Mesto sastanka: Predsedništvo na Andrićevom vencu. Akteri: Aleksandar Vučić u svojstvu, valjda, s obzirom gde je primio sagovornika, predsednika Republike Srbije i Dragan Đilas, po sopstvenim rečima, u svojstvu predsenika Stranke slobode i pravde.
Đilas je nakon sastanka okupljenim novinarima ispred Predsedništva rekao da je Vučiću izneo zahtev za novim izborima u Beogradu, da ga je Vučić saslušao i rekao da će razgovarati sa svojim stranačkim kolegama i da će do kraja nedelje da saopšti svoj stav.
Znači, na osnovu Đilasovih reči, ipak nije razgovarao samo sa Vučićem predsednikom države, već pre svega sa Vučićem predsednikom Srpske napredne stranke, tako da bi bilo prigodno da su se našli u nekim stranačkim prostorijma.
Dok se Đilas obraćao novinarima Simo Spasić je prvo defilovao pred kamerama iza Đilasovih leđa sa trensparentom na kome je na crvenoj pozadini pisalo „genocid“, a potom sa transparentom na kome je pisalo „lažov“.
U čemu su se složili
„Ni njemu nije bilo previše lako“, rekao je Đilas, misleći na Vučića a ne na Spasića koga nije video, jer da su njega, Đilasa, njegovi, Vučićevi birači, označili kao „kriminalca i đavola“, te da razgovor „nije ni mogao da bude drugačiji, nego najblaže rečeno – težak“
Đilas nije podsetio na to da je sam Vučić prednjačio u označavanju njega, Đilasa, kao „kriminalca“, „lopova“, vlasnika 600 i kusur ukradenih miliona i tako dalje.
Predsednik SSP-a je rekao da nisu imali veliki stepen saglasnosti o onome o čemu su pričali, o čemu god da su pričili, sem da Srbija stoji pred velikim izazovima zbog novog Hladnog rata nakon ruske invazije na Ukrajinu, a i zato što je Srbija, kaže Đilas, podeljena.
Kaže Đilas da su se složili da treba smanjiti tenzije u društvu.
Kaže i da su se složili „da je legitimitet važan da bi neka vlast funkcionisala“, a da mu je Vučić rekao da su ga „kolege“ obavestile da SNS može da računa na preko 60 odbornika u beogradskoj skupštini, ali nije Đilasu Vučić to morao da saopštava, jer je njemu, Đilasu, sve bilo jasno kada je video kako koja partija glasa u Gradskoj izbornoj komisiji (GIK), koja je odbila sve prigovore opozicije. A video je Đilas i izjave ljudi iz POKS-a „koji kažu da ne mogu sa onima koji kažu za svoj narod da je genocidan“, misleći na SSP, što je besmislica, kaže Đilas.
Ali, kaže Đilas da je rekao Vučiću, tako formirana naprednjačka vlast u Beogradu „ne bi imala legitimitet“, pa bi, valjda, to pojačavalo tenzije.
Ponavljanje beogradskih izbora
Suština je, prema Đilasovim rečima, da je on tražio od Vučića, valjda u svosjtvu predsednika SNS-a, da se ponove izbori u Beogradu, jer Vučić kao predsednik Srbije sa tim ne bi trebalo da ima ama baš nikakve veze.
Prema Đilasu odnos u Skupštini Beograda između vlasti i opozicije je sada 55:55 od 110 poslaničkih mesta, a nove izbore traži jer vlast u Beogradu „ne bi imala legitimitet“ ako bi partije koje su se deklarisale kao opozicione sada prebegle na stranu naprednjaka.
Nije sasvim jasno od kada je to realizacija postizbornih pregovora o neprincipijelnim koalicijama razlog za ponavljanje izbora, a svakako nema nikakvog zakonskog razloga da se zbog njih izbori ponavljaju. Na građanima je da neprincipijelne preletače kazne na narednim izborima, ako hoće. Evo kako je prošao Aleksandar Šapić.
Zakonom je utvrđeno da se izbori, osim u slučaju nepravilnosti izbornog procesa, ponavljaju ako nije moguće da se oformi vlast, a ne ako se nekome ne sviđa što se neko drugi oglušio o to kako se deklarisao.
Vučić ni jednog sekunda ne bi prezao da izađe sa ponudama neprincipijelno opozicionim partijama, da slučajno ovog puta nisu proruske, pa bi stoga mogao da ima problema sa zapadnim partnerima spremnim i voljnim da zavrću ruke svakome ko u ovoj situciji previše očijuka sa Putinom ili sarađuje sa onima koji vole Putina i brane Rusiju koja razara Ukrajinu.
Naprotiv, Vučić bi to sa zadovoljstvom uradio da bi preostale opozicione partije ubio u pojam, a opozicione birače ponovo gurnuo u duboku političku apstinenciju.
Takođe, iskusni Vučić voli da mu se koalicije na republičkom i lokalnom nivou podudaraju, a posebno u Beogradu, jer tako kao najjači partner zadržava veću kontrolu. A uvlačenje Dveri, Zavetnika ili NADA-e u vladu Srbije, čak i da oni to hoće, ne dolazi u obzir, jer bi ga to kao Dodika kvalifikovalo za američku crnu listu i sankcije protiv njega i, može biti, nekih članova njegove porodice.
Mogao bi Vučić da izračuna neki svoj interes da se izbori u Beogradu ponove pa da se drugačije šteluju rezultati, a Đilas ponavljanje izbora prosto traži zato jer nema sa kime da formira vlast u Beogradu.
Vučić nije sklon rizicima, ako bude pristao na ponavljanje beogradskih izbora, to znači da je pronašao način kako da popravi rezultat SNS-a. Čitava ova stvra će se, suprotno dobrobiti za građane Srbije, razvlačiti mesecima.
Malo kritike na račun zelenih
Nije Đilas propustio ni da iskritikuje postizbornu radost zelene koalicije Moramo, jer šta ima da se raduju, kada su jedva prešli cenzus, a kada se sa tkvim rezultatom raduju, to znači da su samo hteli fotelje. Ovo je, prilično bukvalno, rekao.
Prethodno se u obrazloženjima zašto hoće da razgovara sa Vučićem obračunavao a Zdravkom Ponošem i Vukom Jeremićem.
A šta kaže Vučić?
Ništa. Vučić se nakon razgovora sa Đilasom nije oglašavao. U „Nacionalnom dnevniku“ na Pinku tome je posvećeno desetak sekundi, da bi se onda reklo da je GIK odbio sve prigovore opozicije, a onda pustio detaljan prilog o tome kako je Emanuel Makron čestitao predsedniku Vučiću na veličanstvenoj pobedi.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjuena www.vreme.com