokušava da izazove podele u regionu“, kao i ono uobičajno da je „budućnost Zapadnog Balkana nedvosmisleno u EU“, te da „proširenje Unije promoviše dugoročni mir, stabilnost i prosperitet širom regiona“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Ruski operativci su navodno već stigli u Srbiju, dok američki FBI u odgovoru za „Vreme“ niti potvrđuje niti demantuje da je uključen u istragu huka i stampeda u Kralja Milana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak (31. mart) da u sredu (2. april) počinju konsultacije o novoj Vladi i rekao da se pet ili šest lista prijavilo da dođe na razgovor
Povodom napada na dekanku niškog Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović i u znak podrške univerzitetskoj zajednici, protesti u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu
Članovi Saveta Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuju izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora tog Univerziteta Vladana Đokića, kao i neprimeren i socijalno neprihvatljiv pritisak na akademsku zajednicu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve