VREME BR 279. 24. FEBRUAR 1995.
Polemike: Crna pedagogija
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Miroslav Markićević, poslanik Nove Srbije, reaguje na novi raspored sedenja u parlamentu ("Alo!)
Ivan Ivanović,
„šarmantni voditelj kviza ‘Keš taksi’“, ugojio se:
„Moram to da skinem jer sam sve veći i veći u kadru, i pošto vozim kola, ako ne budem vežbao, sigurno će doći momenat kada više neću moći da stanem u kadar.“
(„Blic“)
Dobrica Ćosić,
pisac i ostalo, stao je u odbranu Emira Kusturice u sukobu sa meštanima Kremna, i kaže:
„Vređali su čoveka koji je svojim sredstvima i graditeljskom energijom sagradio Drvengrad, čudo na Mećavniku, Mokru goru sa ‘železničkom osmicom’ u saradnji sa vlastima pretvorio u Nacionalni park koji je ozakonjen i time zaštićene prirodne lepote i rude Mokre gore, a stotinama hiljada turista omogućio uživanje u raskošnim lepotama srpskih predela i stare, patrijarhalne kulture užičkog kraja koja nestaje. Ako su zasnivanjem parka na južnim predelima Tare i unošenjem novih sadržaja ugrožena i neka imovinska prava seljaka Kremana i ostalih sela, postoje pravna sredstva i državni organi da se zaštite imovinska prava ugroženih građana. Ali nije ljudski i časno, nije domaćinski da se vređa, ruži i ponižava tvorac Nacionalnog parka Mokra gora, jedan od najznačajnijih, u svetu danas najugledniji stvaralac u savremenoj srpskoj umetnosti. Ti kremanski psovači nisu uvredili samo Emira Kusturicu, oni su uvredili sve srpske građane koji drže do kolektivnog dostojanstva srpske države. Oni su prostački ponizili svoje pretke i osramotili svoje sugrađane.“
(„Politika“)
Jovana Balašević,
glumica, koja je pre nekoliko dana završila snimanje filma Kao rani mraz, koji režira njen otac Đorđe, kaže:
„Utisci sa snimanja su suviše dobri da bih verovala… Još uvek sam pod utiscima. Kada bi naša država na jedan dan funkcionisala kao što je ekipa na filmu, ih, di bi nam kraj bio…“
S obzirom na to da je cela porodica bila na okupu na setovima, da li je to bila olakšavajuća ili otežavajuća okolnost?
„Olakšavajuća, naravno, mene moji roditelji, brat i sestra ne ometaju ni u jednom smislu. Naprotiv.“
(„Blic“)
Robert Čoban,
medijski magnat, na pitanje gde je upoznao Miru Marković, kaže:
„Vulin me je stalno pozivao na te famozne prijeme u ulici Đure Đakovića, sadašnjem hotelu Admiral, gde je bilo sedište JUL-a, tako da se jednom jesmo upoznali – samo smo se rukovali. Kasnije smo se sreli još jednom, 1996. godine i to u Indiji, i to je bio zaista jako slikovit događaj. Te godine bili smo na prvom Izboru za mis u Indiji, u Bangaloru. Tada je prvi put posle sankcija SR Jugoslavija poslala svoju misicu. Mis je bila Slavica Krivokuća. Ekipa od nas desetak bila je u Bangaloru, posle toga smo otišli u Nju Delhi, baš je bio 29. novembar, a u isto vreme je u Nju Delhiju bila Mira Marković sa svojom ekipom, jer je bila u toku promocija njene knjige na indijskom jeziku. Svi smo se sreli u jugoslovenskoj ambasadi, na prijemu povodom 29. novembra. Mira je bila okružena svojom svitom – tu je bio Bogoljub Karić, pokojni Dušan Mitević, čitava svita novinara, ministara, finansijera… Bogoljub Karić i ja imali smo poprilično glasan duel na tom prijemu.“
Zbog čega:
„Ma, Karić je na svoj prilično slikovit način komentarisao i dobacivao mi je, kao: ‘Ajde, Čobane, daj te tvoje novine, pošto je to, da kupimo.’ Ja sam dobacivao: ‘Nemaš ti te pare, još treba da zarađuješ.’ Uvek smo mi imali tu vrstu, da kažem, direktnog odnosa, tako da su oni morali Miru da zagovaraju da ne bi slušala naše razgovore. To je bilo baš u vreme kada je objavljena ta paparaco fotografija s Tijanićem koji je već bio na BK televiziji.“
(„Plejboj“)
Olivera Kovačević,
novinarka RTS-a, govori o svom odnosu sa direktorom:
„S Aleksandrom Tijanićem imam odnos miroljubive koegzistencije, poštovanja i podrške. Kada me kudi, radi to sa žarom, a kada me pohvali to je onako usput.“
Da li su joj političari „slaba tačka“:
„Mi smo kao narod u emotivnom odnosu sa našim političarima, a sasvim je prirodno da su u vezama, pa i u brakovima novinarke i političari, kao što su pevačice i muzičari, glumice i reditelji… Tu je u pitanju blizina radnog mesta.“
(„Stori“)
Dragica Radosavljević,
ili folk pevačica Cakana, bila je sa suprugom u ekskluzivnom letovalištu u Turskoj:
