Strasti u advokaturi Srbije su uzavrele još u maju mesecu kada se na sajtu Ministarstva pravde pojavio Nacrt o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku. Godina se primakla kraju, a još uvek se nisu smirile – naprotiv.
Na vanrednoj sednici Skupštine Advokatske komore Beograda održanoj 21. decembra doneta je odluka o obustavi rada beogradskih advokata. U odluci se navodi da će važiti do usvajanja zahteva. A zahtevi su: povlačenja pomenutog nacrta iz zakonske procedure kao, otklanjanje pravne nesigurnosti izazvane dopunom stava Vrhovnog kasacionog suda iz septembra meseca, a povodom „bankarskih“ predmeta.
Na samoj sednici, kao i u danima neposredno pred sednicu, mogli smo prisustvovati scenama koje nisu dostojne advokaturi. Međusobne optužbe za izdaju i vređanja koja ne priliče ni kafanskoj raspravi, bacili su veliku ljagu na esnaf.
Prema rečima predsednika komore, koji je predsedavao sednicom, na sednici je učešće uzelo 1008 advokata, od kojih je njih 839 glasalo: 632 „za“, 177 „protiv“, 10 je bilo uzdržano.
Iako je ovo skupština na kojoj je učešće uzeo veliki broj advokata, ipak se mora naglasiti da je u komori Beograda upisano preko 5300 advokata, što znači da je negde 15 odsto donelo odluku koja će se reflektovati na sve. Legitimna je tema da li treba menjati Statut komore (jer je donet kada je bilo upisano oko 3000 advokata), ali kada je odluka doneta – mora se poštovati. Od 24. decembra beogradski advokati su u obustavi rada.
Lično sam mišljenja da nema konsenzusa za ovako krupnu odluku i da će ona doprineti još dubljoj podeljenosti advokata. Smatram da je odluka o obustavi rada doneta prekasno i bojim se da će uopšte biti sprovedena. Svako kršenje obustave rade nekih kolega bi doprinelo podelama i daljem tupljenju oštrice koju advokatura poseduje – ali, samo kada je jedinstvena i nepokolebljiva.
S druge strane, verujem da kolege koje se pretežno bave krivicom niko neće ubediti da ne postupaju u pritvorskim predmetima, a da bi se rešavao problem „bankarskih“ predmeta.
Za kraj želim da istaknem i potencijalni problem legalnosti same odluke o obustavi rada. Naime, kako se u samom nazivu navodi – odluka se odnosi na teritoriju grada Beograda. Dok se u tački 2 navodi da „u danima obustave rada advokati – članovi Advokatske komore Beograda neće postupati na teritoriji Srbije, bez izuzetka“. Kako je u pozivu za sednicu za jedinu tačku dnevnog reda bilo predviđeno glasanje o obustavi rada na teritoriji Beograda, ostaje nejasno kojim se pravnim mehanizmom došlo do proširenja.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare iintervjue na www.vreme.com