Brazil hoće od Rusije odmah i ubuduće da kupi sav dizel koji ima na raspolaganju, izjavio je brazilski ministar spoljnih poslova Karlos Franka, jer je, pre svega, potreban agrarnoj industriji.
„Zato smo tražili sigurnog i pouzdanog snabdevača dizela, a Rusija je jedan od njih“, objasnio je Franka i rekao da ne očekuje da će to naići na otpor Zapada.
Ovaj ugovor proizilazi iz prijateljskih odnosa brazilskog predsednika Žaira Bolsonara i Vladimira Putina, piše nemački „Špigel“. Visoke cene goriva ugrožavaju reizbor Bolsonara na predsedničkim izborima u oktobru, trenutno je u anketama iza levo orijentisanog bivšeg šefa države Lula da Silve.
Ruski budžet se uprkos sankcijama i dalje rekordno puni evrima i dolarima od prodaje energenata. Prema zvaničnim podacima Ministarstva finansija Rusija je u prvom polugodištu 2022. ostvarila budžetski suficit od 23 milijardi dolara.
Rusija profitira od velikog porasta cena energenata na tržištu uslovljenom sankcijama, pa je uprkos smanjenom izvozu u prvoj poslovini godine kasirala 66 odsto prihoda od izvoza energenata koji su bili planirani za celu godinu.
Transport ruskog gasa kroz Ukrajinu
Nakon privremenog zatvranja gasovoda Severni tok 1 do 21. jula ruski gas uprkos ratu do Evrope stiže starom trasom preko Ukrajine, piše „Špigel“. U sredu je isporuka iznosila 41,3 miliona kubnih metara gasa. Prema još uvek važećem ugovoru moguć je transport kroz Ukrajinu u visini od 109,6 miliona kubnih metara gasa dnevno. Gasprom se žalio da Ukrajina zbog rata odobrava transport gasa samo kroz jedan gasovod, jer nad drugima nema kontrolu.
Kao tranzitna zemlja Ukrajina od rusije, koja ju je vojno napala, dobija nadoknadu. Ugovor između Moskve i Kijeva o tranzitu gasa nije poništen i važi do 2024. godine, piše „Špigel“.
J.H./Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com