„Uplatili smo VIP aranžman i bili u hotelu gde dolaze ekskluzivni gosti, a tamo nas je dočekala i limuzina. Četrnaest dana potpuno smo uživali i za to vreme samo jednom sam napustila hotel, kako bismo otišli do velelepnog tržnog centra. Zanimljivo je i to što smo na bazenu imali ličnog konobara, kome smo rekli da sam pevačica iz Srbije. Potpuno me je oduševio kada je sutradan na internetu pronašao moju pesmu Verujem i tog dana ju je neprestano puštao. Neša (suprug, prim. ur.) i ja smo sada bogatiji i za iskustvo s paraglajdingom, iako sam ja odmah po poletanju pala, mnogo mi se svidelo.“
(„Stori“)
Anastasija Mandić,
glumica, priča o svom putu ka ženstvenosti:
„Od četrnaeste godine rasla sam uz dva supermuškarca Milana i Uroša Kalinića, jer su naši roditelji, moj tata i njihova mama živeli zajedno. Od tada smatramo da smo rod. Prošli smo period u kome su me nagovarali da moram da budem ženstvenija, što sam ja uporno odbijala. Sada kada vežbam Milan mi često kaže da preterujem i da nije dobro da žena bude tako mišićava…“
Šta radi suprug dok ona kupuje:
„Dok sam u radnji, Milorad me kao strastveni pušač čeka ispred. Kada primetim da sam se zadržala istrčim iz prodavnice i dobacim mu: ‘Popuši još jednu.’ Jednom je ušao u butik, našao me i rekao kako je popušio celu paklu.“
(„Stori“)
Iva Đurić,
novinarka TV Foksa, provela je godinu dana radeći u Bagdadu, a njeno prvo uključenje bilo je na dan egzekucije Sadama Huseina:
„Trebalo je da to bude prvi prilog na našem Foksu. Međutim, neko je propustio da mi signalizira da sam uključena uživo, tako da nisam znala da sam u programu iako je išla slika. Izgledalo je kao da nešto mumlam, ili da tiho pričam, a ja sam se inače tiho preslišavala šta ću reći i tako bila čitav minut u programu. Posle toga, u šoku sam pozvala kolege sa Foksa, na šta su mi oni oduševljeno rekli da je sve bilo sjajno. Iako se nismo čuli, jedini smo imali uživo sliku iz Bagdada.“
(„Standard“)
Ljubiša Tumbaković,
fudbalski trener, na privremenom radu u Kini, fasciniran je disciplinom u ovoj zemlji:
„Uveren sam da bi se Kina maltene raspala kada bi uveli parlamentarnu demokratiju i ukinuli naredbu kao sistem komuniciranja. Kod Kineza se sve zna, a hijerarhija je osnovni postulat funkcionisanja.“
Kako nas vide Kinezi:
„Gledaju nas kao komuniste i samim tim smo im bliski. Kad je Srbija u putanju, znaju da je bilo nekih političkih i vojnih sukoba sa Amerikom, pa je i to razlog za simpatiju.“
(„Standard“)
Mlađan Dinkić
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja, na pitanje kako to da «danju pregovara sa MMF-om a uveče komponuje pesme za Kebu“: „To je bio čist slučaj okolnosti. Ja se poznajem sa Bobom Živojinovićem, jednom sjajnom osobom, čovekom koji bi sve svoje vreme posvetio drugima. Upoznali smo se kada su oni imali tešku situaciju sa kidnapovanjem deteta i morali su otmičarima da isplaćuju novac u određenim apoenima i onda me je Boba zamolio da mu omogućim da zameni novčanice. Tako smo nekako počeli da se družimo i posećujemo i na nekoj od njegovih slava sam upoznao i Dragana Kojića Kebu, njihovog komšiju. Ne znam kako je došlo do toga da pustim Kebi kasetu, staru dvadeset godina, njemu se dopalo i predložio je da jednu otpeva na nekom festivalu…“
(„Status“)
Marija Šerifović
pevačica, kupila je stan u Beču, pa otkriva razloge: „Karijera u Srbiji se ne pravi iz Kragujevca, a isto tako inostrana karijera ne može da se pravi iz Beograda.“ Kako ga je opremila: „Za svoju sobu kupila sam king sajz bračni krevet, veliku kadu sa masažerom i staklenu tuš kabinu. Osvetljenje je jako važno pa sam tražila da u dnevnom boravku urade spuštene plafone u nekoliko nivoa sa halogenom rasvetom kojom upravlja kompjuterska konzola što znači da je moguće napraviti više varijanti osvetljenja.“
(„Skandal“)
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Patrijarh Irinej, uručujući Velimiru Iliću Orden Svetog Stefana Prvovenčanog ("Blic")
Saopštenje SPO, "povodom državnih počasti uz koje je sahranjena udovica Josipa Broza Tita", u kome se traži od države da se oduži i supruzi Draže Mihajlovića ("Večernje novosti")
Aleksandar Vučić, lider SNS-a ("Alo")
Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS-a ("Kurir")
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve