
Komentar
Zašto sad želimo izbore
Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide
Još uvek ne mogu da se opredelim da li je na srpskom internetu ove nedelje duvala mala bura, ili se radi o laganom povetarcu. Tek, nekoliko sajtova promenilo je vlasnike, okrenulo se tim povodom nešto malo para, u stvarnom ili figurativnom smislu, i to verovatno zavređuje da se napiše neka reč.
Najzanimljivija je prodaja sajta Gdestinacija.com (o sajtu je Navigator pisao). Reč je o blog sajtu koji objavljuje utiske sa putovanja. Pedeset odsto sajta kupila je hrvatska kompanija Mojblog, koja je vlasnik popularnih blog sajtova Mojblog.hr i Mojblog.co.yu. Obe strane iskazale su zadovoljstvo obavljenim poslom, ali nije bilo govora o tome koliko je ta polovina sajta plaćena, to jest da li se zapravo radi o nekakvoj dokapitalizaciji. Kako god, biće interesantno posmatrati šta će se u budućnosti događati na ovoj adresi.
Tržište internet sajtova u Srbiji postoji, ali po pitanju ozbiljne trgovine nisu svi entuzijasti. Još uvek nema sajtova koji se prodaju za desetak hiljada evra, o većim sumama da i ne govorimo, tačnije još uvek se može bolje zaraditi na kreiranju i dizajniranju sajta za nekog klijenta nego na njegovom razvoju i prodaji nekom zainteresovanom investitoru. Vladimir Živaljević, direktor Pakom grupe koja je nedavno kupila 30 odsto sajta stetoskop.info, to za „Vreme“ tumači ovako:
„Preduslov da postoji tržiste jeste da postoji ponuda i potražnja. U ovom trenutku nema tražnje jer nema profitabilnih sajtova kao nezavisnih poslova. Mislim, b92.net je sigurno profitabilan, ali niko ne može da ga kupi jer je zavistan od osnovnog posla to jest televizije. S druge strane, možete prodati sajt ne kao business nego kao web sajt. Za posećen sajt vam treba dve godine rada i ako ga prodate za 15.000 evra ispada da ste radili za platu od 500 evra što nije loše ako ne računate troškove. U ovom trenutku izrada i održavanje ozbiljnog veb-sajta mora da košta 150.000 evra u prve dve godine rada.“
Internet marketing stručnjak Dragan Varagić na svom sajtu Pretraga.co.yu piše prilično drugačije, to jest smatra da je tržište oživelo. Primeri koji to ilustruju su prodaje sajtova Infostud i E-host, a poseban značaj pridaje prodaji Gdestinacije jer se radi o prvoj prodaji blog sajta. Kome sada verovati?
Najinteresantnije u ovoj vesti je da se u kupovinu (dokapitalizaciju) blog sajta u Srbiji upustila firma iz Hrvatske. U ovom slučaju nacionalni ekonomski patriotizam nije tema, radi se o malim ulaganjima i ne postoji baš nikakva smetnja da neka srpska firma isto uradi na hrvatskom internet tržištu. Naprotiv, jedva je čekaju da dođe pod uslovom da ponese fine pare.
Ambicija neke hrvatske firme da ulaže u srpski internet (slovenačke kompanije su već duže vremena vrlo prisutne na istom prostoru) zapravo govori o stepenu razvoja internet biznisa na obe strane. Kolege iz Hrvatske ne samo da misle da će tu biti para, već su sasvim sigurni da imaju potrebno znanje da od sajta naprave biznis. To znanje je dobrodošlo u Srbiju, više nego potencijalne investicije.
Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide
Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz
Srpski studenti su sto puta ponovili da je ovo maraton. Slično kao Adam Mihnjik osamdesetih u Poljskoj, kada je govorio o „dugom maršu“. Vlast u Srbiji je na putu kraja – samo treba imati strpljenja
Sa inkluzivnošću stvorenoj na plenumima, studenti bi trebalo da nastave i prilikom izbornog angažmana. Svaki glas je važan, svaki postotak dragocen. I niko tu nije suvišan, uključujući u nekom koraku i opoziciju – kakva god bila
Ko to pominje vanredne izbore kad rejting stranke na vlasti pada, a po svim istraživanjima Vučić nije najvažniji politički faktor u zemlji, već su to studenti?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve