img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Međuvreme

05. februar 2003, 20:43 Redakcija Vremena
Copied

Sekretarica

Odavno je poznato da su neke sekretarice svemoguća stvorenja, sposobna da „srede“ čak i ono za šta nisu sposobni/kvalifikovani/ovlašćeni njihovi šefovi. Prethodna sedmica pokazala je, međutim, da se u domen njihovog delovanja može uključiti i stvaranje (među)nacionalnih afera. Glavnom akteru ove storije, sekretarici Odseka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, stiglo je pismo Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje i kulturu sa naslovom „Prikupljanje podataka potrebnih za izradu srednjoročnog plana ekonomskog razvoja AP Vojvodine“: u pismu se traži da primalac tj. sekretarica, anketiranjem zaposlenih, prikupi podatke o nacionalnoj i polnoj strukturi svoje organizacije. Dalje se navodi da anketirani ostaju anonimni, kao i da u rubrici o nacionalnosti može da se upiše i „neopredeljen“. O tome šta se dalje događalo, javnost je putem pisma medijima obavestio profesor Svetozar Dunđerski. Prema njegovim rečima, sekretarica je „nehajno postupila i na svoju ruku ‘prebrojala’ članove Odseka, svrstavši nas u Srbe bez ikakvog pitanja“, prethodno nikog ne pozivajući da se izjasni. U pismu koje je upućeno i vojvođanskom sekretarijatu za obrazovanje i kulturu profesor Dunđerski protestovao je zbog „takvog uplitanja u privatnost“ i decidirano zahtevao: „lista koju ste dobili treba da se vrati našem Odseku i, kada opravdate svoj zahtev, mene ubeležite kao neopredeljenog ili Vojvođanina, što smatram sinonimom“.

Pitanje da li je zahtev nadležnog sekretarijata bio opravdan ili ne možda je diskutabilno (u razgovoru za „Vreme“ predstavnik Sekretarijata Branimir Andrić pojašnjava da su podaci o nacionalnoj i polnoj strukturi neophodni zbog problematičnog statusa nekih studijskih grupa i mogućnosti njihovog gašenja), ali čini se da je pravi problem u ovom slučaju na znatno „nižem“ nivou. U kancelariji gde je, uz jutarnju kaficu i povremeno prebacivanje telefonske linije, moguće pokrstiti, nacionalno opredeliti i ideološki usmeriti svakog čije se ime nađe na spisku zaposlenih. A odatle do pisma čitalaca put je vrlo kratak.

Kazna

Kao svaki pravi srpski domaćin i patriota, nameran da obogati beogradsku sportsku ponudu, Damir Dokić, otac i budući menadžer „najbolje jugoslovenske teniserke“, odlučio je da uloži nemalo novca koji je njegova ćerka Jelena zaradila igrajući tenis po belom svetu u izgradnju reprezentativnog teniskog kluba sa otvorenim i zatvorenim terenima, pratećim objektima i porodičnom kućom. Međutim, nadležni u gradskoj upravi, samo pretvarajući se da im se ideja dopada, umesto zemljišta kod hotela „Jugoslavija“ koje uludo zvrji prazno a idealno je za razvoj „belog sporta“, ponudili su mu neko neodgovarajuće, na Novom Beogradu, bogu iza leđa, daleko iza poslednjih stambenih blokova. Kasnije je, kako sâm kaže, odlučio da se bavi poljoprivredom, da prerađuje voće i povrće, ali i u tom naumu mu je aktuelna vlast gurnula klipove u točkove: za inat neće da mu prodaju zemljište „nedaleko od Fruške gore“ samo da bi mu napakostili. Čašu žuči prepunio je račun na 61.000 dinara za utrošenu električnu energiju za samo jedan mesec. Da je i to smišljen atak na njega potvrđuje pitanjem: „Da li je normalno da jedna tročlana porodica za svega jedan mesec potroši toliko struje?“ Ubeđen da mu, dok je ove vlasti, ovde nema života, najavio je da će se cela porodica iseliti i zatražiti politički azil u Velikoj Britaniji. Da nije reč o praznoj pretnji, kao što beše nekoliko puta do sada, potvrdila je i Jelena: neće više igrati za reprezentaciju i pored njenog imena neće više biti naše zastave. Tako je Jugoslavija, pored toga što je ostala bez same sebe, ostala i bez svoje „najbolje teniserke“ a njeni građani, zahvaljujući vlastima na raznim nivoima, kolektivno su kažnjeni, sve zbog stranačkih netrpeljivosti, jer Damir je radikal i Srbin, na šta je izuzetno ponosan.

