„Uvek smo znali da će biti teško, ali ono čemu smo prisustvovali u Beogradu prevazilazi nivo koji smo očekivali i to je bilo prvi put da smo se suočili sa tako intenzivnim teorijama zavere i protivljenjem“, izjavila je za portal Politiko predsednica Europrajda Kristine Garina.
Rekla je da ni tmurno vreme ni kiša koja nije prestajala da pada, ni nekoliko nedelja institucionalnih prepreka i pretnji nacionalista nisu uspeli da spreče održavanje šetnje u okviru Europrajda u Beogradu.
„Ovo je bio najvažniji Europrajd koji je održan u proteklih 30 godina. Zabrana, pa ukidanje zabrane šetnje, užasna protivljenja sa kojima smo se suočili od Vlade i ministara do političkih partija poslednjih nekoliko dana, ukazali su nam jasno na njen značaj“, rekla je Garina.
Objsnila je da je tek u subotu ujutro Vlada Srbije dala odobrenje za održavanje Prajda, ali tek posle nedelja kontroverzi i međunarodnih pritisaka kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da će se taj događaj otkazati.
Krajem avgusta Vučić je izneo svoju nameru da se otkaže ta manifestacija zbog tenzija između Srbije i Kosova, što je izazvalo nezadovoljstvo u jednom delu srpskog društva i predstavnika Evropske unije. On je nešto kasnije pokušao da ublaži kritike zbog otkazivanja Prajda, navodeći da i sam ima člana porodice koji je pripadik LGBT zajednice i da se nikada ne bi odrekao te osobe.
Portal Politiko prenosi i izjavu predsednice desničarske partije Zavetnici Milice Đurđević Stamenkovski da je odluka predsednika i premijerke, Aleksandra Vučića i Ane Brnabić, da u poslenjem trenutku dozvole šetnju Europrajda „dokaz da su strani ambasadori iznad zakona u Srbiji“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com