Dafina

Po presudi opštinskog sudije za prekršaje u Nišu, na petnaest dana zatvora osuđena je sedamdesettrogodišnja Dafina Stojković. Vremenska kazna joj je izrečena u zamenu za tri neplaćene mandatne kazne od po 300 dinara, koje joj je tokom prošle godine napisao komunalni inspektor jer je, kako piše u obrazloženju, prodavala cveće van pijace. Bez obzira na delo koje jeste kažnjivo po Zakonu o prekršajima, dan zatvora stečen na ovakav način rezultat je jednostavne računice, vredi 60 dinara. S druge strane, prema Zakonu o poreskom postupku, koji je nedavno stupio na snagu, utaja poreza od preko 3.000.000 dinara kažnjava se zatvorom od jedne do deset godina. Po istoj jednostavnoj računici, za svaki dan proveden u zatvoru utajivaču poreza otpisaće se najmanje 821 dinar. Pred zakonom su teorijski svi jednaki, samo se tarife praktično razlikuju.

Prevoz

Kako ćemo se u Beogradu voziti ubuduće? Privatnici su, prema odluci gradskih otaca, skinuti sa trolejbuskih i tramvajskih linija pa su im na tenderu dodeljene autobuske linije. Najavljena reforma je trebalo da „krene“ sa početkom ove godine, ali je rok pomeren za mesec dana zbog velikog broja zainteresovanih privatnih prevoznika. Prvog februara trebalo je sve da se zna i to je donekle ispunjeno jer su objavljeni rezultati tendera po kojima mnogi preduzetnici nisu uključeni u nastavak posla. Od 42 zainteresovane firme njih 24 je dobilo mogućnost da se i dalje bavi javnim prevozom putnika u Beogradu, dok ostali mogu da vide šta će sa svojim vozilima i zaposlenima. Oni koji nisu dobili linije već pokazuju nezadovoljstvo i govore kako su tri kompanije, Luv–Braća Šarac, Banbus i Dumeko, bile privilegovane pri dodeli linija jer su dobile i najviše i najbolje relacije. Manji preduzetnici zameraju gradskoj upravi da nije sve u tenderu objasnila i da se išlo na to da veliki dobiju profitabilne poslove. Pored toga, nije jasno zašto se kasnilo sa donošenjem odluke, što je zapravo standard po kom radi gradska uprava kada su u pitanju ovako veliki poslovi. Podsećanja radi, kasnilo se i sa sređivanjem ulice Kralja Milana, sa dodelom posebnih krovnih oznaka za taksiste i tako dalje. Opet, odluka je donesena, a na beogradskim ulicama se ništa nije promenilo. Na zadovoljstvo građana, autobusi privatnih preduzeća i dalje voze po starom režimu, valjda dok se sve ne utanači, dok se ne napravi red vožnje. Do proleća će sve biti u najboljem redu.

Batine

Još se strasti nisu smirile povodom nedavnog prebijanja i docnije smrti jednog pritvorenika u beogradskoj policiji, a iz Leskovca stiže potvrda da se sa starim navikama teško prekida. Na odeljenje hirurgije Zdravstvenog centra u Leskovcu primljen je građanin Gradimir Jović jer su ga, kako kaže, premlatili policajci. Prema njegovim rečima, on je u petak veče imao raspravu sa svojom ćerkom u prisustvu mladića s kojim se ona zabavlja. Ocu nije bilo milo što se njegova kći zabavlja s tim maladićem, pa je verovatno pokušao to i njemu da objasni, a ovaj je, našavši se u nebranom grožđu, zvao policiju. Jović je rekao da su ga odmah počeli tući, najpre pendrekom, a kada je pao na zemlju usledilo je prijateljsko ubeđivanje uz pomoć cokula, obrada je trajala neko vreme uz stalna zapitkivanja policajaca: „šta se dereš, ko te bije, niko te ne bije, šta se dešava?“. Jović je slučaj najpre prijavio lokalnoj stanici policije i nadležni su mu sugerisali da donese potvrdu o povredama iz bolnice pa će se krenuti u postupak utvrđivanja činjenica. Jović se zaputio u Zdravstveni centar ali je tamo zadržan zbog ozbiljnih unutrašnjih povreda. Istraga će utvrditi da li su ga zaista tukli policajci ili neki mangupi.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Nedelja

Čukarički rukavac

16.jul 2025. Redakcija Vremena

Pomor ribe fekalijama

Saobraćaj

16.jul 2025. Redakcija Vremena

Mračna strana trotineta

EPS

16.jul 2025. Redakcija Vremena

Struja kod Macure

Anonimne prijave

16.jul 2025. Redakcija Vremena

Hajka i na tužioca

Napukli Prokop

16.jul 2025. Redakcija Vremena

Železnički fijasko

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure